Filmoznawca-filmowiec: Paweł Edelman

W tym roku podczas 9. edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, przybliżymy widzom twórczość Pawła Edelmana. Wyjątkowe projekcje jego etiud studenckich, a także ekskluzywny wideowywiad z artystą przeprowadzony przez Marcina Radomskiego, odbędą się w ramach znanej już fanom FKA sekcji „Filmoznawca-filmowiec”.

Paweł Edelman jest znanym na całym świecie autorem zdjęć filmowych. Wykształcenie odebrał w rodzinnym mieście – Łodzi, w której ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim oraz Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. W swojej karierze otrzymał wiele nagród i pracował z wielkimi nazwiskami. Jednym z pierwszych laurów dla operatora była nagroda zdobyta na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za obraz „Kroll”. W Gdyni otrzymał również statuetkę za film „Kroniki domowe”. Wielokrotnie był nominowany do nagrody Orła, a zdobył ją za filmy „Pan Tadeusz”, „Katyń” czy „Pianista” (za zdjęcia do tego obrazu, w reżyserii Romana Polańskiego, został również nominowany do Oscara).

Edelman w swojej karierze pracował z wieloma wybitnymi reżyserami. Oprócz Romana Polańskiego, do realizacji filmów zapraszali go również Andrzej Wajda, Jerzy Stuhr, Wojciech Marczewski, Janusz Zaorski, Taylor Hackford czy Vadim Perelman.

Podczas festiwalu postaramy się przybliżyć nie tylko sylwetkę operatora, ale również sposób jego pracy. On sam, w wideowywiadzie udzielonym Marcinowi Radomskiemu, opowie o ścieżce swojej kariery, filmach, które stanowiły przełom w jego artystycznym życiu, a także o roli filmoznawczego wykształcenia w kontekście wykonywanego przez niego zawodu.

Ilustracją do wywiadu z Pawłem Edelmanem będą projekcje jego szkolnych etiud, takich jak „Polowanie”, „Światła”, „Kartkowanie od tyłu”, „Wstęga Mobiusa” czy „Lot Antoniego T.”. Są to obrazy mniej znane, ale nie mniej znaczące, jeśli chodzi o rozwój artysty i odkrywanie własnej drogi w sztuce filmowej. Na seanse oraz wywiad z Pawłem Edelmanem zapraszamy nie tylko fanów jego twórczości, ale również studentów filmoznawstwa, chcących związać swoją przyszłość z pracą przy produkcji filmu oraz wszystkich tych, którzy pragną poznać tajniki operatorskiego rzemiosła.

Etiudy, które zostaną zaprezentowane w ramach sekcji:

1. Z galerii – reż. Władysław Pasikowski, zdj. Paweł Edelman
2. Kartkowanie do tyłu – reż. Władysław Pasikowski, zdj. Paweł Edelman
3. Concerto Barocco – reż. Piotr Perz, zdj. Paweł Edelman
4. Światła – reż. Władysław Pasikowski, zdj. Paweł Edelman
5. Wielkie solo Wilhelma T. – reż. Piotr Perz, zdj. Paweł Edelman
6. Lot Antoniego T. – reż. Andrzej Gajewski, zdj. Paweł Edelman
7. Polowanie – reż. Józef Luszpiński, zdj. Paweł Edelman
8. Stasiek – reż. Władysław Pasikowski, zdj. Paweł Edelman
9. Wstęga Möbiusa – reż. Łukasz Karwowski, zdj. Paweł Edelman