Zamknięcie 9. FKA: nagrody przyznane!

Zamknięcie 9. FKA: nagrody przyznane!

Znamy zwycięzców w konkursach FKA!

Pierwszym polskim pokazem filmu „Hearts Beat Loud” zakończył się 9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Przez cztery dni w łódzkiej Szkole Filmowej publiczność obejrzała ponad 80 filmów i spotkała się z niemal 60 ekspertami z branży filmowej. Podczas gali zamknięcia festiwalu przyznane zostały nagrody w Konkursie Etiud i Animacji.

Konkurs Etiud i Animacji

Konkursy krótkich form filmowych to nieodłączna część festiwali filmowych na całym świecie. Nie inaczej jest na Kamerze Akcji – podczas dziewiątej edycji o miano najlepszych walczyło osiem etiud i osiem animacji. W skład jury weszli: Joanna Łapińska – dyrektorka programowa Transatlantyk Festival, Ada Minge – filmoznawczyni, odpowiedzialna za PR w firmie dystrybucyjnej M2 Films i Filip Marczewski – reżyser, wykładowca kursu reżyserskiego STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy. W obradach wzięli udział także akredytowani na 9. FKA blogerzy: Alicja Górska (krytyk.com.pl), Anna Kawula (Biegiem na Film), Kamil Smoczyński (kinoprawda) i Aleksandra Szwarc (Pełna Sala).

Jury za „wiarygodny portret skomplikowania życia oraz umiejętne prowadzenie aktorów” główną nagrodę przyznało etiudzie „Jest naprawdę ekstra” w reżyserii Katarzyny Warzechy. Wajda School, patron konkursu, ufundowała dla reżyserki miejsce na wybranym, rocznym kursie.

Najlepszą animacją, za „poruszające i sensualne przedstawienie destrukcyjnej potrzeby bliskości”, została „III” w reżyserii Marty Pajek. Jej laureatka otrzymała nagrodę ufundowaną przez Legalną Kulturę dzięki uprzejmości Microsoft – urządzenie Surface Go z klawiaturą i piórem.

 

 

Urządzenie Surface Go z klawiaturą i piórem ufundowane dzięki uprzejmości Microsoft.

W kategorii Animacja jury przyznało także dwa wyróżnienia. „Nie masz dystansu” w reżyserii Kariny Paciorkowskiej jury doceniło za „wykorzystanie animacji jako medium dla prezentacji ważnego społecznie problemu”. Z kolei „umiejętne połączenie abstrakcyjnej formy oraz metafory zmiennych schematów życia” zapewniło wyróżnienie „Kwadraturze Koła” w reżyserii Karoliny Specht.

Patronami Konkursu Etiud i Animacji są Wajda School, Legalna Kultura i KinoScope – laureaci otrzymali roczną subskrypcję do serwisu.

„Krytyk pisze”

Jeszcze podczas gali otwarcia festiwalu nagrody otrzymali laureaci konkursu “Krytyk pisze”. To rywalizacja, w której liczyła się kreatywność. Tekst krytyczny o tematyce filmowej ma się wyróżniać: autor powinien mieć lekkie pióro i przedstawić ciekawy punkt widzenia. Nadesłane teksty – a było ich aż 25 – oceniały dwa składy jurorskie. Jury Krytyków, które stworzyły Monika Talarczyk, Małgorzata Steciak i Agata Sotomska, nagrodziło Mateusza Rosickiego za tekst Każdy jest uchodźcą. O filmie “Po tamtej stronie” Akiego Kaurismakiego. Jury doceniło autorski styl i empatyczne spojrzenie na drugiego człowieka. Wyróżnienie za tekst Podstawa myślenia, poświęcony filmowi Jagody Szelc „Monument”, otrzymała Barbara Trojanowska – „za odwagę zmierzenia się z filmem, który niczego nie ułatwia i znalezienie odpowiednich słów dla tego zmagania”.

Jury Twórców, obradujące w składzie: Katarzyna Szczerba, Justyna Rucińska i Grzegorz Brzozowski, za tekst Transformacja Wieży Babel. Recenzja filmu “Zjednoczone stany miłości” nagrodziło Łukasza Kiełpińskiego. W uzasadnieniu zwrócono uwagę m.in. na „zaangażowanie i dystans zarazem, czyli krytyczną dojrzałość” oraz na „przejrzysty tok analizy, łączącej interdyscyplinarną erudycję z precyzyjnym ujęciem różnorodnych środków filmowych”. Laureaci głównych nagród otrzymali statuetki oraz nagrody w postaci staży w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym (patron konkursu) oraz roczną subskrypcję międzynarodowej platformy KinoScope, dzięki której można oglądać filmy artystyczne, niedostępne w polskiej dystrybucji kinowej.

Nagrody rzeczowe dla laureatów obu konkursów ufundowali Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Szkoła Filmowa w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Wydawnictwo Szkoły Filmowej i Quba Caffe.