Pióra, mikrofony i kamery w dłoń! Zgłoś się do konkursów dla krytyków i twórców filmowych

Pióra, mikrofony i kamery w dłoń! Zgłoś się do konkursów dla krytyków i twórców filmowych

Jak co roku, również 12. edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja będzie okazją do wzięcia udziału w trzech konkursach. Jesteś początkującym krytykiem filmowym, który prowadzi swój blog i ocenia filmy? A może od drugiej strony – to ty tworzysz etiudy i animacje? Oto coś specjalnie dla Ciebie!

Krytycznie, lecz nie krytykancko – na papierze

Jeśli Twoje drugie imię to kreatywność, powinieneś_aś zgłosić się do Konkursu Krytyk Pisze.  Niezmiennie promuje on i wspiera dalszy rozwój początkujących krytyków filmowych. W poprzednich latach laureatami konkursu byli Mateusz Demski, aktualnie spełniający się na łamach „Kwartalnika Przekrój”, Patrycja Mucha – znana jako autorka bloga „Filmowe odloty” czy podcastu „Wtem, piosenka”, Łukasz Mańkowski współpracujący „Filmawka.pl” i Festiwalem Pięć Smaków czy Dawid Dróżdż publikujący na łamach „Gazety Wyborczej”. W Twoje teksty będą wczytywać się eksperci i ekspertki z branży filmowej w dwóch składach jurorskich: W Jury Krytyków zasiądą uznane w świecie krytyki filmowej osoby. Podczas poprzednich edycji byli to Michał Oleszczyk, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Diana Dąbrowska, Łukasz Maciejewski. W Jury Twórców możesz spodziewać się doświadczonych praktyków. Nad tekstami w poprzednich latach debatowały: Anka Sasnal („Z daleka widok jest piękny”), Kalina Alabrudzińska („Sexify”) czy Krystyna Kantor („Geniusze”). 

Poszukujemy syntezy odwagi i wrażliwości, szerokiej wiedzy o świecie zarówno filmowym, jak i pozafilmowym, a także umiejętności zadawania trafnych i celnych pytań, które czasem pozostawiane są bez odpowiedzi. Jeśli jesteś gotów na podjęcie rękawicy, możesz zgłosić swój tekst krytyczny do dnia 11 września 2021 r. poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Festiwalu Kamera Akcja. Na laureatów czekają wyjątkowe nagrody rzeczowe.

Zgłoś się TUTAJ

Autor identyfikacji: Arek Jaworek

Oceniaj obrazem i głosem

A może wolisz mówić bezpośrednio do swoich odbiorców? W ramach Krytyk Mówi oddawany jest – dosłownie – głos twórcom wideoblogów, audycji oraz podcastów filmowych. Spośród wszystkich zgłoszeń, wskazane zostanie dziesięcioro finalistów, którzy powalczą o tytuł laureata w głosowaniu wśród odbiorców Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Finaliści otrzymają karnet na cały festiwal. Co więcej, opłaca się zgłaszać swoich ulubionych twórców – wśród osób zgłaszających zostaną rozlosowane karnety na tegoroczną edycję wydarzenia! Współcześnie widać coraz większą dominację obrazu nad formami tradycyjnymi, takimi jak recenzja pisana czy artykuł na blogu filmowym. Doskonale zrozumiał to laureat konkursu podczas 10. edycji Kamery Akcji, popularny vloger Marcin Łukański – autor kanału „Na Gałęzi”, twórca wnikliwych analiz filmowych. Swoje pierwsze kroki w krytyce mówionej stawiała tutaj też Diana Dąbrowska, wtedy dokonująca dekonstrukcji „Wielkiego piękna” Sorrentino, a teraz – dyrektorka artystyczna festiwalu Hommage à Kieślowski w Sokołowsku. W ubiegłym roku festiwalowa publiczność nagrodziła Michała Oleszczyka za podcast „SpoilerMaster – Podcast do słuchania po seansie”.

Kanały krytyczne audio/wideo stworzone w przeciągu ostatniego roku możesz zgłosić poprzez formularz na stronie festiwalu do dnia 13 września 2021 r.

Zagłosuj TUTAJ

Autor identyfikacji: Arek Jaworek

Złap za kamerę

Spełniasz się jako twórca filmów? Dobra wiadomość – podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kamera Akcja możesz zgłosić także swoje dzieło w ramach Konkursu Etiud i Animacji! Poszukiwane są wszechogarniające napięcie opowieści, autorski głos i forma oraz intrygująca obserwacja codzienności. Takie były właśnie filmy zgłoszone podczas 11. edycji festiwalu – m.in wzruszający „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz oraz imponujący „Balast” w reżyserii Daniela Howlida. 

Wasze filmy oceniał będzie, między innymi, Mateusz Adamczyk – reżyser dźwięku i założyciel studia Soundmaking, w którym powstał dźwięk do filmów takich jak „Rezerwat” czy „Jestem mordercą”. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany_a, jedną z nagród będzie zgranie dźwięku do kolejnego filmu właśnie w studiu Soundmaking! Do konkursu zgłosić mogą się studenci i absolwenci szkół filmowych, oraz niezależni twórcy filmowi. Nabór na krótkometrażowe utwory „live action” oraz animacje otwarty jest do dnia 5 września 2021 r. Werdykt konkursu ogłoszony zostanie 7 października w dniu zakończenia festiwalu.

Zgłoś się TUTAJ

Autor identyfikacji: Arek Jaworek

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30.09 do 7.10.2021 r. w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie Think Film. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *