Zagraj w film! Poznaj historię filmów interaktywnych podczas 12. FKA!

Zagraj w film! Poznaj historię filmów interaktywnych podczas 12. FKA!

1 października to dzień inauguracji sekcji kina interaktywnego w bibliotece TUVIM. Aż do niedzieli (3 października) festiwalowicze będą mieli możliwość zagłębienia się w tę wciąż raczkującą, a paradoksalnie mającą za sobą niezwykle bogatą historię, przestrzeń na przecięciu gier i filmu. 

Filmy interaktywne to nazwa używana dziś często dla złożonego zbioru zjawisk, stanowiącego miejsce splotu przynajmniej dwóch ścieżek rozwoju gałęzi kultury: kina i gier wideo. Co przesądza o przynależności medialnej filmów interaktywnych? Materiał wideo, zarejestrowany kamerą? A może sprawczość użytkownika, który może je „rozegrać”? Pytania te niech stanowią punkt wyjścia i zaproszenie do rozważań o specyfice tego kulturowego fenomenu. W piątek 1 października, o godz. 12:30 dr Kamil Jędrasiak (Uniwersytet Łódzki), zajmujący się naukowo związkami gier, kina i innych mediów, a także szeroko rozumianą kulturą graczy, wygłosi wykład o historii filmów interaktywnych, przedstawiając historyczny kontekst funkcjonowania współczesnych produkcji tego typu.

Prowadzący wydarzenie: Wykład o filmach interaktywnych

Tuż po wykładzie jego uczestnicy będą mogli oddać się doświadczaniu kilku interaktywnych historii, których istotą będzie podejmowanie decyzji rzutujących na dalszy przebieg opowieści. Czy uda się uratować świat przed atakiem biologicznym, rozwikłać historię morderstwa w jednym z londyńskich klubów oraz wybrnąć z fatalnej koincydencji zdarzeń, która zwykły dzień parkingowego zamieni w najgorszy koszmar? Kameralne sesje rozpoczynane (na życzenie widzów) będą dostępne od 1 do 3 października w Bibliotece TUVIM. 

Dokładne godziny dostępności punktu w Bibliotece TUVIM:

  • 1 października (piątek)
    godz. 12:30 Wykład dra Kamila Jędrasiaka o historii filmów interaktywnych
    do godziny 18:00 (po zakończeniu wykładu) – dostępność punktu z filmami interaktywnymi
  • 2 i 3 października (sobota i niedziela)
    godz. 12:00-14:45 – dostępność punktu z filmami interaktywnymi 
Partner wydarzenia Wykład o filmach interaktywnych

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30 września do 7 października 2021 roku: stacjonarnie w Łodzi (30.09.–3.10.) oraz online na platformie Think Film (30.09.–7.10.). Karnety (offline: 4 dni i online: 8 dni) w cenie 50 zł są jeszcze dostępne. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *