Rumuńskie kino w programie 10. FKA!

Rumuńskie kino w programie 10. FKA!

Nagradzane, oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach, pokazujące trendy w światowym kinie, niedostępne w Polsce, głośno komentowane, kontrowersyjne i co najważniejsze – wywołujące dyskusję! Takie filmy zagoszczą w programie jubileuszowej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, która odbędzie się w Łodzi od 17 do 20 października 2019 r. Widzowie zobaczą blisko 80 filmów, w tym 50 pełnometrażowych podzielonych na 10 sekcji tematycznych. 

Po raz kolejny w programie FKA zagoszczą filmy rumuńskie odnoszące festiwalowe sukcesy na całym świecie. We współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury, organizatorzy przygotowali cztery pokazy filmowe, w tym trzy pokazy filmów, które są niedostępne w polskiej dystrybucji kinowej.

W sekcji “Krytyczne premiery” zostanie zaprezentowany m.in. film w reżyserii Constantina Popescu. Tytułowa “Pororoca” to wezbrana fala o potężnej, często niszczycielskiej sile. Rozumiana jest także jako nagłe, gwałtowne zdarzenie. To właśnie spotyka rodzinę Ionescu. Ich spokojne i szczęśliwe dotychczas życie zostaje wywrócone o 180 stopni, gdy podczas spaceru w niewyjaśnionych okolicznościach ginie ich córka, Maria. Reżyser kreśli tu wnikliwą analizę rozpadu psychiki bohaterów, pokazując narastający kryzys w ich (pozornie) udanym związku. Film można uznać za rumuńską odpowiedź na „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa. Popescu uznawany jest za jednego z czołowych twórców rumuńskiej nowej fali.

Również w sekcji “Krytyczne premiery” widzowie zobaczą produkcję w reżyserii Daniela Sandu “One Step Behind the Seraphim”, która z pewnością spodoba się fanom „Złego wychowania” Pedro Almodovara. Debiut Daniela Sandu przenosi nas do świata niepokornej młodzieży, buntującej się wobec ortodoksyjnego systemu wartości. Klaustrofobiczne uczucie bohaterów potęguje nie tylko habit, ale grube mury szkoły, za którą świat młodym adeptom teologii wydaje się coraz bardziej pociągający. Ciekawość zmąci niejedną niewinną duszę. Film z rekordowo wysoką oceną na IMDB tj. 8,4!

Ostatnim tytułem prezentowanym w ramach sekcji “Krytyczne premiery” jest “Alone at My Wedding” – historia młodej Romki, która rozpoczyna podróż w nieznane, uciekając od tradycji i schematów, które ograniczają jej wolność. Debiut fabularny Marty Bergman miał swoją światową premierę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w ramach sekcji ACID.

W ramach sekcji “Głos krytyków” zostanie natomiast zaprezentowany tegoroczny rumuński kandydat do Oscara, film doskonale znanego festiwalowej publiczności Radu Jude. “Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy” to zawieszona na granicy dokumentu i fabuły opowieść o zapomnianej zbrodni oraz budowaniu świadomości historycznej. Tytuł to cytat z deklaracji marszałka Iona Antonescu, złożonej w 1941 roku przed rumuńskim rządem. W rzeczywistości słowa te stanowiły przyzwolenie na czystki etniczne, dokonane na ludności żydowskiego pochodzenia na froncie wschodnim. Osią filmu jest fikcyjna historia reżyserki teatralnej Mariany (Ioana Iacob), która przygotowuje rekonstrukcję odeskich wydarzeń. Pokazy filmów rumuńskich odbędą się w Szkole Filmowej w Łodzi, Muzeum Kinematografii oraz Kinie Cinema Paradiso.

 

Terminarz pokazów:

Pororoca, reż. Constantin Popescu, 18 października (piątek), godz. 11:45, Szkoła Filmowa w Łodzi, Kino Z2

Sama na swoim weselu / Alone at my wedding / Seule à mon mariage, 18 października (piątek), godz. 19:30, Kino Cinema Paradiso w Hotelu Puro

One Step Behind the Seraphim / Un pas în urma serafimilor, reż. Daniel Sandu, 20 października (niedziela), godz. 9:15, Szkoła Filmowa w Łodzi, Kino Z1

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy / Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari, reż. Radu Jude, 20 października (niedziela), godz. 9:15, Muzeum Kinematografii

 

Partner pokazów filmów rumuńskich w ramach 10. FKA