Wydarzenia FKA podczas Transatlantyk Festival 2019!

Wydarzenia FKA podczas Transatlantyk Festival 2019!

Jury i nagroda młodych krytyków, panel dyskusyjny o branży filmowej. Festiwal Kamera Akcja i Transatlantyk współpracują po raz trzeci! 

Współpraca Transatlantyk Festival i Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja to już niemalże tradycja! Po raz trzeci laureaci konkursów krytycznofilmowych Festiwalu Kamera Akcja stworzą wyjątkowe Jury Młodych Krytyków, które wnikliwie przyjrzy się debiutom reżyserskim zaprezentowanym w ramach sekcji „Nowe kino” podczas 9. edycji Transatlantyk Festival (12-19 lipca 2019 r.) oraz przyzna nagrodę dla najlepszego z nich. 

Tegorocznym przewodniczącym jury będzie Łukasz Kiełpiński, jeden z dwóch głównych laureatów ubiegłorocznego konkursu „Krytyk pisze” podczas FKA, laureat I miejsca Olimpiady Wiedzy o Mediach, konkursu „Skrytykuj!” organizowanego przez Filmotekę Szkolną, a także członek Jury Młodych 33. MFF „Ale kino!” w Poznaniu. Ukończył z wyróżnieniem V edycję warsztatów dziennikarstwa filmowego „Krytycy z pierwszego piętra”, uczestniczył w seminarium dziennikarskim Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Na co dzień pisze do czasopisma „16mm”.

Jurorów będzie można poznać bliżej również dzięki panelowi dyskusyjnemu „Bliskie spotkania trzeciego stopnia. Czy twórcy i krytycy mówią innymi językami?”

Podczas dyskusji goście porozmawiają o sposobie komunikacji twórców i krytyków, ale także dystrybutorów i programerów festiwalowych. Zastanowią się, czy zderzenie każdej z tych grup jest skazane na konflikt i jak mogłaby wyglądać wymarzona współpraca? W rozmowie weźmie udział także Katarzyna Warzecha, reżyserka filmu „Jest naprawdę ekstra”, zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji konkursu Etiud i Animacji podczas FKA.

Panel dyskusyjny poprzedzi polska premiera filmu „Hellhole” w reżyserii Basa Devosa, twórcy głośnej produkcji „Violet” z 2013 roku, za który reżyser otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu sekcji „Generation 14+” podczas Berlinale. Nowy film Devosa to intrygujący portret podążający za życiem czterech osób we współczesnej Brukseli, mieście spustoszałym przez ataki, żołnierzy na ulicach i bezdomnych uchodźców wędrujących po centrum miasta. Film miał swoją światową premierę na ostatniej edycji Berlinale, gdzie cieszył się bardzo dobrym przyjęciem przez krytyków filmowych. 

Bilety na projekcję będzie można zakupić w cenie 7 zł. Wstęp na dyskusję po zakończeniu projekcji będzie bezpłatny.

Pełny opis panelu dyskusyjnego:

Bliskie spotkania trzeciego stopnia. Czy twórcy i krytycy mówią innymi językami?

Reżyserzy tworzą w odcięciu od zewnętrznego świata. Są jak kosmonauci, którzy wyruszają do obcej galaktyki w tajemniczą misję, której efekt jest zagadką. Produkcja filmowa rozwija się w zamknięciu, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Jako widzowie wiemy, że misja jest w trakcie, znamy jednak wyłącznie jej ogólne cele. Dopiero w momencie, gdy film osiąga wymiar skończony i zamknięty, staje się komunikatem, który podobnie jak sygnał z kosmicznych wypraw odbierany jest przez centrum dowodzenia i przygotowywany do upublicznienia światu. Wtedy możemy film obejrzeć, usłyszeć i przekonać się, czy mamy do czynienia z “wielkim krokiem” dla rozwoju kina.

Zasadnicze ryzyko tkwi jednak w fakcie, że dziś nikogo nie interesują “niezidentyfikowane sygnały”. Świat cierpi na nadpodaż produkcji filmowej, w której pozostawienie gotowego filmu bez dalszej opieki jest równoznaczne z jego powolną śmiercią. Na ratunek przychodzą krytycy filmowi, dystrybutorzy, programerzy festiwali. To oni pełnią funkcję centrum dowodzenia. Odkodowują skomplikowany komunikat, przygotowują jego skrót, który nie zdradza efektu końcowego misji i kreują wśród widzów olbrzymią ciekawość, tworzą atmosferę emocjonującego oczekiwania na premierę. Co jednak zrobić, gdy na liniach pomiędzy dwoma światami pojawią się zakłócenia… “Houston, mamy problem!”

Podczas dyskusji porozmawiamy o sposobie komunikacji twórców i krytyków, ale także dystrybutorów i programerów festiwalowych. Zastanowimy się, czy zderzenie każdej z tych grup jest skazane na konflikt. Jak wygląda wymarzona współpraca? W rozmowie wezmą udział reżyserzy i krytycy, laureaci Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.


9. edycja Transatlantyk Festival odbędzie się w Łodzi w dniach
12-19 lipca 2019 r.
10. edycja FKA
odbędzie się w terminie 17-20 października 2019