Sebastian Fabijański w cyklu Aktor a Krytyk

Sebastian Fabijański w cyklu Aktor a Krytyk

Kobiety go kochają, raperzy niekoniecznie. Sebastian Fabijański – najbardziej rozchwytywany aktor na 10. Festiwalu Kamera Akcja!

Doroczną, niezmiennie obleganą przez festiwalową publiczność rozmowę jednego z najlepszych polskich krytyków, czyli Łukasza Maciejewskiego z zaproszonym na Kamerę Akcję aktorem poprowadzi w tym roku inny popularny krytyk – Marcin Radomski. Podczas jubileuszowej edycji festiwalu ich rozmówcą będzie Sebastian Fabijański, absolwent PWST w Warszawie, aktor znany m.in. z ról w takich filmach jak “Jeziorak”, “Kamerdyner” czy “Pitbull. Niebezpieczne kobiety” oraz serialach “Belfer” i “Ultraviolet”. W tej chwili na ekranach polskich kin można podziwiać go w roli Józka “Wieży” w “Legionach” Dariusza Gajewskiego. Widzowie festiwalu Kamera Akcja zobaczą w głównej roli w filmie „Mowa ptaków” w reż. Xawerego Żuławskiego. Czy podczas łódzkiego festiwalu Fabijański wspomni o swojej dopiero startującej, a już wzbudzającej kontrowersje karierze muzycznej? W końcu jego płytę ma wyprodukować słynny łodzianin – O.S.T.R..

Sebastian Fabijański

Sebastian Fabijański
Urodzony w 1987r. Znany i ceniony aktor filmowy. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2014 roku odebrał nagrody za najlepszy debiut aktorski za role w filmach „Jeziorak” i „Miasto 44” na 39-tym Festiwalu Filmowym w Gdyni. Za te same role otrzymał również Tarnowską Nagrodę Filmową.  Popularność i uznanie szerokiej publiczności przyniosły mu: film „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” (Cukier) oraz seriale „Belfer” (Adrian Kuś) i „Pakt” (Patryk). Można go było również zobaczyć w produkcjach takich jak, „Jeziorak” (aspirant Wojciech Marzec), „Panie Dulskie”(Zbyszko), „Miasto 44” (Sagan), „Pod mocnym aniołem” (Młody Inżynier) „#Wszystko Gra”(Staszek Borucki) czy „Misja Afganistan” (starszy szeregowy Emil Hołubiczko „Młody”). Udzielił również swojego głosu Finnowi w polskiej wersji językowej „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy”.  

Łukasz Maciejewski

Łukasz Maciejewski
Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych („AICT”) oraz Federacji Krytyków Filmowych („Fipresci”). Dyrektor programowy festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, juror na kilkuset festiwalach filmowych, moderator i organizator dziesiątek imprez filmowych. W 2018 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „filmowa książka roku”, statuetkę „Art-Kciuka 2018” dla „wybitnego człowieka instytucji”, a także medal „Polonia Minor” przyznany przez marszałka województwa małopolskiego za zasługi w upowszechnianiu kultury w Małopolsce. Członek Rady Programowej „TheMuBa” – internetowego teatru Borysa Szyca. Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: „Kino za Rogiem” i „Aktorki na Bielanach” (Warszawa), „Magiel filmowy” (Wrocław), „Goście Łukasza Maciejewskiego” (Tarnów), „Przywrócone arcydzieła” (Kraków), moderator „Kina Konesera” w Koninie. Ambasador akcji „Kultura Dostępna w kinach”, ekspert stacji „HBO” i „Cinemax”. W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino „Millennium”. Autor wielu książek (m.in. dwujęzycznego, polsko-angielskiego albumu „Koniec świata wartości. Rozmowy z Krystianem Lupą”, „Przygoda myśli”, „Wszystko jest lekko dziwne” – wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem, „Flirtując z życiem” – wywiad-rzeka z Danutą Stenką, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”, „Aktorki. Odkrycia”), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu oraz łódzkiego „Kalejdoskopu”, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, autor cyklu „Z fotela Łukasza Maciejewskiego” (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych). Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”, trzykrotnie nominowany do Nagrody PISF, czterokrotnie do tytułu „Człowieka Roku Małopolski”.

Marcin Radomski – prowadzący

Marcin Radomski
Dziennikarz i krytyk filmowy. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również Film&Media na Uniwersytecie w Amsterdamie. Ukończył studia podyplomowe: „Szkoła kina. Dziennikarstwo filmowe” w Collegium Civitas. Pracował jako redaktor i wydawca „Hali odlotów” w TVP Kultura oraz „Kocham kino” i „Rozmów poszczególnych” w TVP 2. Od kilku lat pisze o polskim i zagranicznym kinie oraz przeprowadza wywiady dla „Kina”, „Rzeczpospolitej. Plusa-Minusa”, „Dziennika. Gazety Prawnej”,”Newsweeka”, „Magazynu Filmowego SFP”, Onetu, Wirtualnej Polski, Weekendu.gazeta.plnaekranie.plculture.pl. Relacjonuje zagraniczne festiwale filmowe w Berlinie i Cannes. Od lat współpracuje z najważniejszymi festiwalami filmowymi w Polsce: MFF Nowe Horyzonty, Festiwalem Filmu i Sztuki – Dwa Brzegi, Transatlantyk Festival, Warszawskim Festiwalem Filmowym,Off Camerą, MFF Tofifest w Toruniu, Młodzi i Film w Koszalinie czy Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Przez cztery lata był koordynatorem programowym Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych – Cinemaforum w Warszawie, obecnie koordynator programowy WAMA Film Festival w Olsztynie. Zajmuje się edukacją filmową współpracując z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Prowadzi autorski kanał na YouTube – KINOrozmowa, gdzie rozmawia z aktorami i reżyserami o aktualnych premierach kinowych.

Partner Aktor a Krytyk:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *