Dzień z Łodzią Filmową

Dzień z Łodzią Filmową

Łódź jest uznawana za stolicę filmu, miejsce niemal magicznie i od dziesiątek lat związane z tą dziedziną sztuki i jej produkcją. Na 12. FKA będzie możliwość ponownego przekonania się o tym, że to właśnie w Łodzi bije serce X muzy.

Już przed południem 1 października festiwalowicze poznają miejsca związane z filmową tożsamością miasta. Spacer po Łodzi Filmowej współorganizowany przez Łódź Film Commission i prowadzony przez Wenancjusza Szustera, to podróż po wielu znanych z kultowych filmów lokacjach. W ramach wydarzenia uczestnicy będą mieć unikalną szansę wejścia do wybranych miejsc, które są na co dzień niedostępne! To właśnie między innymi na ulicach Legionów, Ogrodowej czy Piotrkowskiej najlepsi polscy reżyserzy i reżyserki realizowali zdjęcia do takich filmów jak: „Ida”, „Powidoki”, „Psy”, czy „Aktorzy Prowincjonalni”. Pofabryczne przestrzenie i kamienice, które skrywają scenograficzne perełki rozpoznawalne przez miłośników kina, są naznaczone niepowtarzalnym klimatem i tylko czekają na odkrycie przez kolejnych pasjonatów. Zwiedzanie lokacji urozmaicą informacje i anegdoty, których Wenancjusz Szuster z pewnością nie będzie szczędzić. Spacer odbędzie się w godzinach 10.00-12.30.

Partnerzy wydarzenia: Spacer po lokacjach filmowych z Łódź Film Commission

Łódź Filmowa to nie tylko znane miejsca, ale także ludzie stojący za jej niezwykłym charakterem. Tego samego dnia festiwalowicze będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach dźwiękowych z Michałem Kosterkowiczem. Filmowiec z ponad 20-letnim doświadczeniem, związany był z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi, potem Studiem Filmowym Łódź, a obecnie współpracuje z TOYA Studios. Ma na swoim koncie pracę nad tak kultowymi produkcjami jak „Jesteś Bogiem”, „Skazany na bluesa” czy serialu „Ultraviolet”. Nasz gość w wyjątkowym anturażu Pałacu Dźwięku, omówi zagadnienia teoretyczne związane z dźwiękiem, a także różnice jego kreowania w filmach fabularnych, dokumentalnych, reklamowych, a także w serialach. Uczestnicy poznają takie pojęcia, jak „setka” czy „postsynchrony” oraz dowiedzą się, jaka jest funkcja dialogów, a jaka muzyki ilustracyjnej. Twórca zdradzi kulisy postprodukcji dźwięku, miksowania, finalnego zgrania, a także wytłumaczy na przykładach, jak te elementy przekładają się na ogólne wrażenia widza po seansie. Na warsztaty z profesjonalnym dźwiękowcem obowiązują zapisy, a samo wydarzenie odbędzie się godzinach 13.30-15:30 pod legendarnym dla Łodzi adresem: przy ulicy Łąkowej 29.

Partner Warsztatów dźwiękowych. O sound designie w filmie i serialu

Wystawa „Łódź Filmowa” w Muzeum Kinematografii pozwoli zrozumieć atmosferę miasta Łodzi z zupełnie innej perspektywy. Część wystawy – „Miasto atrakcji” to okazja do poznania prehistorii kina; okresu sprzed działalności braci Lumière i roku 1895. Kinetoskopy, mutoskopy, stereoskopy czy też kamera „oko” to sprzęty, które towarzyszyły naszym przodkom na przełomie XIX i XX wieku. Powrót do tych niezwykłych urządzeń, których rekonstrukcje można samodzielnie obsłużyć, pozwoli na zgłębienie tajników zabawek optycznych i zabytków techniki, dzięki którym ożywały obrazy. To wszystko odbędzie się w wyjątkowej przestrzeni zabytkowego pałacu Karola Scheiblera, wykorzystywanej między innymi przy zdjęciach do „Ziemii obiecanej” Andrzeja Wajdy. Rozmach wystawy wykracza ponad polski kontekst. Oferuje możliwość wprawienia w ruch urządzeń, których wynalezienie zapowiadało epokę kina. To połączenie przyjemnego z pożytecznym i najlepszy sposób na zdobycie wiedzy o historii X muzy. Muzeum Kinematografii, miejsce z wielką tradycją i znaczeniem dla Łodzi, zaprezentuje wystawę dla festiwalowiczów w godzinach 16.00-17.30.

Partner wydarzenia

1 października to także dzień inauguracji specjalnej sekcji kina interaktywnego w bibliotece TUVIM. Aż do niedzieli, 3 października, festiwalowicze będą mieli możliwość zagłębienia się w tę wciąż raczkującą, a paradoksalnie mającą za sobą niezwykle bogatą historię, przestrzeń na przecięciu gier i filmu. O 12:30 dr Kamil Jędrasiak (Uniwersytet Łódzki), zajmujący się związkami gier, kina i innych mediów, a także szeroko rozumianą kulturą graczy, wygłosi wykład o historii filmów interaktywnych, przedstawiając historyczny kontekst funkcjonowania współczesnych produkcji tego typu. Tuż po wykładzie jego uczestnicy będą mogli na własnej skórze doświadczyć gry w film! W czasie kameralnych seansów indywidualnych, widzowie będą mieli wpływ na to, co zobaczą na ekranie. Jest to kontynuacja sekcji zapoczątkowanej podczas 10. FKA, kiedy to podczas festiwalu prezentowany był m.in. eksperymentalny „Switching. An Interactive Movie”.

Partner wydarzenia

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30 września do 7 października 2021 roku: stacjonarnie w Łodzi (30.09.–3.10.) oraz online na platformie Think Film (30.09.–7.10.). Karnety (offline: 4 dni i online: 8 dni) w cenie 50 zł są jeszcze dostępne. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *