PANELE DYSKUSYJNE

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, a baliście się zapytać

Od zawsze głównym elementem festiwalu są panele dyskusyjne. To niepowtarzalne spotkania z osobami pracującymi w różnych sektorach branży filmowej. W tym roku skupimy się na tematach rzadko poruszanych, a niezwykle istotnych. Podczas panelu dyskusyjnego:“Sprzedać, jak to łatwo powiedzieć. Kino okiem sales agentów” porozmawiamy o mało znanym zawodzie agentów sprzedaży. Na spotkaniu “Czy jest na sali lekarz? O roli scriptdoctora w filmie” w głównej roli postawimy konsultantów scenariuszy czyli tych, którzy mają ogromny wpływ na ostateczny kształt dzieła. Dyskusja dotyczyć będzie rozwijania umiejętności czytania i twórczego analizowania tekstu scenariusza. Zaproszeni goście zdradzą nam, jak wygląda polski rynek filmowy pod kątem prac nad tekstem. W dyskusji “Sezon goni sezon. O produkcjach telewizyjnych” na warsztat weźmiemy gorący temat seriali telewizyjnych, porozmawiamy też o dokumentach współprodukowanych przez telewizje, które podbijają światowe festiwale. Podczas panelu dyskusyjnego “Powrót do przyszłości. O innowacjach na rynku kinowym” porozmawiamy o już widocznych przemianach pod wpływem zmian technologicznych i formalnych. I tym razem wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, jak będzie wyglądała przyszłość kina w kontekście nowego modelu widza i nowych form odbioru. Dyskusja „HollyŁódź powraca. O przyszłości Łodzi filmowej” dotyczyć będzie wielu nowych impulsów do rozwoju miasta pod kątem sektora filmowego – powstanie instytucji kultury w EC1, przenosiny festiwalu Transatlantyk do Łodzi.

HARMONOGRAM PANELI DYSKUSYJNYCH:

Czy jest na sali lekarz? O roli scriptdoctora w filmie

8 października 2015 roku, czwartek godz. 18:00, Kino Wytwórnia

GOŚCIE: Andrzej Mellin (scriptdoctor „Intruza”, wykładowca PWSFTviT), Łukasz Maciejewski(krytyk filmowy, konsultant PISFu), Artur Wyrzykowski (blog nieskonczone.pl), Agnieszka Kruk (ScriptFesta)

Od pomysłu do realizacji filmu jest długa droga. Gdy historia dopiero kiełkuje, w pracach nad scenariuszem często w roli konsultanta uczestniczą również krytycy filmowi. Jako eksperci w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej decydują o dotacjach. W efekcie mają oni realny wpływ na kształt polskiej kinematografii.

Dyskusja dotyczyć będzie rozwijania umiejętności czytania i twórczego analizowania tekstu scenariusza. Zaproszeni goście zdradzą nam jak wygląda opiniowanie scenariuszy? Jaka jest rola i znaczenie konsultantów tzw. script doctorów? Kto korzysta z ich doświadczenia? Czy jest to praca dla krytyków filmowych? Jakie umiejętności i wiedzę trzeba posiadać, aby być dobrym doradcą?

Facebook - scriptdoctor-01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sezon goni sezon. O produkcjach telewizyjnych

9 października, piątek, godz. 15:00, Kino Wytwórnia

GOŚCIE: Izabela Łopuch (HBO), Kinga Dębska (reżyserka), Kaja Klimek (krytyczka filmowa), Mirosław Filiciak (prof. SWPS, medioznawca)

Wielkie studia dwoją się i troją, aby widzowie mieli chęć wybrać się do kina i tam właśnie zobaczyć najnowsze produkcje filmowe. Sposobów jest wiele: widowisko, mnogość efektów specjalnych, format 3D czy też nowe systemy dźwiękowe– każdy z nich ma wyciągnąć widza z domu.
Producenci telewizyjni stawiają na dobrze opowiedzianą historię – głównie produkcje w metrażu telewizyjnym – dokumenty, seriale, które cechują się precyzyjną konstrukcją – dobrze opowiedzianą historią. Inwestycja w produkcje dokumentalne i seriale przyniosły zamierzony efekt. Dziś są one równie ważną gałęzią kultury, jak filmy fabularne. Filmy dokumentalne stają w szranki w konkursach na światowych festiwalach na równi z fabułami. Natomiast seriale mają często budżety większe niż niejeden blockbuster i coraz częściej zyskują zainteresowanie widowni kinowej. To temat, na dyskusje o przenikaniu się telewizji i kina.

Facebook - telewizja panel-01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HollyŁódź powraca. O przyszłości filmowej Łodzi.

9 października (piątek), godz. 19:00, Kino Szkoły Filmowej

GOŚCIE: Konrad Klejsa, Tomasz Majewski, Błażej Moder, Jakub Wiewiórski, Martyna Jeziorecka

Podczas panelu dyskusyjnego nasi goście porozmawiają o nowych impulsach do rozwoju filmowej Łodzi. Dlaczego tak istotna jest decentralizacja instytucji filmowych w naszym kraju? Otwarcie EC1, stworzenie narodowego centrum filmowego, przeprowadzka festiwalu Transatlantyk. Jak wykorzystać tworzący się potencjał, aby powrócić do filmowych tradycji i stworzyć z nich koło zamachowe dla rozwoju przemysłu filmowego? Jak w nowej rzeczywistości odnajdą się zasłużone podmioty z branży m.in. Opus Film czy Toya Studios. Co zaoferują widzom i branży filmowej nowe miejsca na filmowej mapie naszego miasta? Czy otwarcie nowego będzie oznaczać kres dla innych miejsc związanych z kulturą filmową w Łodzi? Spotkanie będzie pierwszą tak szeroką dyskusją o powrocie złotych czasów fabryki snów.

Facebook - hollyłódź-01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprzedać, jak to łatwo powiedzieć. Kino okiem sales agentów

10 października, sobota, godz. 15:00, Kino Wytwórnia

GOŚCIE: Jan Naszewski (New Europe Film Sales), Wojciech Kabarowski (Chimney Pot), Artur Liebhart (Docs Against Gravity)

Wartość artystyczna filmu nie stanowi jeszcze o jego powodzeniu dystrybucyjnym. O tym, jak film zostanie przyjęty decyduje wizerunek tworzony przez… agenta sprzedaży. Kim jest i co właściwie należy do jego obowiązków? Czy agent sprzedaży zagraża dystrybutorom? Czy jest sprzymierzeńcem krytyków? Jak wygląda jego współpraca z pozostałymi przedstawicielami branży filmowej? Podczas panelu porozmawiamy o zawodzie agenta sprzedaży z różnych perspektyw.  Dowiemy się na czym polega działanie agenta i jakie ma narzędzia do tworzenia zainteresowania filmem wśród widzów z odległych zakątków świata? W jaki sposób dobiera indywidualną ścieżkę kampanii promocyjnej?
Panel dyskusyjny stawia w centrum uwagi międzynarodową dystrybucję filmów, jednak punktem wyjścia jest indywidualna perspektywa i doświadczenia zaproszonych gości. Na bazie ich doświadczeń widzowie dowiedzą się, jak film funkcjonuje w obiegu międzynarodowym, jakie narzędzia i działania wykorzystują agenci sprzedaży przy promocji swoich tytułów oraz na co zwrócić uwagę szukając sales agenta dla własnego projektu.

Facebook - sales agenci-01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót do przyszłości. O innowacjach na rynku kinowym

11 października, niedziela, godz. 15:00, Kino Wytwórnia

GOŚCIE: Magda Pieńkowska (Multikino), Mariola Wiktor (krytyczka filmowa), Krzysztof Jajko (badacz kultury), Konrad Aksinowicz (reżyser)

W historii kina wielokrotnie mieliśmy do czynienia z przełomami technologicznymi i formalnymi. I tym razem po raz kolejny warto zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądała przyszłość kina w kontekście nowego modelu widza i nowych form odbioru. Nadal prężnie rozwija się język filmu: eksperymenty, nowe formy wyrazu to ciąg niekończących się możliwości. Kino art house’owe ma się dobrze, o czym świadczą liczne nagrody na festiwalach. Wielkie superprodukcje prześcigają się w wysokości budżetów, ale także w wielkości uzyskanych przychodów. Coraz ważniejszym graczem stają się produkcje azjatyckie.

Jednakże walka tzw. sztuki wysokiej i niskiej to nie wszystko. Nowe formy dystrybucji, festiwale filmowe, interaktywność, kino 3D. Na spotkaniu uczestnicy dowiedzą się m.in. jak w kinie rozpoczęła się przygoda z tzw. kontentem alternatywnym. Czy spodziewalibyśmy się, że zamiast na film będziemy przychodzić także na transmisje wystaw sztuki, oper, spektakli na żywo? Porozmawiamy także o kinofilach-festiwalowiczach i rosnącej popularności festiwali filmowych. Nowy styl oglądania filmów to nie tylko chodzenie do kina. W domu można dostać wszystko poprzez VOD. Dystrybutorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem – co za tym idzie porozmawiamy o tym, czy Internet zabija czy ożywia dystrybucję filmową?

Facebook - powrót do przyszłości-01