Almodόvar na 10. FKA!

Almodόvar na 10. FKA!

Sekcja „Głos krytyków” to jeden ze stałych punktów programu Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja i… jedna z najbardziej uwielbianych przez widzów sekcji. Jej celem jest pokazanie filmów, które w minionym roku – jak żadne inne – poruszyły umysły, serca i pióra (czy może raczej klawiatury) krytyków na całym świecie. W ramach pokazów z tej sekcji uczestnicy FKA będą mieli szansę zobaczyć najgłośniejsze filmy poprzedniego sezonu, starannie wyselekcjonowane przez organizatorów. Niektóre z nich przemknęły niezauważone na ekranach małych kin studyjnych, inne wywoływały gorące dyskusje i skłaniały do głębokich refleksji, ale każdy z nich z pewnością wart jest obejrzenia i… prowadzenia wielogodzinnych dyskusji po seansie!

Dziś zdradzamy pierwszą tajemnicę „Głosu krytyków” – a jest nią… najnowszy film mistrza Pedro Almodόvara! Tak – podczas tegorocznej edycji Kamery Akcji widzowie będą mieli szansę obejrzeć „Ból i blask” na wielkim ekranie, wśród gości, zawodowych krytyków, filmoznawców i przyjaciół-kinomanów. I choć film ten za chwilę będzie miał swoją premierę (w Polsce przypada ona na 30 sierpnia), to gorąco zachęcamy do chwili cierpliwości, by po raz pierwszy obejrzeć dzieło Almodόvara w wyjątkowej, festiwalowej atmosferze – niemożliwej do osiągnięcia na żadnym innym seansie!

„Ból i blask” to najnowszy film Pedro Almodόvara – reżysera takich dzieł sztuki filmowej jak „Przerwane objęcia”, „Skóra, w której żyję” czy „Porozmawiaj z nią”. Obraz życia znanego reżysera, ujęty w formułę wspomnień rozpoczynających się już od czasów dzieciństwa, zmusza widzów do zastanowienia się nad własnymi retrospekcjami. Bohater filmu w końcu samodzielnie dochodzi do uniwersalnej prawdy – aby zmierzyć się z teraźniejszością, trzeba najpierw rozliczyć się z przeszłością. Nie jest to jednak jedyny wniosek, jaki płynie z obrazu Almodόvara – to film wielowarstwowy, którego sensy i znaczenia zaskakują widza i skłaniają go do refleksji.

Pedro Almodόvar, za film „Ból i blask” zdobył nominację do nagrody Złotej Palmy na tegorocznym festiwalu w Cannes. Na tym samym festiwalu Antonio Banderas – odtwórca jednej z głównych ról – zdobył statuetkę Złotej Palmy w kategorii „Najlepszy aktor”.

Pedro Almodovar cieszy się doskonałą formą artystyczną – prawdopodobnie właśnie stworzył swoje opus magnum.

Aleksandra Pospiszyl, Interia

Przekonuje wyrafinowaną narracyjną strukturą i magnetycznym Antonio Banderesam.

Maciej Niedźwiedzki, Film.org.pl

Cierpienie chyba faktycznie uszlachetnia. Almodovar nakręcił pierwszy naprawdę udany film od lat. Taki, który w końcu wyraża skalę jego talentu.

Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *