Must see! Power speeche na 10. FKA!

Must see! Power speeche na 10. FKA!

Co w filmie piszczy… Czyli o najlepszych projektach w fazie produkcji.
Must see! Power speeche branży filmowej to 15 minutowe wystąpienia na temat przyszłych filmowych rarytasów. Takie must see na za rok, za pół roku, czy za dwa lata. Co warto zobaczyć, na co czekać, co ciekawego pojawi się na polskim rynku filmowym niebawem.


Gdy Mick Jagger zleca kradzież obrazu Donalda Sutherlanda zwiastuje to tylko kłopoty. Ale to bułka z masłem przy tym, co czeka Olgę Kurylenko i Alexa Lawthera w luksusowym bunkrze, gdy będą podejrzani o wyciek fragmentu bestsellerowej powieści. – oj będzie się działo w power speechu Izy Wierzbińskiej z Best Film. Wśród prezentowanych projektów znajdzie się debiut pełnometrażowy doskonałego storyboardzisty Mateusza Rakowicza z Dawidem Ogrodnikiem w roli “mistrza ucieczek”, “Najmro” to film akcji inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, który 29 razy uciekał z aresztów ośmieszając władze. O swoim projekcie opowie również Jan Borowiec, który tworzy film dokumentalny przy wsparciu Wajda School. „Szklane negatywy” to opowieść o nieistniejącym świecie – ludziach, po których nie ma już nic oprócz fotografii. O filmie „Jesienna dziewczyna”, opowiadającym o jednej z najpopularniejszych polskich aktorek i piosenkarek Kalinie Jędrusik, którą zagra Maria Dębska opowie Maria Gołoś. To film w dużej mierze muzyczny, będzie w nim wiele piosenek, wykonywanych przez Kalinę w „Kabarecie Starszych Panów”.

Zaciekawieni? A to tylko krótkie wprowadzenie. Przyjdźcie i poznajcie najlepsze projekty nadchodzących miesięcy! Widownia złożona z blogerów, vlogerów, dziennikarzy, przyszłych krytyków filmowych, ale przede wszystkim kinomanów, będzie mogła zadawać pytania po każdym power speech’u.

Must see! Power speeche branży filmowej

Termin: 20 października, niedziela, godz. 15:00-17:00
Miejsce: Kino Z2, Szkoła Filmowa
UWAGA: Zakaz rejestracji wideo i robienia zdjęć podczas wydarzenia
UWAGA: Materiały nigdzie nie publikowane

Poznaj gości Power speeche branży filmowej

Prezentowane projekty/firmy:

  1. „Najmro”, reż. Mateusz Rakowicz, gość: Mateusz Rakowicz
  2. „Jesienna dziewczyna”, reż. Katarzyna Klimkiewicz, gość: Maria Gołoś
  3. Filmy ze stajni  Best Film, gość: Izabela Wierzbińska
  4. „Szklane negatywy”, reż. Jan Borowiec, gość: Jan Borowiec

„Najmro”, reż. Mateusz Rakowicz, gość: Mateusz Rakowicz

„Najmro” – film akcji inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego – „mistrza ucieczek”, który 29 razy uciekał z aresztów ośmieszając władze i organy ścigania. W rolach głównych znakomici aktorzy: Dawid Ogrodnik („Ostatnia rodzina”), Robert Więckiewicz („Kler”), Jakub Gierszał („Najlepszy”), Rafał Zawierucha („Dawno temu w Hollywood”) Dorota Kolak ( „Zabawa zabawa”) Olga Bołądź („Volta”) oraz debiutująca na dużym ekranie Marta Wągrocka.

Historia Najmrodzkiego była dla nas punktem wyjścia do stworzenia wyrazistej filmowej postaci – mówi reżyser i współscenarzysta Mateusz Rakowicz. Zależało nam na zbudowaniu bohatera w podobnym duchu jak Jordan Belfort z „Wilka z Wall Street” czy Frank Abagnale ze „Złap mnie, jeśli potrafisz”. Nie chcieliśmy tworzyć dosłownej biografii. Odbiliśmy się od najciekawszych faktów z życia Najmrodzkiego, ale w filmie pojawi się wiele postaci i wydarzeń fikcyjnych, które jeszcze bardziej ubarwią filmową rzeczywistość.

Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska. Król podziemia, legenda za życia. Najmro kradnie, ale jest też człowiekiem honoru i zasad. Wierzy, że okrada system. Nie lubi przemocy. On i jego ferajna zarabiają na włamaniach do Pewexów. Najmro ucieka od szarej rzeczywistość w kolorowy świat szybkich samochodów, pięknych kobiet i dyskotekowych parkietów. Bo Zdzisiek nie kradnie, żeby MIEĆ, to dla niego zbyt banalne. Kradnie, żeby BYĆ wolnym i móc żyć jak chce. Wydawało się, że wolność kocha ponad wszystko. Do dnia, kiedy pozna miłość swojego życia – kobietę, dla której postanowi się zmienić. Tylko czy będzie potrafił?

W filmie występują także: Andrzej Andrzejewski, Tomasz Sapryk, Sandra Drzymalska, Roch Nowicki. Reżyserem jest Mateusz Rakowicz, który wspólnie z Łukaszem M. Maciejewskim napisał scenariusz filmu. Autorem zdjęć jest Jacek Podgórski, a za muzykę odpowiada Andrzej Smolik. 

Producentem „Najmro” jest TFP, a koproducentami Telewizja Polsat oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a do kin wprowadzi go Dystrybucja Mówi Serwis. Premiera jesienią 2020 roku. 

„Najmro”, reż. Mateusz Rakowicz

„Jesienna dziewczyna”, reż. Katarzyna Klimkiewicz, gość: Maria Gołoś

Rok 1963. Gwiazda Kaliny Jędrusik świeci pełnym blaskiem. Aktorka jest szczęśliwą żoną Stanisława Dygata, ma gorący romans z młodym piosenkarzem, którego jej mąż całkowicie akceptuje. Jednak jej bezwstydna radość życia wielu razi i oburza. Po występie na Barbórce Kalina dowiaduje się, że krzyż, który wyeksponowała na dekolcie, zbulwersował władze ludowe. Dostaje zakaz występów telewizyjnych, który dla wysokiego rangą urzędnika pracującego w telewizji jest okazją do zemsty za nieodwzajemnione uczucie. Co w tej sytuacji zrobi Kalina? Czy uda jej się zachować niezależność?

„Opowiadając o Kalinie, chcę opowiedzieć o zmaganiach kobiety z oczekiwaniami, jakie stawia przed nią społeczeństwo. To jest temat uniwersalny i zawsze aktualny. Każdy z nas musi mierzyć się z tym, co uznaje się za właściwe dla płci, wieku itp. Kalina buntowała się przeciw nakazom, ale to nie był bunt przeciw władzy PRL, to był bunt wobec władzy jako takiej, wobec narzucania nam odgórnych norm, wobec bigoterii i hipokryzji, wobec oczekiwań, że będziemy tacy, jakimi ktoś chce nas widzieć i że posłusznie przyjmiemy rolę, w którą chce się nas wtłoczyć. Kalina była na świeczniku, uwielbiana i nienawidzona doświadczała tych dylematów w formie ekstremalnej. To wspaniała bohaterka, piękny człowiek, niezapomniana Jesienna Dziewczyna, daleka, a jednocześnie bliska.” – Katarzyna Klimkiewic, reżyserka filmu

„Jesienna dziewczyna”, reż. Katarzyna Klimkiewic

Filmy ze stajni Best Film, gość: Izabela Wierzbińska

Gdy Mick Jagger zleca kradzież obrazu Donalda Sutherlanda zwiastuje to tylko kłopoty. Ale to bułka z masłem przy tym, co czeka Olgę Kurylenko i Alexa Lawthera w luksusowym bunkrze, gdy będą podejrzani o wyciek fragmentu bestsellerowej powieści. Oj, będzie ciężko, bo na takie sprawy najlepiej patrzeć z dystansu. Wie o tym Eva Green, która… wybiera się w kosmos. Zmierzając do gwiazd będzie jej śpiewał szalony chór pod wodzą Kristin Scott Thomas. Wszystkiemu przyglądać się będzie na lekkim rauszu Mads Mikkelsen. Zdaje się, że nie lubi wysokości. Dustin Hoffman i Toni Servillo za nic mają kosmiczne przygody, bo aktualnie błądzą po labiryncie kryminalnej zagadki. W tym czasie, gdzieś na dalekiej prowincji, Ricardo i Chino Darín bawią się w Robin Hoodów zabierając bogatemu i złemu to, co im się słusznie należy, głównie za pomocą laski dynamitu. Tymczasem bohaterka „Babyteeth” łobuzuje aż miło, czym przyprawia o ból zębów swoich rodziców. Nowy chłopak to nie jest anioł. Oj będzie się działo!! – to zapowiedź prezentacji Izy Wierzbińskiej z Best Filmu. Już zacieramy ręce z zaciekawienia!

„The Burnt Orange Hersey”, reż. Giuseppe Capotondi

„Szklane  negatywy”, reż. Jan Borowiec (Wajda School), gość: Jan Borowiec

W 2011 roku, podczas remontu kamienicy w Lublinie robotnicy odnaleźli ukryty zbiór przedwojennych szklanych negatywów. Znalezisko składające się z ponad 2700 szklanych płytek przedstawia dawnych mieszkańców Lublina, głównie Żydów. „Szklane negatywy” to opowieść o nieistniejącym świecie – ludziach, po których nie ma już nic oprócz fotografii. A także o niezwykłym odkryciu tajemniczego fotografa i jego próbie odnalezienia ludzi, którzy pamiętają przedwojenne miasto. To film o odkryciu, które ma zapobiec odejściu lubelskich Żydów w zapomnienie.

„Szklane negatywy”, reż. Jan Borowiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *