GOŚCIE FESTIWALU

Adam Kruk

Adam-kruk-post-kamera-akcja-2016-01-01-01

Krytyk filmowy, publicysta, animator kultury i wykładowca. Współtwórca i kurator przeglądów „Brave Cinema” oraz „Polish Cinema for Beginners”. Prowadził program „Flaneur kulturalny” realizowany dla Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Absolwent filmoznawstwa UAM w Poznaniu, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Publikuje na łamach w prasy polskiej („Film”, „Kino”, „Ekrany”) i zagranicznej („Images”, „Schegge”, „Isskustwo Kino”).

Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska

agnieszka-rostopowicz-rutkowska_fb-01-01

Specjalista ds. promocji i strategii festiwalowych. Od 2009 r. współpracuje ze Szkołą Wajdy i Wajda Studio. W 2014 i 2015 r. współprowadziła kampanię oscarową dla filmu „Joanna” Anety Kopacz, który zdobył Nominację w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Ukończyła Kulturoznawstwo na UW oraz zarządzanie na SGH. Udziela profesjonalnego wsparcia w zakresie promocji festiwalowej i marketingowej dla niezależnych projektów.

Agnieszka Wasiak

Agnieszka-Wasiak-post-kamera-akcja-2016-01-01-01

Absolwentka Wydziału Organizacji Produkcji PWSFTViT w Łodzi. Pracowała jako kierownik produkcji i koordynator projektów (Se-Ma-For, Donten&Lacroix, TV Puls). Współpracowała z Opus Film (ostatnio przy produkcji „Idy” Pawła Pawlikowskiego). Uhonorowana nagrodą KIPA dla najlepszego producenta w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego 2016 za film dokumentalny „21 x Nowy Jork” w reż. Piotra Stasika. Współzałożycielka i producentka w firmie Lava Films.

Anna Michalska
anna-michalska-post-kamera-akcja-2016-01

Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 2000–2006 pracowała w Kinie Cytryna. Od 2006 r. jest związana z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wokół muzealnego kina Kinematograf skupiła liczne grono wiernej publiczności, a także twórców, którzy regularnie spotykają się z widzami. Odpowiada za przygotowanie i realizację pokazów plenerowych Letniego Kinematografu Rozrywkowego. Zajmuje się edukacją filmową najmłodszych widzów, organizując zajęcia z cyklu „Mały Kinematograf”.

Anna Wróblewska

anna-wroblewska-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01

Doktor nauk humanistycznych, publicystka, dziennikarka, menedżer kultury. Wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w Szkole Filmowej w Łodzi; specjalizuje się w tematyce ekonomii kultury i organizacji branży filmowej, animacji i filmu dla dzieci. Rzeczniczka prasowa Festiwalu Filmowego w Gdyni. Autorka książek i artykułów w prasie branżowej, laureatka nagród ministra kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Bartłomiej Topa

bartlomiej-topa-post-kamera-akcja-2016-01

Urodzony w 1967. Aktor filmowy i teatralny, producent filmowy. W 1991 ukończył studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest współzałożycielem firmy producenckiej Film IT. Wśród bogatego dorobku aktorskiego ma na swoim koncie pamiętne kreacje w filmach: „Obce niebo” „Karbala”, „Pod mocnym aniołem”, „Drogówka” czy „Mój biegun”.

Błażej Hrapkowicz

blazej-hrapkowicz-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01-01

Krytyk filmowy, kulturoznawca. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej UW. Prowadzi program „Kino Mówi” w Ale kino+ i audycję „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Współpracuje z miesięcznikiem „Kino” i portalami Dwutygodnik.com oraz Filmweb.pl. Współautor książek „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej”, „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” i „Eastern Promises”. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, trzykrotnie nominowany do Nagrody PISF.

Bożena Krakówka

bozena-krakowka-post-kamera-akcja-2016-01

Rocznik 1972. Producentka filmowa, absolwentka Wydziału Prawa UW, Wydziału Organizacji Produkcji PWSFTViT oraz Wydziału Humanistycznego/Historia Sztuki PAN. Od 2008 roku właścicielka firmy Andersa Street Art and Media. Realizowała i współrealizowała m.in. „Las” (P. Dumała), „Wojna polsko-ruska” (X. Żuławski), „Basia z Podlasia” (A. Dembski), „Plus-minus, czyli podróże muchy na Wschód” (B. Dziworski). Aktualnie zajmuje się produkcją filmu dokumentalnego „Cześć, chcę grać z tobą jazz” (reż. G. Komosiński) oraz przygotowaniami do fabuły pt. „Chrzciny” (reż. J. Skoczeń).

Ewa Ciszewska

ewa-ciszewska-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01

Absolwentka kulturoznawstwa ze specjalnością filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2011 adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ. Autorka publikacji w tomach zbiorowych i czasopismach. Współredaktorka książki „Kino najnowsze: dialog ze współczesnością” (2007), „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury” (2013) oraz „Kultura filmowa współczesnej Łodzi” (2015). Jej zainteresowania naukowe to kino czeskie i słowackie, kultura filmowa Łodzi oraz edukacja filmowa.

Grzegorz Fortuna

grzegorz-fortuna-01

Doktorant na wydziale filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor Klubu Miłośników Filmu (www.film.org.pl), internetowego magazynu Kinomisja (www.kinomisja.pl) i czasopisma naukowego „Panoptikum”. Współzałożyciel Pracowni badań produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG. Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2016). Członek kolektywu VHS Hell. Przygotowuje doktorat o rynku i kulturze wideo w Polsce czasów transformacji ustrojowej.

Jagoda Murczyńska

jagoda-murczynska-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01

Kulturoznawczyni, psycholożka i krytyczka filmowa, specjalizuje się w kinie Azji i kostiumach filmowych. Współtworzyła Linię Filmową dla wydawnictwa Korporacja Ha!art. Selekcjonerka programowa i współorganizatorka Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Tłumaczka i redaktorka książki „Za różową kurtyną. Historia japońskiego kina erotycznego”. Redagowała pozycje: „Nie tylko Bollywood”, „Władczynie spojrzenia”, „Oblicza kina queer”, publikowała w „Kinie”, „EKRANach”, „Dwutygodniku”.

Jakub Majmurek

Jakub-Majmurek-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01

Filmoznawca, eseista, publicysta. Dwukrotny laureat Konkursu dla Młodych Krytyków Filmowych im. Krzysztofa Mętraka (2009, 2013). W 2015 roku nominowany do Nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa. Współautor i redaktor wielu książek, m.in.: „Dzieje grzechu. Surrealizm w kinie polskim” (nominacja do nagrody PISF w kategorii książka filmowa roku 2011), „Kino dokumentalne 1989–2009. Historia polityczna” (nominacja w kategorii książka filmowa roku 2012).

Jan Topolski

jan-topolski-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01

Krytyk oraz kurator filmowy i muzyczny, absolwent muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007–2015 selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Od 2003 współpracuje z magazynami „Kino”, „Odra”, „EKRANy”, dwutygodnik.com, stopklatka.pl. Publikował także w „Rzeczpospolitej”, „Ha!arcie”, „Filmie”, „Artluku”. Współredagował książkę „Złota era kina węgierskiego. Lata 60-70” oraz „Nowe kino Turcji”. Od 2012 jest kuratorem serii teledysków do muzyki współczesnej w ramach Muzykoteki Szkolnej (Narodowy Instytut Audiowizualny).

Joanna Łapińska

joanna-lapinska-hollylodz

Absolwentka wydziału psychologii na UW. Od 2007 do 2016 roku dyrektor artystyczny MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (tworzyła program imprezy, rozwijała wydarzenia branżowe). Była pomysłodawczynią i szefową Studia Nowe Horyzonty – warsztatów dla młodych osób z branży filmowej oraz projektu Polish Days – marketu kina polskiego skierowanego do międzynarodowej branży filmowej. Od września 2016 pełni funkcję Dyrektora Programowego Transatlantyk Festival.

Kaja Klimek

kaja-klimek-post-kamera-akcja-2016-01

Krytyczka filmowa, publicystka popkulturowa, laureatka konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2011). Pisze pracę doktorską na UJ dotyczącą remiksu w kulturze popularnej. Uczestniczy w programach edukacji filmowej Nowe Hotyzonty Edukacji Filmowej, PISF i Filmoteki Szkolnej. Prowadziła Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP, obecnie tworzy Hashtag Warsztat – YouTube’owego vloga poświęconego popkulturze i filmom.

Kamil Jędrasiak

kamil-jedrasiak-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01-01

Doktorant w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się tematy związane z popkulturą, kulturą konwergencji, mediami (zwłaszcza nowymi mediami) oraz awangardą. Autor tekstów krytycznych, naukowych i publicystycznych o kulturze – głównie kinie i grach wideo. Aktywnie związany z działalnością w kołach naukowych, obecnie w Kole Naukowym Badaczy Gier UŁ oraz Kole Badaczy Nowych Mediów UŁ. Twórca i koordynator projektu eduGRAcja.

Krystian Kujda

krystian-kujda-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01-01-01

Fotograf, kolekcjoner, organizator cyklu pokazów filmowych VHS HELL. Z wykształcenia filmoznawca, ale bardziej sobie ceni wiedzę, którą wyniósł z osiedlowej wypożyczalni video. Pracuje na cmentarzu i w gdańskim Biurze Prezydenta do spraw kultury.

Kuba Armata

kuba-armata-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01-01

Dziennikarz filmowy. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Organizacji Produkcji PWSFTViT. Stale współpracuje z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, „Magazynem Filmowym”, „Aktivistem”. Publikuje także na łamach „Kina” oraz Wirtualnej Polski. Regularnie obsługuje najważniejsze festiwale filmowe m.in. w Cannes, Berlinie czy Wenecji. Programer festiwalu Netia Off Camera, współpracuje z Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia.

Kuba Mikurda

Kuba-Mikurda-post-kamera-akcja-2016-01-01-01

Krytyk, tłumacz, redaktor, teoretyk filmu. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi. Pięciokrotnie nominowany do nagrody PISF w kategoriach: książka o filmie oraz audycja radiowa/program telewizyjny. Współzałożyciel think-tanku „Restart”. Autor monografii „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupancic”. Współredagował publikacje o twórczości Terry’ego Gilliama, Braci Quay, Waleriana Borowczyka i o surrealizmie w kinie polskim. Współpracował z Canal+, MFF T-Mobile Nowe Horyzonty i Krytyką Polityczną.

Ludwika Mastalerz

ludwika_mastalerz-post-kamera-akcja-2016-01

Krytyczka filmowa, recenzentka gier wideo. Absolwentka filozofii i polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w portalach Dwutygodnik.com i Filmweb.pl oraz czasopismach „Pixel”, „Ekrany”, „Kino”. Dwukrotna laureatka III Nagrody w konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Współautorka książek „Kino afroamerykańskie” i „Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Łukasz Grzegorzek

lukasz-grzegorzek-post-kamera-akcja-2016-01

Urodzony w 1980 roku. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, kilkukrotny medalista Mistrzostw Polski w tenisie ziemnym. Od dziesięciu lat robi zwiastuny telewizyjne filmów klasy B, blockbusterów oraz arthouse’owych klasyków. W ten sposób zdobył całą swoją wiedzę o reżyserii filmowej. „Kamper” to jego debiut fabularny w wielu rolach: reżysera, scenarzysty, montażysty, koproducenta i producenta kreatywnego.

Łukasz Maciejewski

lukasz-maciejewski-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01

Krytyk filmowy i teatralny, absolwent filmoznawstwa UJ. Wykłada w PWSFTViT w Łodzi. Dyrektor programowy Festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie, od 2010 roku zasiada w kapitule Paszportów „Polityki”. Juror festiwali filmowych m.in. w Montrealu, Karlovych Varach, Pogoricy. Autor bestsellerów: „Flirtując z życiem” – rozmowa z Danutą Stenką (2013), „Aktorki. Spotkania” (2012), „Aktorki. Portrety” (2015).

Magda Miśka-Jackowska

magda-miska-jackowska-post-kamera-akcja-2016-01

Dziennikarka i prezenterka. Od 2005 roku w zespole RMF Classic. Autorka wielu radiowych programów poświęconych sztuce filmowej („Mistrzowie drugiego planu”, „Cały ten film”). Laureatka nagrody PISF za audycję „Moje kino”. Prowadząca i pomysłodawczyni Listy Przebojów Muzyki Filmowej. Jako prezenterka związana z wieloma wydarzeniami kulturalnymi
i festiwalami, m.in. z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie.

Małgorzata Radkiewicz

Profesor UJ, filmoznawczyni. Zajmuje się problematyką tożsamości kulturowej we współczesnym kinie i sztukach wizualnych. Prowadzi badania nad twórczością kobiet w kinie, fotografii i w sztuce. Opublikowała m.in. „Władczynie spojrzenia. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek” (2010) oraz „Oblicza kina queer” (2014). W latach 2015–2018 koordynatorka projektu badawczego NCN: „Pionierki kina i fotografii w Galicji 1896–1945”. Stypendystka MKiDN 2015.

Marcin Radomski

Kulturoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował Film&Media na Uniwersytecie w Amsterdamie. Ukończył studia podyplomowe: „Szkoła kina. Dziennikarstwo filmowe” w Collegium Civitas. Doktorant w Instytucie Sztuki PAN. Interesuje się polskim kinem po 1989 roku i europejskim kinem autorskim. Współpracuje z festiwalami filmowymi, prowadzi spotkania z twórcami, pisze teksty o filmie i kulturze do magazynów oraz portali internetowych m.in. „Kina”, „Dziennika. Gazety Prawnej” czy Onet.pl. Pracował jako redaktor „Hali odlotów” w TVP Kultura i „Kocham kino” w TVP2. Koordynator programowy Cinemaforum w Warszawie. Współpracuje z redakcją TVP Kultura.

Marcin Nowak

marcin-nowak-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01

Absolwent PWSFTviT w Łodzi, obecnie wykładowca Szkoły. Producent, reżyser i scenarzysta z długim doświadczeniem w branży filmowej („Wojna polsko-ruska”, „Obława”), gier („Wiedźmin”, „Dying Lights”), efektów wizualnych i animacji („Kochanie, zabiłam nasze koty”). Scenarzysta i reżyser teatralny („Więcej niż możesz zjeść”). Obecnie jako firma Efektpol VR produkuje gry oraz doświadczenia eksperymentalne łączące elementy filmu i gier. W najnowszych produkcjach chętnie wraca do stylu retro (koncert: Syny; wideoklip: „Czarna Żorżeta” Mister D.; gry: „Jumping Back”, „New Life”).

Mariusz Bonaszewski

mariusz-bonaszewski-post-kamera-akcja-2016-01

Aktor teatralny i filmowy. Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Przez wiele lat związany z Teatrem Dramatycznym, aktualnie aktor Teatru Narodowego. W kinie debiutował epizodem w „Maskaradzie” Janusza Kijowskiego (1986). W jego dorobku są role m.in. w „Lesie” (P. Dumała), „Matce Teresie od kotów” (P. Sala), „Wenecji” (J.J. Kolski), „Daas” (A. Panek), „Jezioraku” (M. Otłowski). Za rolę ojca Franciszka w filmie Barbary Sass „W imieniu diabła” (2012), był nominowany do Złotej Kaczki.

Marta Nieradkiewicz

marta-nieradkiewicz-post-kamera-akcja-2016-01

Urodziła się w 1983 roku. Ukończyła PWSFTViT w Łodzi. Za rolę Sylwii w filmie Tomasza Wasilewskiego „Płynące wieżowce” otrzymała nagrodę za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2013). Była aktorką w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (2008–2012), Teatrze Dramatycznym w Opolu (2012–2013). Od 2013 w zespole Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Znana z serialu „Barwy szczęścia”, w którym grała główną rolę. W 2014 roku zagrała w teledysku do piosenki Dawida Podsiało „No”.

Marzena Bomanowska

marzena-bomanowska-post-kamera-akcja-2016-01

Kulturoznawca, menadżer mediów, dziennikarka. Od wielu lat zaangażowana w animację oraz promocję łódzkiej kultury, m.in. jako szefowa działu kulturalnego „Gazety Wyborczej” w Łodzi, a później rzecznik prasowy Szkoły Filmowej. Od 1 stycznia 2015 roku dyrektorka Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Max Cegielski

max-cegielski-post-kamera-akcja-2016-01

Dziennikarz, pisarz. Przez dekadę pracował w TVP Kultura, gdzie współprowadził m.in. „Halę Odlotów” (uhonorowaną nagrodą Grand Press w 2015 roku) oraz relacje z festiwalu w Gdyni. Od 2014 wraz z Anną Zakrzewską współtworzy kroniki Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Autor wielu książek reportażowych – za jedną z nich: „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu” otrzymał nagrodę imienia Beaty Pawlak (2009). Twórca i kurator projektów artystycznych: Migrujący Uniwersytet Mickiewicza (Stambuł), Global Prosperity (Gdańsk, Warszawa).

Michał Oleszczyk

Mihal-Oleszczyk-post-kamera-akcja-2016-01-01

Filmoznawca i tłumacz, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, adiunkt na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych tekstów o tematyce filmowej publikowanych w Polsce i za granicą.

Michał Pabiś-Orzeszyna

michal-pabis-panele-prowadzacy-dyskusje

Doktor w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ. W kręgu jego zainteresowań znajduje się tzw. archeologia mediów (badanie kultur martwych technologii), historia polskiej kultury popularnej oraz współczesny przemysł filmowy. Pisze do „EKRANów”, „Kultury Popularnej”, „Iluminace. Journal for Film Theory, History, and Aesthetics”. Członek komitetu European Network for Cinema and Media Studies i Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Kieruje Działem Edukacji Filmowej w NCKF w Łodzi.

Michał Piepiórka

michal-piepiorka-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01-01

Doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa. Krytyk filmowy. Publikował m.in. w „Kinie”, „Panoptikum”, „Kulturze Liberalnej”, „Czasie Kultury” oraz w serwisach Stopklatka i Filmweb. Zdobywca wyróżnień w konkursach im. Krzysztofa Mętraka oraz „Powiększenie” portalu Filmweb. Interesuje się przemianami kina współczesnego, a w szczególności polską kinematografią po 1989 roku. Autor bloga filmowego blizejekranu.pl.

Michał Walkiewicz

mihal-walkiewicz-post-kamera-akcja-2016-01-01-01

Krytyk filmowy, dziennikarz. Od 2008 roku współpracownik portalu Filmweb.pl, od 2013 jego redaktor naczelny. Absolwent filmoznawstwa na UAM w Poznaniu, laureat Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2008) oraz nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa (2015). Publikował m.in. w „Filmie”, „Kinie”, „Machinie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przekroju”, „K MAG”. Prowadził również dział filmowy w miesięczniku „Maxim”.

Natalia Grzegorzek

natalia-grzegorzek-post-kamera-akcja-2016-01-01

Urodzona w 1984 roku. Antropolożka, reżyserka filmów dokumentalnych, producentka. Absolwentka kursu DOK PRO w Szkole Wajdy. Założycielka projektu Koskino, w ramach którego wyprodukowała film „Kamper” w reżyserii Łukasza Grzegorzka (film otrzymał dominację do Złotych Lwów, a także do Nagrody „East of West” na MFF w Karlowych Warach). Reżyseruje film dokumentalny „Dziewczyny”, produkowany w ramach działalności Koskino (w przygotowaniu).

Natasza Korczarowska-Różycka

natasza-korczarowska-post-kamera-akcja-2016-01

Adiunkt w Zakładzie Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w historii filmu polskiego. Opublikowała książki: „Ojczyzny prywatne. Mitologia przestrzeni prywatności w filmach Tadeusza Konwickiego, Jana Jakuba Kolskiego i Andrzeja Kondratiuka” i „Inne spojrzenie”. Od 2008 współpracuje z PISF. Brała udział w projekcie edukacyjnym „Filmoteka Szkolna” skierowanym do nauczycieli szkół gimnazjalnych i licealnych. Od 2010 roku pełni funkcję opiekuna naukowego łódzkiej edycji Akademii Polskiego Filmu.

Paulina Orzeszyna-Pabiś

paulina-orzeszyna-post-kamera-akcja-2016-01

Absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o mediach Uniwersytetu Łódzkiego. Na tej samej uczelni skończyła również studia z zakresu logopedii ogólnej i medialnej. Zawodowo zajmuje się pracą nad głosem i wszelkimi jego zaburzeniami, głównie u osób dorosłych. Prowadzi w Łodzi Pracownię Logopedyczną Ekspresja, w której doskonalone są umiejętności z zakresu emisji głosu i poprawnej artykulacji.

Piotr Czeszewski (ex. Kozi Syn, Chór GUMED)

piotr-czeszewski-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01

Członek kolektywu VHS HELL i Cowboy Country Society Club, lektor. Beznadziejnie zakochany w typografii i muzyce, zawodowo zajmuje się walką ze złym gustem. W wolnych chwilach dużo mówi i jeszcze więcej słucha, a przede wszystkim niezmiennie czeka na przelew.

Piotr Dumała

piotr-dumala-post-kamera-akcja-2016-01

Urodzony w 1956 r., reżyser filmów animowanych i fabularnych, ilustrator, projektant plakatów i pisarz. W 1982 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych (Warszawa). Profesor Szkoły Filmowej w Łodzi. Wykładał również w Konstfack College of Art (Szwecja) i Harvard University (USA). W dorobku ma filmy animowane: „Lykantropia”, „Czarny kapturek”,, „Łagodna”, „Franz Kafka”, „Zbrodnia i kara”, „Dr Charakter przedstawia” i „Dr Charakter przedstawia 2”, „Hipopotamy” oraz fabułę „Las”.

Rafał Syska

rafal-syska-01-01

Zastępca Dyrektora „EC1 Łódź – Miasto Kultury” ds. Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Historyk filmu i specjalista od kina współczesnego w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendysta Fundacji Tygodnika „Polityka”, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Fundacji Kościuszkowskiej. Pomysłodawca, założyciel i redaktor naczelny czasopisma o tematyce audiowizualnej „EKRANy” (od 2011). Kurator wystawy „Stanley Kubrick” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Sebastian Smoliński

stanislaw-liguzinski-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01-01-01

Krytyk filmowy i operowy. Publikuje w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Kulturze Liberalnej”. Współpracuje z Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz z FF w Gdyni. Współautor prac zbiorowych o historii kina, m. in. „La doble vida de Krzysztof Kieślowski”. Dwukrotny laureat III nagrody w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka (2015, 2016). Stypendysta Polonia Foundation of Ohio (w ramach studiów filmoznawczych na Cleveland State University).

Stanisław Liguziński

Stanislaw-Liguzinski-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01-01

Krytyk, początkujący filmowiec i doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Absolwent Master of Film w Nederlandse Filmacademie oraz filmoznawstwa i porównawczych studiów cywilizacji na UJ. Jego praca badawcza dotyczy audiowizualnych form myślenia, wideo-graficznych studiów filmowych i eseju wideo. Uczestniczy w projektach: intermedialnej instalacji VR Filmarcades oraz interaktywnym archiwum protestów studenckich w Amsterdamie – Maagdenhuis2015 Arc.hive.

Tadeusz Szczepański

tadeusz-szczepanski-post-kamera-akcja-2016-01

Historyk filmu, krytyk, tłumacz, kulturoznawca, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Znany jest szczególnie z prac na temat kina europejskiego, w tym Ingmara Bergmana, kina skandynawskiego i kina rosyjskiego. Jego najsłynniejsza publikacja to „Zwierciadło Bergmana”, uznawana za najlepszą pracę w języku polskim poświęconą twórczości szwedzkiego mistrza.

Tomasz Raczek

Tomasz-Raczek-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01-01-01-01-01

Krytyk filmowy, publicysta, właściciel Instytutu Wydawniczego Latarnik, redaktor naczelny („Film”, Voyage”), dyrektor kanałów telewizyjnych (nFilm HD, TVP2), gospodarz programów TV: „Ze sztuką na ty”, „Perły z lamusa”, „Siódme niebo” (Canal+), „Perły i wieprze” (nFilmHD), „Weekendowy magazyn filmowy” (TVP1) – nagrodzony przez PISF). Prowadzi „Szczerotok” w Tok FM. Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy. Laureat Wiktora oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego).

Urszula Piasecka

ula-piasecka-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01-01

Dyrektor ds. Obrotu Licencjami w Monolith Films zajmuje się zakupami programowymi i sprzedażą licencji filmowych do nadawców telewizyjnych, platform internetowych, wydawnictw. Programuje Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Wcześniej kierowała zakupami programowymi i koordynacją międzynarodowych koprodukcji w Telewizji Polskiej S.A. oraz współpracowała z producentami i dystrybutorami filmów w zakresie strategii marketingowych, promocji festiwalowej i sprzedaży zagranicznej. Jest współautorem Studiów Podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego „Zarządzanie w mediach” oraz wykładowcą.

Wojciech Smarzowski

gosc_wojciech-smarzowski_fb-01

Reżyser i scenarzysta filmów fabularnych („Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Pod mocnym aniołem”, „Wołyń”). Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, studiował również filmoznawstwo na UJ. Autor teledysków i filmów reklamowych. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). W 2012 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2014 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”.