„Najmro” i jego twórcy na 12. FKA!

„Najmro” i jego twórcy na 12. FKA!

Ten pokaz ucieszy każdego miłośnika „Złap mnie jeśli potrafisz” czy „Wilka z Wall Street”. Pewexy, Dawid Ogrodnik jako sprytny złodziej uciekający milicji, a do tego polska moda lat 70-tych i 80-tych – o „Najmro” porozmawiamy po projekcji z Mateuszem Rakowiczem i sound designerami.

„Najmro” to produkcja inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego – „mistrza ucieczek”, który 29 razy uciekał z aresztów, ośmieszając władze i organy ścigania. Jest to też niebanalne love story, opowieść o bohaterze, który wokół ma mnóstwo kobiet, w kieszeni worek pieniędzy, a i tak jest w stanie poświęcić swoje życie dla tej jedynej. Reżyserem jest debiutujący w tej roli Mateusz Rakowicz, storyboardzista współpracujący z m.in. Agnieszką Holland czy Władysławem Pasikowskim. Jak sam mówi – twórcom zależało „na zbudowaniu postaci głównego bohatera w podobnym duchu jak w «Wilku z Wall Street» czy w «Złap mnie, jeśli potrafisz»”. 

W rolach głównych oprócz Ogrodnika zobaczycie Roberta Więckiewicza („Kler”), Jakuba Gierszała („Najlepszy”), Rafała Zawieruchę („Dawno temu w Hollywood”), Dorotę Kolak („Zabawa zabawa”), Olgę Bołądź („Volta”) oraz debiutującą na dużym ekranie Martę Wągrocką. Postać głównego bohatera wraz z reżyserem wykreował Łukasz M. Maciejewski („Król”, „Czerwony pająk”), a za oprawę muzyczną filmu odpowiada muzyk i multiinstrumentalista Andrzej Smolik, związany z zespołem Wilki, Hey i Myslovitz oraz producent płyt Kasi Nosowskiej, Roberta Gawlińskiego, Artura Rojka czy Krzysztofa Krawczyka. 

Możecie być pewni jednego – po seansie będziecie naładowani ogromem energii “króla ucieczek”. Jak opisywał Dawid Ogrodnik, Najmro jest brylantem, który błyszczy w szarych czasach. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. To typ człowieka, który nie zastanawia się, czy coś jest wykonalne. Po prostu to robi. Jest w nim energia, która inspiruje ludzi do działania

Brawurowe wyczyny Najmro obejrzycie podczas 12. FKA OFFLINE w Szkole Filmowej w Łodzi! Jest to też gratka dla każdego miłośnika kina, bo po projekcji odbędzie się spotkanie z cyklu “o branży dla kinomanów” z twórcami – Mateuszem Rakowiczem oraz reżyserami dźwięku: Bartkiem Putkiewiczem („Pokłosie”, „Miasto 44”, „Gierek”), Sebastianem Witkowskim oraz Mateuszem Adamczykiem ze studia soundmaking („Jestem mordercą”, „Wszystkie nasze strachy”, „Wojna polsko-ruska”), którzy zdradzą szczegóły postprodukcji w czasach pandemii.

GOŚCIE [OFFLINE]:

Mateusz Rakowicz – Reżyser, storyboardzista, scenarzysta. Absolwent wydziału grafiki warszawskiej ASP i Szkoły filmowej Andrzeja Wajdy. W 2021 r. na ekrany kin trafi jego indywidualny debiut pełnometrażowy. „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje“ to komedia sensacyjna inspirowana życiorysem Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego „króla złodziei i ucieczek“ z lat 80-tych, który pobił światowy rekord wymykając się 29 razy organom ściagnia. W głównej obsadzie znaleźli się wybitni polscy aktorzy, tacy jak Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Dorota Kolak, czy debiutująca na dużym ekranie Masza Wągrocka. Rakowicz to także jeden z reżyserów filmu „Stacja Warszawa“ oraz twórca produkcji krótkometrażowych, w tym wielokrotnie nagradzanego „Latarnika” i „Romantika” z Robertem Więckiewiczem i Justyną Wasilewską w roli głównej. Autor nagradzanych reklam i teledysków m.in. dla Ani Dąbrowskiej, Natalii Sikory, Pezeta, Afromentalu i Kamila Bednarka. Stworzył storyboardy do ponad 500 filmów reklamowych i kilkudziesięciu produkcji fabularnych w tym m.in. dla Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego czy Krzysztofa Zanussiego. Laureat FRYDERYKA za reżyserię teledysku ”Bang Bang” dla Ani Dąbrowskiej w 2011 r.

Bartosz Putkiewicz – reżyser dźwięku, kompozytor, sound designer. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Trzykrotny zdobywaca Złotych Lwów (za „Miasto 44”, „Sala samobójców”, „Jestem”) z czterema nominacjami do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”. Twórca postprodukcji dźwięku wielu filmów (m.in. „Pokłosie” „Dywizion 303”, „Najmro”, „Gierek”) i seriali (m.in. „Ślepnąc od świateł”, „Osiecka”). Otrzymał Golden Reel Award (Nagroda Motion Picture Sound Editors) za film dokumentalny „Powstanie Warszawskie”.

Sebastian Witkowski i Mateusz Adamczyk – reżyserzy dźwięku, założyciele studia Soundmaking, w którym powstał m. in. dźwięk do filmów „Cześć, Tereska”, „Rezerwat”, „Papusza” czy „Jeż Jerzy”, “Jestem mordercą”, “Serce miłości” i “Legiony”. Dźwięk do „Wojny polsko-ruskiej” przyniósł im nagrodę w Gdyni oraz Orła. Ostatnio realizowali dźwięk na planie wielkiej produkcji “Raport Pileckiego”, współtworzyli dźwięk do serialu AXN „Rysa”; są także odpowiedzialni za dźwięk do filmu produkcji Stanisława Dziedzica “Wolka” w reżyserii Arni Asgeirsson. Zajmowali się postprodukcją dźwięku trzech filmów z Konkursu Głównego w Gdyni „Komar” Filipa Jana Rymszy, “Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy, “Najmro” Mateusza Rakowicza.

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30.09 do 7.10.2021 r. w Łodzi oraz online na platformie Think Film. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

One thought on “„Najmro” i jego twórcy na 12. FKA!

  1. Błagam o Najmro w czwartek albo w niedzielę wieczorem????❤️❤️❤️Niestety od piątku do niedzieli do 16 wypadł mi wyjazd zawodowy i marzę tylko o tym, abym mogła zobaczyć u Was ten film. Oczywiście wszystkie sprawy organizatorów rozumiem, ale jeśli mogę napisać, to piszę. Proszę….?❤️?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *