Filmoznawca-filmowiec: Anna Kazejak

Ludzie z pasją, doświadczeni, z oryginalnymi pomysłami i masą ciekawej wiedzy do przekazania – takie osoby gości Festiwal Kamera Akcja. Nie inaczej będzie tym razem. Anna Kazejak, utalentowana reżyserka z różnorodnym dorobkiem, została bohaterką tegorocznej sekcji „Filmoznawca-Filmowiec”. Pierwsze filmy artystki, wraz z głośnym debiutem „Oda do radości” z 2005 roku, który współtworzyła razem z Janem Komasą i Maciejem Migasem, będzie można zobaczyć online na platformie Think Film. Tam też odbędzie się spotkanie live z reżyserką.

fot. Rafał Placek

Anna Kazejak studiowała filmoznawstwo aż na dwóch uczelniach. Na UŚ studiowałam dwa lata, na UŁ – rok. Dlaczego tak? Przeniosłam się do Łodzi, bo chciałam być bliżej filmówki, w której studiował mój ówczesny narzeczony – Leszek Dawid. Pomagałam w tym czasie przy etiudach studentów i powoli kiełkowała we mnie decyzja o spróbowaniu swoich sił za kamerą. Do zdawania zdopingowało mnie to, że Leszka wyrzucili ze Szkoły. Poszłam na egzamin i zdałam za pierwszym razem – wspomina. Kończąc studia reżyserskie w Szkole Filmowej w Łodzi wraz z kolegami z roku – Janem Komasą („Boże ciało”, „Sala samobójców”, „Hejter”) i Maciejem Migasem („Żyć nie umierać”) stworzyła pełnometrażowy film nowelowy „Oda do radości” – nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury podczas Festiwalu w Gdyni oraz nominowany do „East of West” MFF w Karlovych Varach. Opowiada on o trójce młodych ludzi z różnych środowisk i regionów, których losy splatają się w trakcie emigracji z kraju – w autobusie do Londynu. Przez krytyków, widzów i branżę doceniona została jego wiarygodność i autentyczność. 

Kino Anny Kazejak jest różnorodne i nastawione na odkrywanie coraz to nowych form. Ta storytellerka (przez dwa lata była showrunnerką Showmax’a) tworzy filmy fabularne („Obietnica”, „Skrzydlate świnie”, najnowszy „Cudak”), krótkie formy (netfliksowa „Erotica 2022”), audioseriale („Fucking Bornholm”) czy seriale („Szadź”, „Bez tajemnic”), które biją rekordy oglądalności w polskim streamingu, a przy tym stanowią udaną zabawę amerykańskim kinem gatunkowym. Aktualnie pracuje nad kilkoma projektami naraz: dwoma serialami, finalizuje prace nad kolejną fabułą i pisze nowy scenariusz.

W trakcie spotkania online na platformie Think Film reżyserka opowie o tym, jak śledzić trendy i być na bieżąco z nowymi formami opowiadania historii. Anna Kazejak zdradzi, dlaczego uważa, że kino nie jest już dominującym obiektem dystrybucji i trzeba być ponad jego ograniczeniami. Opowie także o swojej twórczości. Jej znakiem rozpoznawczym są filmy zaangażowane społecznie, mówiące o relacjach międzyludzkich, często surowe i naturalistyczne w formie, zbliżone do estetyki codzienności i prywatnej, wewnętrznej sfery jednostki ludzkiej. W ramach sekcji Filmoznawca–Filmowiec obejrzycie jej odważne i prowokujące etiudy: „Jesteś tam”, „Kilka prostych słów” czy „Puls”.

ODA DO RADOŚCI
reż. Anna Kazejak, Jan Komasa, Maciej Migas, 2005

Złote Lwy – nominacja w konkursie głównym; Nagroda dziennikarzy – Młodzi i Film

Czas trwania: 110 min.
Scenariusz: Anna Kazejak, Jan Komasa, Maciej Migas
Produkcja: Polska
Zdjęcia: Klaudiusz Dwulit, Piotr Niemyjski, Radosław Ładczuk
Obsada: Małgorzata Buczkowska, Lesław Żurek, Dorota Pomykała

Pierwszy w historii polskiego kina film, który został zakwalifikowany do prestiżowego festiwalu filmowego w Rotterdamie. “Oda do radości” to nowelowe dzieło autorstwa reżyserskiego trio: Anny Kazejak, Jana Komasy i Macieja Migasa. Twórcy zostali także uhonorowani Nagrodą Specjalną podczas Festiwalu w Gdyni (2005) oraz otrzymali nominację do Paszportu „Polityki”. „Oda do radości” skupia się na trójce bohaterów i wyzwaniach, przed którymi stoją jako reprezentanci młodego pokolenia Polaków. To film opowiadający o rozterkach życia codziennego, problemach rodzinnych, a przy tym – pozostaje jednym z najgłośniejszych polskich debiutów.

POKAZ ONLINE (niedziela 3.10, g. 18:00-22:00, ThinkFilm)

JESTEŚ TAM
reż. Anna Kazejak, 2004

Młodzi i Film – Mały Jantar 2004; Cottbus – Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego 2005

Czas trwania: 13 min.
Scenariusz: Anna Kazejak
Produkcja: Polska, 2004
Zdjęcia: Klaudiusz Dwulit
Obsada: Marlena Kazimierczak, Magda Langoś, Krzysztof Stroiński

Marlena to szesnastoletnia mieszkanka Śląska. Żyje pośród górniczych hałd i sztolni. Czas spędza z koleżanką, „kolegami”, którzy okazują się zdolni do naruszenia granic cielesnych i ojczymem – agresywnym, choć na swój sposób troskliwym. Gdy napięcie staje się nieznośne, dziewczyna postanawia wyjechać do swojego ojca, który – zgodnie z jej przeświadczeniem – żyje i zarabia w Niemczech. Odbierając nagrodę za ten film, Anna Kazejak usłyszała, że „ „Jesteś tam” to: Wzruszająca opowieść o dojrzewaniu, które jest utratą złudzeń

POKAZ ONLINE (sobota 2.10, g. 18:00-22:00, ThinkFilm)

KILKA PROSTYCH SŁÓW
reż. Anna Kazejak, 2007

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Wyróżnienie Młode Kino Polskie; Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu – Wyróżnienie Honorowe (dla Agaty Kuleszy); Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle” 2007 – Grand Prix

Czas trwania: 35 min.
Scenariusz: Anna Kazejak
Produkcja: Polska, 2007
Zdjęcia: Sławomir Bergański
Obsada: Agata Kulesza, Marlena Kaźmierczak, Janusz Chabior

Główną bohaterką jest Krystyna, która na pozór jest zaradną, ustabilizowaną kobietą. Postanawia zabrać swoją córkę Lenę na casting do zespołu, co spotyka się z oporem dziewczyny. Na dodatek awaria samochodu zmusza Krystynę do zwrócenia się o pomoc do „mężczyzny z przeszłości”. W tym filmie Anna Kazejak portretuje relację matki i córki w bardzo trudnych, czasami nawet granicznych momentach. 

POKAZ ONLINE (sobota 2.10, g. 18:00-22:00, ThinkFilm)

PULS
reż. Anna Kazejak, 2003

Czas trwania: 9 min.
Scenariusz: Anna Kazejak
Produkcja: Polska
Zdjęcia: Filip Kabulski

Kameralna historia ukazująca relację córki z ojcem. Kazejak portretuje swoich bohaterów z niezwykłą wrażliwością. Młoda dziewczyna zachodzi w ciążę i rodzi synka, natomiast mężczyzna zmaga się z ciężką, śmiertelną chorobą. “Puls” – jak mało która etiuda – zwraca uwagę na pęd życia, którego wszyscy jesteśmy częścią. 

POKAZ ONLINE (sobota 2.10, g. 18:00-22:00, ThinkFilm)