Dyskusje

Terminarz dyskusji

17 października (sobota), godz. 15:00, wydarzenie online na żywo, wstęp wolny / Dyskusja: Krytyka jest trendy!
18 października (niedziela), godz. 15:00, wydarzenie online na żywo, wstęp wolny / Dyskusja: Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata

Transmisja dyskusji online będzie dostępna w kanałach FKA.

Poznaj gości dyskusji

Dyskusja: Krytyka jest trendy!

Termin: 17 października, sobota, godz. 15:00
Goście: Tomasz Raczek (krytyk filmowy), Grażyna Torbicka (krytyczka filmowa), Kaja Szafrańska (vlog jakbyniepaczec), Mateusz Werner (filmoznawca)
Prowadzący: Bolesław Racięski
Wydarzenie online na żywo, wstęp wolny.

Czterogłos – dokąd zmierzasz krytyko?

Tomasz Raczek popularnym vlogerem, Grażyna Torbicka twórczynią własnej marki festiwalowej – ikony polskiej krytyki filmowej w nowych obliczach, a do tego konfrontacja z Mateuszem Wernerem, naukowcem i pierwszym laureatem Konkursu Mętraka oraz Kają Szafrańską, znaną vlogerką – czy to będzie najgorętsza dyskusja 11. Festiwalu Kamera Akcja? O temperaturę rozmowy zadba też z pewnością prowadzący, Bolesław Racięski, którego festiwalowa publiczność poznała w tej roli w ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Festiwal filmowy organizowany po ostatnim czasie zmian, które nastąpiły w związku z pandemią, to również okazja do przemyśleń i pewnych podsumowań. W dyskusji Czterogłos – dokąd zmierzasz krytyko? goście zmierzą się z zadaniem bilansu dziesięciu ostatnich lat w krytyce filmowej. Nieprzebrane zasoby internetu kryją prawdziwe perełki – blogi, wideoblogi, wideoeseje czy ostatnio powstające jak grzyby po deszczu podcasty. Czy w takiej różnorodności form możliwe jest stworzenie etosu krytyka filmowego? Jaka jest jego rola? Czy wciąż jest mistrzem, autorytetem, przewodnikiem, a może bardziej towarzyszem i infulencerem? Czy formułowanie reguł i zasad ma jeszcze sens? Obecnie krytyki filmowej nie definiuje już medium, ale jakość i odbiór. Jak dokładnie wygląda krytyka filmowa w czasach nowych mediów?

Szeroko pojęta branża teoretyków filmu również musiała dostosować się do nowinek i zmian technologicznych, jak więc pandemia zmieniła krytykę filmową? W tej rozmowie zderzą się spojrzenia różnych pokoleń i profesji. To dyskusja na cztery głosy: wykładowca akademicki – Mateusz Werner oraz vlogerka i influencerka – Kaja Szafrańska z jakbyniepaczec, spotkają się z ikonami krytyki filmowej: Grażyną Torbicką – dziennikarką, osobowością telewizyjną i współtwórczynią Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz Tomaszem Raczkiem, krytykiem filmowym, prowadzącym swój kanał na YouTube.

Dyskusja: Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata

Termin: 18 października (niedziela), godz. 15:00
Goście: Paweł Wieszczeciński (Kinoscope), Mikołaj Góralik (DAFilms), Przemysław Glajzner (Think Film)
Prowadzący: Bolesław Racięski
Wydarzenie online na żywo, wstęp wolny.

Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata

Rynek serwisów VOD (Video on Demand) to na tyle dynamiczna gałąź przemysłu filmowego, że niektórzy na jego podstawie wróżą koniec klasycznego kina. Duże ekrany i wygodne fotele mają już nie być potrzebne. Czy te prognozy odzwierciedlają się w rzeczywistości?

Kryzys epidemiczny zaognił konflikt pomiędzy kinem w wersji tradycyjnej – światem zaciemnionych sal, projektorów, magii ekranu – a portalami streamingowymi – dostępnymi na własnej, wygodnej kanapie, w każdej ilości, o dowolnej porze. Procesy rozwojowe, które w normalnych warunkach przebiegałyby organicznie, ostatnio przyspieszyły w błyskawicznym tempie. Z tej walki portale VOD zdają się wychodzić zwycięsko – tańsze w dystrybucji i użytkowaniu, łatwe w dostępie i szybciej adaptujące się do nowych, utrudnionych warunków odbiorczych. Czy usługi streamingowe tylko zyskują na światowym #zostańwdomu? Co stanie się z kinami? Czy ponad 120-letnia tradycja doczeka w latach 20. XXI wieku smutnego końca?

O poszukiwaniach nowych rozwiązań i potencjalnych scenariuszach tej sytuacji podczas FKA 18 października będą rozmawiać goście dyskusji Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata. W rozmowie o nowym świecie – świecie syntezy komercji i artystyczności, perspektywie alternatywnych portali streamingowych zakładanych przez kina studyjne i festiwale filmowe, w kontekście dużych graczy na rynku VOD – spotkają się m.in. Paweł Wieszczeciński, dystrybutor i twórca kuratorowanego serwisu Kinoscope, Mikołaj Góralik, kurator i project manager platformy DAFilms oraz Przemek Glajzner – współtwórca Festiwalu Kamera Akcja, założyciel serwisu Think Film. Dyskusję poprowadzi Bolesław Racięski.