GOŚCIE

ANDRZEJ MELLIN

ANDRZEJ MELLINReżyser i pedagog w Szkoły Filmowej w Łodzi. W łódzkiej Szkole Filmowej prowadzi dzienne studia scenariopisarskie. Od wielu lat współpracuje z brytyjską National Film and TV School w Londynie oraz szkołą filmową w Monachium i z norweską szkołą filmową w Lillehammer. Był współprowadzącym międzynarodowy program reżysersko-producencki dla absolwentów szkół filmowych „Passion to Market”. W latach 1990-93 oraz 2002-08 dziekan Wydziału Reżyserii.

ŁUKASZ MACIEJEWSKI   

ŁUKASZ MACIEJEWSKIFilmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, członek Europejskiej Akademii Filmowej, dyrektor programowy „Kina na Granicy” w Cieszynie. Autor cenionych książek (Przygoda myśli, Aktorki. Spotkania, Wszystko jest lekko dziwne, Flirtując z życiem), stały współpracownik kilkunastu czasopism, ekspert PISF i telewizji HBO Europe oraz stały komentator Tygodnika Kulturalnego w TVP Kultura. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: m.in. statuetki „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”.

ARTUR WYRZYKOWSKI

ARTUR WYRZYKOWSKIUrodził się w 1985 roku, studiował reżyserię, produkcję, a w 2014 temu ukończył scenariopisarstwo w PWSFTviT. Chciałby pisać scenariusze, ale nie ma czasu, bo prowadzi firmę Artcore, która zajmuje się produkcją reklam i filmów. Jest autorem poczytnego bloga „Nieskończone teksty” (http://nieskonczone.pl), na którym z zazdrością i humorem krytykuje i analizuje polskie filmy. Uważa, że najważniejszym, najtrudniejszym i najbardziej twórczym procesem w produkcji filmowej jest scenariusz.

KAJA KLIMEK

KAJA KLIMEKPochodzi z Tarnowskich Gór. W KPSC UJ pisała pracę doktorską na temat remiksu w kulturze popularnej. Tłumaczka filmów i książek, publicystka popkulturowa. Lubi plastikową biżuterię i bardzo dużo innych rzeczy. Ale ostatnio najbardziej dwóch Nicolasów: Cage’a i Windinga Refna. W 2011 roku wyróżniona w konkursie im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych. Prowadzi razem z Tomaszem Raczkiem “Weekendowy Magazyn Filmowy”.

MIROSŁAW FILICIAK

dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS

MIREK FILICIAKMedioznawca, profesor Uniwersytetu SWPS, gdzie kieruje Instytutem Kulturoznawstwa. Zajmuje się przemianami mediów, w tym telewizji. Wspólnie z Barbarą Gizą redagował „Post-soap. Nowa generacja seriali telewizyjnych a polska widownia” (2011), a z Tomaszem Bielakiem i Grzegorzem Ptaszkiem antologię „Zmierzch telewizji?” (2011). Jego najnowsza autorska książka to „Media, wersja beta. Film i telewizja w czasach gier komputerowych i internetu”.

IZABELA ŁOPUCH

IZA ŁOPUCHPełni funkcję “head of original production” w HBO Polska. Wcześniej pracowała w TVN,  była szefem Działu Literackiego i wicedyrektorem Departamentu Produkcji Fabularnych. Jako producent odpowiadała m.in. za film “Listy do M”, który był hitem w polskich kinach. Poprzednio pracowała w Fundacji Film Polski, Agencji Filmowej TVP oraz wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracowała również z Krakowską Fundacją Filmową. Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

KINGA DĘBSKA

KINGA DĘBSKAJest absolwentką reżyserii filmowej praskiej FAMU, a wcześniej japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na swoim koncie kilkanaście nagradzanych filmów dokumentalnych, ostatnim z nich jest pełnometrażowa „Aktorka” o Elżbiecie Czyżewskiej. Za swój debiut fabularny „Hel” dostała nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. „Moje córki krowy” jest jej drugim filmem fabularnym, za który dostała nagrodę publiczności, nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę kin studyjnych i lokalnych na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

JAN NASZEWSKI

JAN NASZEWSKIPracuje w branży filmowej od 2008 roku. Pierwszy polski agent sprzedaży, szef firmy New Europe Film Sales. Od 2009 roku jest organizatorem Polish Days podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Jest wykładowcą w Szkole Wajdy w Warszawie.

 

ARTUR LIEBHART

ARTUR LIEBHARTAbsolwent U.W. Założyciel firmy dystrybucyjnej Against Gravity i festiwalu filmowego DOCS AGAINST GRAVITY, nagradzanych wielokrotnie przez PISF. Założyciel Akademii Dokumentalnej, jedynego w Polsce programu edukacji filmowej opartego na filmie dokumentalnym. Członek jury “Cinema Eye Honors” wybierającego najlepszy film dokumentalny roku na świecie, uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.

WOJCIECH KABAROWSKI

WOJCIECH KABAROWSKIEkonomista, producent. W latach 2009-2012 zastępca dyrektora Studia Filmowego Kadr. Od roku 2013 Pełnomocnik Zarządu Chimney Poland do spraw Produkcji Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Pracował przy postprodukcji obrazu filmu “Carte blanche”, produkował m.in. filmy “Jesteś bogiem” i “Sala samobójców”.

MARIOLA WIKTOR

MARIOLA WIKTORDziennikarka filmowa, jurorka i członek FIPRESCI. Dyrektor programowa FKE Cinergia. Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa na UŁ. Współpracuje m.in. z: „Kinem”, „Arte”, „Wysokimi obcasami”, „Vivą”, „Zwierciadłem”, „Gazetą Wyborczą”, „Film TV Kamerą”. Publikuje korespondencje, relacje, recenzje oraz wywiady z wybitnymi i cenionymi w świecie ludźmi kina.

KRZYSZTOF JAJKO

KRZYSZTOF JAJKODoktor kulturoznawstwa specjalizujący się w historii kina hollywoodzkiego oraz polskiego. Obecnie prowadzi badania poświęcone działalności kin objazdowych w PRL oraz upowszechnianiu telewizji satelitarnej w Polsce w latach 80. Kolekcjoner filmowych pamiątek.

MAGDALENA PIEŃKOWSKA

MAGDA PIEŃKOWSKAKierownik Działu Projektów Specjalnych sieci kin Multikino. W konkursie Event Cinema Association nagroda główna Excellence in Exhibition 2013  trafiła właśnie do Multikina, dzięki projektom prowadzonym przez Magdę Pieńkowską. Wraz z Grażyną Torbicką powołała do życia cykl “Kocham kino w Multikinie”.

BŁAŻEJ HRAPKOWICZ

BŁAŻEJ HRAPKOWICZKrytyk filmowy, kulturoznawca. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi audycję filmową „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce oraz program „Kino Mówi” w Ale kino+. Współpracuje z „Kinem”, „dwutygodnik.com” i „filmweb.pl”. Współautor kilku książek o tematyce filmowej. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, nominowany do Nagrody PISFu w latach 2010, 2014 i 2015. Wielbiciel Stevena Spielberga, Jeana-Luca Godarda, Joela i Ethana Coenów, Bruce’a Springsteena i Jona Stewarta. Wielki fan Manchesteru United i angielskiego futbolu.

MAGDALENA KAMIŃSKA


AGATA SZYMANSKAProducentka, kierownik produkcji. Absolwentka Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wyprodukowała film “Walser”,
oraz film dokumentalny w koprodukcji polsko-niemieckie Agfa 1939. Podróż w czasy wojny w reż. Michała Wnuka”. Jej najnowsza produkcja, czyli “Baby Bump” Kuby Czekaja została wyróżniona Queer Golden Lion Award w Wenecji oraz na 40. FF w Gdyni. Wspólnie z Agatą Szymańską prowadzą firmę producencką Balapolis.

AGATA SZYMAŃSKA

AGATA SZYMAŃSKAPracuje jako producent i kierownik produkcji. Jako producent współpracowała z parą Anką i Wilhelmem Sasnalami przy filmach “Z daleka widok jest piękny” i “Huba”. Wspólne z Magda Kamińską wyprodukowała film Zbigniewa Libery “Walser” oraz  “Baby Bump” Kuby Czekaja (wyróżniony Queer Golden Lion Award w Wenecji oraz na 40. FF w Gdyni). Jest właścicielką niezależnego studia Filmpolis. Wspólnie z Magdą Kamińską prowadzą firmę producencką Balapolis.

KUBA CZEKAJ

KUBA CZEKAJAbsolwent reżyserii na WRTv UŚ w Katowicach (2010) oraz Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy w Warszawie (2011). Stypendysta MKiDN (2009 i 2011). Uhonorowany „Talentem Trójki”, nagrodą „Warto” – przyznawaną przez GW oraz „Gwarancją Kultury’” – przyznawaną przez TVP Kultura. Reżyser wielokrotnie nagradzanych w kraju i zagranicą filmów krótkometrażowych: „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” i „Twist & Blood”. Finalista programu Biennale Collage Cinema 2015, odbywającego się w ramach weneckiego Biennale. Twórca nieformalnego dyptyku – filmów fabularnych: „Baby Bump” oraz „Królewicz Olch”.

MAGNUS VON HORN

MAGNUS VON HORNUrodzony w Szwecji, zdobywał wykształcenie na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Jego filmy “Echo” czy “Bez śniegu” zostały obsypane nagrodami na europejskich festiwalach filmowych m.in. w Bilbao, Leuven i Tallinie. W tym roku otrzymał nagrody za najlepszy scenariusz i reżyserię na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

MARIUSZ WŁODARSKI

MARIUSZ WŁODARSKIW 2005 roku ukończył Wydział Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim pisząc pracę magisterską o zastosowaniu elementów marketingu w dystrybucji kinowej w Polsce. Następnie ukończył studia podyplomowe na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej w PWSFTViT w Łodzi. Pracował dla jednego z największych studiów produkcyjnych w Polsce – Opus Film. W 2010 roku wraz z trójką przyjaciół założył własną firmę – Lava Films, poprzez którą wyprodukował film dyplomowy Magnusa von Horn, “Bez Śniegu”.

KONRAD AKSINOWICZ

KONRAD AKSINOWICZWychowały go trzy fenomeny lat osiemdziesiątych: Gwiezdne wojny, klocki LEGO i Muppet Show. W liceum realizował filmy krótkometrażowe m.in.: Alabama (1996), za którą otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Po liceum wyjechał do Australii, gdzie został stypendystą School of Visual Arts w Sydney. W 2004 roku wrócił do Polski i poznał Konrada Stefaniaka oraz Wojtka Zielińskiego. Spotkanie okazało się brzemienne w skutkach – od tej pory zjednoczeni Moustache skoncentrowali swoje siły na realizacji wspólnego dla wszystkich celu – debiutu fabularnego. Autor wielu reklam i teledysków dla polskich i zagranicznych wytwórni płytowych.

AGNIESZKA CHROMICKA

AGNIESZKA CHROMICKAKierownik produkcji i producent. Założcycielka firmy producenckiej  Chroma Pro. Agnieszka Chromicka pracowała m.in. jako drugi kierownik produkcji przy filmie fabularnym „Zmiana” w reż. Konrada Aksinowicza, obecnie związana jest z rynkiem produkcji reklam. Współpracowała również z grupą produkującą filmy reklamowe “Moustache”.

ZBIGNIEW DOMAGALSKI

ZBIGNIEW DOMAGALSKIProducent filmowy. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Współzałożyciel Studia Filmowego Kalejdoskop, którego historia sięga lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wyprodukował wiele filmów, m.in.: “Moje córki krowy”, “Mów mi Marianna”, “Śluby panieńskie”. Specjalizuje się w produkcji filmów dokumentalnych.

BŁAŻEJ MODER

BŁAŻEJ MODERNowy dyrektor EC1 Miasto Kultury – projektu, który jest realizowany w samym sercu Nowego Centrum Łodzi. Błażej Moder Pełnił funkcję rzecznika Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, odpowiadał również za ściąganie nowych inwestorów. W latach 2008-2011 był prezesem Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jest orędownikiem rozwoju kulturalno-gospodarczego Łodzi.

JAKUB WIEWIÓRSKI

KUBA WIEWIORSKIDyrektor promocji w Muzeum Kinematografii, były dziennikarz łódzkiego oddziału „Gazety Wyborczej”, znawca tematyki filmowej. Wraz z Joanną Podolską stworzył książkę “Spacerownik: Łódź Filmowa”. Sprawował funkcję dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. 

KONRAD KLEJSA

KONRAD KLEJSAFilmoznawca z UŁ, pracę magisterską poświęcił twórczości S. Kubricka. Tytuł doktora otrzymał na podstawie rozprawy “Problem kontestacji w kinematografii Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej lat 60. i 70.” (nagroda im. B. Michałka dla najlepszej książki o tematyce filmowej w 2009). Zainteresowania naukowe: europejskie i amerykańskie kino autorskie lat 1950-1970, polsko-niemieckie kontakty filmowe, badanie widowni filmowej, teoria scenopisarstwa i script doctoring.

TOMASZ MAJEWSKI

TOMASZ MAJEWSKISpecjalista od kultury żydowskiej, filmu animowanego oraz kultury popularnej. Publikował w czasopismach, m.in. w “Kwartalniku Filmowym”, “Sztuce i Filozofii”, “Kulturze Współczesnej”. Współpracował między innymi przy książkach “Komiks a problem kiczu”, “Zagłada. Współczesne problemy rozumienia” i “Film: fabryka emocji”. Autor książki “Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna”.

BŁAŻEJ KAFARSKI

BŁAŻEJ KAFARSKIW 2002 roku ukończył Politechnikę Wrocławską, uzyskując dyplom inżyniera dźwięku i akustyki. Pracował przez cztery lata w Berlinie jako inżynier dźwięku. Brał udział w postprodukcji dźwięku m.in. do filmów “6 kroków”, “Big Love”, “Kołysanka”, “Trick” czy “Hania”.

MICHAŁ KOSTERKIEWICZ

MICHAŁ KOSTERKIEWICZOperator dźwięku z 20-letnim doświadczeniem. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Nagrodzony za dźwięk do filmu “Mała Moskwa” (z Piotrem Knopem i Wacławem Pilkowskim). Autor dźwięku m.in. do “Wymyku” Grega Zglińskiego, “Cudownego lata” Ryszarda Brylskiego i serialu “Paradoks”. Realizator zgrania dźwięku do filmów “Powstanie Warszawskie”, “Jesteś Bogiem”, “Chce się żyć”, “Mój rower”, “Obława”.

MARCIN ADAMCZAK

MARCIN ADAMCZAKKulturoznawca. Adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykłada także na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2010 i 2011). Laureat konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2011). Autor książek „Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku” (2010) oraz „Obok ekranu. Perspektywa badań produkcyjnych a społeczne istnienie filmu” (2014). Publikował m.in. w „Odrze”, „Kwartalniku Filmowym”, „Panoptikum”, „Ekranach”, „Kinie” i kilku tomach zbiorowych.

MARCIN RADOMSKI

MARCIN RADOMSKIDziennikarz filmowy i redaktor. Współpracuje z „Halą odlotów” TVP Kultura i „Kocham kino” TVP 2 oraz Wirtualną Polską, Onet.pl, Art&Business. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również Film&Media na Uniwersytecie w Amsterdamie. Ukończył studia podyplomowe: „Szkoła kina. Dziennikarstwo filmowe” w Collegium Civitas. Obecnie doktorant w Instytucie Sztuki PAN oraz wykładowca w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Współpracuje z wieloma festiwalami filmowymi m.in. Tofifest, Pko Off Camerą, Cinemaforum i instytucjami: Fundacją Współpracy Polsko – Niemieckiej i Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych “ę”.

AGNIESZKA KRUK

AGNIESZKA KRUKScenarzystka i instruktorka scenariopisarstwa, organizatorka kursów, warsztatów i wydarzeń dla scenarzystów, w tym festiwalu Script Fiesta. Autorka programu podyplomowych studiów scenariopisarskich w Warszawskiej Szkole Filmowej. Tłumaczka wybitnego podręcznika dla scenarzystów “Scenariusz na miarę XXI wieku” Lindy Aronson. Jedyny w Polsce certyfikowany Script Coach.www.scenariopisarstwo.pl

KINGA DOŁĘGA-LESIŃSKA

KINGA LESIŃSKAZałożycielka, właściciel firmy KinAds- brokera reklamowego największej w Polsce sieci kin. Prekursorka polskiej reklamy kinowej, ekspertka w zakresie rynku kinowego i ambasadorka kin tradycyjnych.Swoje doświadczenie budowała w takich firmach jak: RMB Polska (pierwszy broker reklamy kinowej w Polsce), New Age media oraz jako Dyrektor Biura Reklamy firmy Multikino.

DARIA GŁOWACKA

DARIA GŁOWACKAZawodowo zajmuje się PRem, z miłości – kinem; w przyszłości chciałaby połączyć obie te pasje. Uczestniczka tegorocznego projektu Gutek Film – Scope 50.