DOKUMENTALNE PRZETASOWANIE

CZASEM ŚNIĘ, ŻE LATAM

Czas trwania: 70 minut Reżyseria: Aneta Popiel-Machnicka Scenariusz: Aneta Popiel-Machnicka Obsada: Weronika Frodyma Zdjęcia: Michał Popiel-Machnicki Produkcja: Polska, 2013

Opis:

Poruszająca opowieść o przekraczaniu granic w dążeniu do spełnienia marzeń.
Bohaterką filmu jest młoda, wybitnie utalentowana tancerka, która od dziecka mieszka w bursie przy Szkole Baletowej. Z chwilą gdy zostaje najlepszą absolwentką roku, otwiera się przed nią droga międzynarodowej kariery. Weronika wciąż dąży do perfekcji. Życie prywatne, ból jaki stale jej towarzyszy, samotność i zmęczenie – pozostają w tle, bagatelizowane, aż do chwili poważnej kontuzji, której ulega dwa dni przed premierą w Operze Berlińskiej.

film_czasem-snie-ze-latam_foto

Aneta Popiel-Machnicka

Polska reżyserka, scenarzystka i producentka, inicjatorka powstania Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie. W 1999 roku ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi. Jest laureatką Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Programów TV „Magnificat” na Białorusi z 2007 roku za film „Miasto nad rzeką czarnego smoka” oraz Grand Prix im. Bogusława Wojtowicza w Konkursie Filmowym „Dance my life and love” na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Scena Otwarta”.

Nagrody:

KFF: Złoty Lajkonik (nominacja)

Slamdance: Główna Nagroda Jury (nominacja)

PIEŚŃ PAMIĘCI

Czas trwania: 77 minut Reżyseria: Nathalie Rossetti, Turi Finocchiaro Scenariusz: Nathalie Rossetti Obsada: Aram Kerovpyan, Virginia Keropywan, Jarosław Fret Zdjęcia: Raphael Van Sitteren, Maël Lagadec Produkcja: Belgia, Francja, Polska, 2015

Opis:

Historia dwójki Ormian – małżeństwa z diaspory, muzyków, którzy wyruszają w podróż do Anatolii, miejsca, gdzie narodziła się kultura ormiańskich pieśni liturgicznych. W podróży towarzyszy im Jarosław Fret i aktorzy z wrocławskiego teatru Zar. Droga tej grupy prowadzi do wspólnego śpiewu, który jest nośnikiem pamięci o zgładzonym narodzie, odsłaniającym bogactwo unicestwionej kultury i artykułującym istnienie tych, którzy odeszli. Film odsłania wiele historii i teorii o ludobójstwie Ormian. Bohaterowie spotykają na swojej drodze ludzi znających wydarzenia, które miały miejsce przed laty. Mimo całego ładunku historiozoficznego, film nie jest filmem rozliczeniowym – nie próbuje na siłę narzucić konkretnego sposobu opowiadania o historii, czy wskazywać winnych.

film_piesn-pamieci_foto

Nathalie Rossetti i Turi Finocchiaro

Małżeństwo filmowców, którzy wspólnie realizują i produkują własne filmy dokumentalne związane ze sztuką, antropologią i zjawiskami społecznymi. W 2009 roku, wraz z Amel Bouzid, założyli wytwórnię filmową Borak Films.