Łódź Filmowa krzyczy „Ukraina Pomagamy”

Łódź Filmowa krzyczy „Ukraina Pomagamy”

Extreme Emotions i Lava Films we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Festiwalem Kamera Akcja, Muzeum Kinematografii oraz EC1 Łódź zapraszają na charytatywne wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. Wydarzenie odbędzie się 19 marca w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

W programie pokazy filmów ukraińskich, dyskusja o aktualnej sytuacji na froncie oraz możliwych formach wsparcia dla uchodźców i ukraińskich bojowników walczących o wolność. Podczas wydarzenia zaplanowana jest zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive.

Ukraina Pomagamy, plakat
autor: Arkadiusz Jaworek

Popieramy rosnące sankcje gospodarcze nakładane na Rosję, głęboko wierzymy, że działania wykluczające i marginalizujące kraj agresora, nawet w obszarze kultury, to fundament sprzeciwu całego świata wobec cierpienia narodu ukraińskiego. Równie ważnym zadaniem, które stoi przed nami jest aktywne wsparcie finansowe organizacji pozarządowych w Ukrainie, które niosą bezpośrednią pomoc na miejscu. Taką organizacją jest właśnie Save Life. Come Back Alive– podkreśla Ewa Puszczyńska (Extreme Emotion).

Gdy Ukraina broni się przed rosyjską agresją każda forma solidarności i wsparcia jest bezcenna. Organizując pokazy filmowe w ramach wydarzenia “Ukraina pomagamy”, jako środowisko filmowe chcemy skierować uwagę mieszkańców Łodzi na skalę tragedii, jaka dotyka ukraińskich bojowników o wolność oraz ich rodziny. Filmy, które znalazły się w programie krzyczą do nas, pokazują dzielną Ukrainę, która już od 2014 roku jest nieustannie atakowana. Dziś my krzyczymy razem z nimi – podkreśla Mariusz Włodarski (Lava Films).

Ważnym punktem wydarzenia będzie także dyskusja o formach psychologicznego wsparcia dla obywateli Ukrainy, które może okazać każdy z nas. W dyskusji weźmie udział m.in. przedstawiciel fundacji działającej na rzecz dzieci z Ukrainy oraz psycholog i psychoterapeuta. Przez cały dzień (19 marca) będzie trwać także zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Ukraina Pomagamy” jest bezpłatny.


Szczegółowy harmonogram wydarzenia: 

11:00 Donbas, reż. Siergiej Łoźnica, 110 min. (2018)
13:00 Atlantyda, reż. Valentyn Vasyanovych, 106 min. (2019)
15:00 Homeward, reż. Nariman Aliev, 96 min. (2019)
17:00 Ziemia jest niebieska jak pomarańcza, reż. Iryna Tsilyk, 74 min. (2020)
19:00 Dyskusja „Ukraina Pomagamy” z udziałem zaproszonych gości: Rafał Pniewski, Krzysztof Klajs, prowadzenie: Diana Dąbrowska, 60 min.
20:30 Czerkask U311, reż. Tymur Walentynowicz Yashchenko, 102 min. (2019)


INFORMACJA PRASOWA

Łódź Filmowa krzyczy „Ukraina Pomagamy”
DOC | PDF | PLAKAT


Kontakt dla mediów: 

Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), ewa@extreme-emotions.pl 

Mariusz Włodarski (Lava Films), mariusz@lavafilms.pl 

Przemek Glajzner (Festiwal Kamera Akcja), przemek@kameraakcja.com.pl, tel. 695 437 691 

Malwina Czajka (Festiwal Kamera Akcja), malwina.cz@kameraakcja.com.pl 


Informacje o wydarzeniu: 

www.centrumdialogu.com 

www.lavafilms.pl 

www.kameraakcja.com.pl