Panel dyskusyjny FKA poprzedzony premierą hitu Berlinale podczas Transatlantyk Festival

Panel dyskusyjny FKA poprzedzony premierą hitu Berlinale podczas Transatlantyk Festival

Bliskie spotkania trzeciego stopnia i polska premiera „Hellhole” Basa Devosa! 

Zapraszamy na polską premierę hitu Berlinale oraz panel dyskusyjny z udziałem laureatów konkursu „Krytyk pisze” i „Konkursu Etiud i Animacji”! Czy twórcy i krytycy mówią innymi językami? Podczas dyskusji goście porozmawiają o sposobie komunikacji twórców i krytyków, ale także dystrybutorów i programerów festiwalowych. Zastanowią się, czy zderzenie każdej z tych grup jest skazane na konflikt i jak mogłaby wyglądać wymarzona współpraca. W rozmowie weźmie udział m.in. Łukasz Kiełpiński, jeden z dwóch głównych laureatów ubiegłorocznego konkursu „Krytyk pisze” oraz Katarzyna Warzecha, reżyserka filmu „Jest naprawdę ekstra” zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji konkursu Etiud i Animacji podczas FKA.

Panel dyskusyjny poprzedzi polska premiera filmu „Hellhole” w reżyserii Basa Devosa, twórcy głośnej produkcji „Violet” z 2013 roku, za który reżyser otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu sekcji „Generation 14+” podczas Berlinale. Nowy film Devosa to intrygujący portret podążający za życiem czterech osób we współczesnej Brukseli, mieście spustoszałym przez ataki, żołnierzy na ulicach i bezdomnych uchodźców wędrujących po centrum miasta. Film miał swoją światową premierę na ostatniej edycji Berlinale, gdzie cieszył się bardzo dobrym przyjęciem przez krytyków filmowych. 

Bilety na projekcję będzie można zakupić w cenie 7 zł. Wstęp na dyskusję po zakończeniu projekcji będzie bezpłatny.

Pełny opis panelu dyskusyjnego:

Bliskie spotkania trzeciego stopnia. Czy twórcy i krytycy mówią innymi językami?

Reżyserzy tworzą w odcięciu od zewnętrznego świata. Są jak kosmonauci, którzy wyruszają do obcej galaktyki w tajemniczą misję, której efekt jest zagadką. Produkcja filmowa rozwija się w zamknięciu, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Jako widzowie wiemy, że misja jest w trakcie, znamy jednak wyłącznie jej ogólne cele. Dopiero w momencie, gdy film osiąga wymiar skończony i zamknięty, staje się komunikatem, który podobnie jak sygnał z kosmicznych wypraw odbierany jest przez centrum dowodzenia i przygotowywany do upublicznienia światu. Wtedy możemy film obejrzeć, usłyszeć i przekonać się, czy mamy do czynienia z “wielkim krokiem” dla rozwoju kina.

Zasadnicze ryzyko tkwi jednak w fakcie, że dziś nikogo nie interesują “niezidentyfikowane sygnały”. Świat cierpi na nadpodaż produkcji filmowej, w której pozostawienie gotowego filmu bez dalszej opieki jest równoznaczne z jego powolną śmiercią. Na ratunek przychodzą krytycy filmowi, dystrybutorzy, programerzy festiwali. To oni pełnią funkcję centrum dowodzenia. Odkodowują skomplikowany komunikat, przygotowują jego skrót, który nie zdradza efektu końcowego misji i kreują wśród widzów olbrzymią ciekawość, tworzą atmosferę emocjonującego oczekiwania na premierę. Co jednak zrobić, gdy na liniach pomiędzy dwoma światami pojawią się zakłócenia… “Houston, mamy problem!”

Podczas dyskusji porozmawiamy o sposobie komunikacji twórców i krytyków, ale także dystrybutorów i programerów festiwalowych. Zastanowimy się, czy zderzenie każdej z tych grup jest skazane na konflikt. Jak wygląda wymarzona współpraca? W rozmowie wezmą udział reżyserzy i krytycy, laureaci Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Goście dyskusji: Barbara Trojanowska, Łukasz Kiełpiński, Mateusz Rosicki, Katarzyna Warzecha, Maria Ornaf

Termin:

14.07.2019, 14:00, Cinema City Łódź sala 5

Bilety na projekcję będzie można zakupić w cenie 7 zł. Wstęp na dyskusję po zakończeniu projekcji będzie bezpłatny.