SEKCJE FILMOWE

Widzowie tegorocznej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zobaczą blisko 80 filmów, w tym aż 50 pełnometrażowych. Nagradzane, oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach filmowych, pokazujące trendy w światowym kinie. Zarówno premiery, jak i klasyki, które już na zawsze zapisały się na kartach filmowej historii.

W ramach sekcji „Głos krytyków” widzowie wyruszą w filmową podróż, aby poznać produkcje wyróżniane i głośno dyskutowane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach – od Cannes, przez Berlin, Wenecję, Locarno, Rotterdam aż po festiwal w Sundance czy Toronto. Zaprezentowane zostaną nowe zjawiska w światowym kinie, filmy kontrowersyjne, które poruszają i na długo zapadają w pamięć m.in. nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej Blokada porażająca wizualnie wizja współczesnego świata, który przenika wszechobecna atmosfera inwigilacji, zagrożenia terroryzmem i społecznego szaleństwa.

W programie sekcji „Krytyczne premiery” zobaczymy m.in.: Aloys – debiut Tobiasa Nölle, który stał się jednym z nieoczywistych hitów tegorocznego festiwalu w Berlinie, otrzymując nagrodę FIPRESCI; Dzieciństwo wodza czyli „Musimy porozmawiać o Kevinie” w wersji political fiction, zwycięzcę prestiżowej sekcji „Horyzonty” na festiwalu w Wenecji.

Gratką dla kinomanów będzie sekcja „Spotkanie na ekranie” poświęcona kreacjom aktorskim Grety Gerwig. Jedna z najzabawniejszych i najbardziej błyskotliwych kobiet współczesnego kina, która oczarowała krytyków filmowych swoją kreacją w kultowej opowieści o pokoleniu hipsterów „Frances Ha”, pojawi się w rolach u najgłośniejszych reżyserów amerykańskiego kina m.in. Noah Baumbacha i Rebecci Miller. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną między innymi filmy: Plan Maggie, Mistress America czy Lola Versus.

Kolejnym z wydarzeń festiwalowych będzie stała sekcja „Filmoznawca-filmowiec”, której bohaterem w tym roku będzie Wojciech Smarzowski. Widzowie zobaczą trudno dostępne projekty filmowe reżysera tj. realizacje telewizyjne Klucz, Cztery kawałki tortu, Kuracja, Małżowina, a także film dyplomowy Blitzkrieg, który Smarzowski zrealizował w Szkole Filmowej w Łodzi.

Podczas 7. Festiwalu Kamera Akcja będzie można przyjrzeć się także kinematografii greckiej. Premierowo zostanie zaprezentowany film Yorgosa Zoisa Interruption, który był hitem ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji. Pełnometrażowy debiut Giorgosa Zoisa zniewala swoją zjawiskową konstrukcją, przywodząc na myśl kurioza spod ręki Giorgosa Lanthimosa lub Petera Greenewaya. Z tym, że nie powiela stworzonych przez nich paradygmatów, nadbudowując i tworząc unikalną, niepokojącą estetykę – pisze o filmie Kajetan Obarski (przewodniczący jury konkursu Etiud i Animacji na 6. edycji FKA).

Kinomanów kochających kultowe kino z pewnością zainteresuje przegląd „Klasyka krytyka”. To pokazy klasyków filmowych, które zapisały się w historii światowej kinematografii. W ramach sekcji zobaczymy między innymi: Ukryte pragnienia Bernardo Bertolucciego, Cinema Paradiso Giuseppe Tornatore czy Kochanka Jean Jacquesa Annauda.

Podczas mini retrospektyw „Rodzinna gra” oraz „Kiss me” poświęconych skandynawskim twórcom, festiwalowicze poznają nowe filmy Thomasa Vinterberga i Alexandry-Therese Keining – między innymi nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej „Nastolatki” oraz nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale „Komunę”.

W ramach sekcji „Diabeł tkwi w szczegółach” widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy, w których szczególną rolę pełnią kostiumy m.in. laureata nagrody w Gdyni za kostiumy czyli Zjednoczone stany miłości Tomasza Wasilewskiego.

 

Sekcje filmowe:

Głos krytyków

Krytyczne premiery

Krytyk kradnie? Wideo-eseje filmowe

Filmoznawca-filmowiec: Wojciech Smarzowski

Spotkanie na ekranie: Greta Gerwig

Zakłócenia: kino greckie

Diabeł tkwi w szczegółach

Klasyka krytyka

Rodzinna gra: Thomas Vinterberg

Kiss me: Alexandra Therese Keining

VHS Hell Live

Dokumentalne przetasowanie

Wajda School: Przedszkole Filmowe