Ogłaszamy pierwsze warsztaty podczas 10. FKA!

Ogłaszamy pierwsze warsztaty podczas 10. FKA!

Stałym punktem w festiwalowym harmonogramie, obok filmów i paneli dyskusyjnych, są warsztaty. Na miesiąc przed startem Festiwalu, zdradzamy pierwsze z nich: warsztaty z czołową programerką i pierwszym polskim montażystą zaproszonym do Amerykańskiej Akademii Filmowej!

Jak zrobić własny festiwal filmowy?

Duży międzynarodowy festiwal, lokalny przegląd, a może tydzień poświęcony wybranej kinematografii – wydarzenia filmowe mogą mieć wiele form i odbywać się w różnych ramach. Specyfika pracy selekcjonera festiwalu w dużej mierze zależy od skali i zasięgu wydarzenia. Są jednak mechanizmy, które działają tak samo niezależnie od rodzaju imprezy. Na co zwracać uwagę planując wydarzenie? Jak odnaleźć swoje miejsce na mapie już istniejących festiwali? Jak pozyskiwać filmy i przygotować ich festiwalowe prezentacje? Jak pracować z publicznością? Podczas warsztatów na 10.FKA na te pytania odpowie dyrektor programowa Festiwalu Transatlantyk – Joanna Łapińska. Punktem wyjścia będą pomysły na wydarzenie filmowe zgłoszone przez uczestników. 

Joanna Łapińska to członkini Europejskiej Akademii Filmowej, absolwentka wydziału psychologii na UW. Od 2002 do 2016 roku związana z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty, od 2007 do 2016 roku pełniła funkcję dyrektora artystycznego festiwalu. Od września 2016 Joanna Łapińska pełni funkcję Dyrektora Programowego Transatlantyk Festival. Współpracowała z licznymi festiwalami filmowymi z całego świata, prowadząc warsztaty, uczestnicząc w panelach, m.in. w ramach wydarzeń: Locarno IFF, Torino IFF, Rotterdam IFF, Morelia IFF, Trieste IFF, Sarajevo IFF, Haifa IFF, Filmpolska w Berlinie, Kino na Granicy. Jako jurorka pracowała między innymi na festiwalach w Buenos Aires, Stambule, Salonikach, Bratysławie, Cork, Cannes czy Kopenhadze.

Niezastąpiony montażysta.

Jarosław Kamiński to wykładowca i kierownik Katedry Montażu w Szkole Filmowej w Łodzi, a zarazem pierwszy polski montażysta zaproszony do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Na koncie ma kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych i seriali, odpowiadał za montaż m.in. nagrodzonej Oscarem „Idy” oraz „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego, „Pokłosia” Władysława Pasikowskiego czy „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Podczas 10. FKA ten wybitny montażysta poprowadzi case study poświęcone „Wilkołakowi”. To polsko-niemiecko-holenderska koprodukcja z 2018 roku w reżyserii Adriana Panka, nazwana przez Łukasza Maciejewskiego „filmem wysokiego ryzyka artystycznego i bezkompromisowej wiary we współuczestnictwo widza”. Jarosław Kamiński specjalnie dla widzów 10. FKA przygotuje robocze fragmenty filmu które pokażą, jakim wyzwaniom dramaturgicznym należało sprostać oraz jakim zmianom film uległ w trakcie procesu montażu. To prawdopodobnie jedyna i niepowtarzalna szansa, żeby tego typu surowe, niedostępne materiały zobaczyła festiwalowa publiczność. Spotkanie poprzedzi projekcja filmu “Wilkołak” w reżyserii Adrania Panka, który nominowany jest do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych.

Zapisy na spotkania i warsztaty wystartują 25 września. Śledźcie stronę kameraakcja.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *