Filmoznawca-filmowiec: Michał Biegański

Sekcja Filmoznawca-filmowiec towarzyszy Festiwalowi Kamera Akcja od początków jego istnienia. W ramach tego cyklu poznajemy twórców, który mają na swoim koncie przede wszystkim wykształcenie teoretyczne – filmoznawcze. Jak zdobycie takiej wiedzy wpływa na proces twórczy? Czy pomaga rozwijać swoją pasję i dążenie do realizacji własnych celów? W tym roku gościem sekcji, odbywającej się w ramach Akcji Edukacji, będzie reżyser Michał Biegański. Jest on absolwentem specjalności filmoznawczej na Uniwersytecie Łódzkim oraz studentem reżyserii w film.factory, szkole założonej przez Bélę Tarra w Sarajewie. Co więcej, w 2016 r. został nagrodzony stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. W ramach Akcji Edukacji odbędzie się specjalny pokaz pełnometrażowego filmu Michała Biegańskiego – „Blisko” – przedstawiającego rok z życia hodowcy gołębi.

BLISKO
reż. Michał Biegański, 2019

Zbyszek jest hodowcą gołębi pocztowych mieszkającym w centrum Polski. Jest dobrodusznym, samoukiem muzycznym oraz wielbicielem zwierząt. „Blisko” ukazuje rok z życia Zbyszka, jego skrzydlatych podopiecznych oraz najbliższej rodziny. Pomiędzy przylotami i odlotami gołębi dom Zbyszka staje się oazą, do której powracają zarówno gołębie jak i ludzie. Ten film to opowieść zarówno o więziach między ludzkich jak i zwierzęcych, o byciu blisko zarówno w sensie duchowym jak i fizycznym o staraniu zachowania więzi z tymi, którzy żyją pełnią oddechu jak i z tymi, którzy powoli odchodzą w zapomnienie.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko online.

Blisko, reż. Michał Biegański, 2019

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2020”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA.