Przemoc w kinie i manager czy twórca – panele dyskusyjne na 9. FKA

Przemoc w kinie i manager czy twórca – panele dyskusyjne na 9. FKA

Agnieszka Holland o przemocy, Urszula Antoniak o roli producenta kreatywnego

Festiwal Kamera Akcja dyskusjami stoi! Dziś szerzej prezentujemy Wam dwie z nich: o przemocy w kinie w różnych ujęciach, a także o roli producenta kreatywnego w trakcie procesu powstawania filmu. Oba tematy są niezwykle aktualne i zajmujące, oba będą omawiane z udziałem wybitnych gości i jesteśmy przekonani, że oba porwą Was do dyskusji.

Przemoc w kinie. O warunkach pracy w branży filmowej

Podczas pierwszej dyskusji, która odbędzie się 18 października (w czwartek) o godzinie 17:00, porozmawiamy o warunkach pracy w różnych sektorach branży filmowej w Polsce. Poruszymy temat seksizmu, ageizmu, rasizmu czy klasizmu. Szczególną uwagę poświęcimy relacjom władzy, wykluczeniom i niesprawiedliwości oraz nieformalnym hierarchiom w kinematografii. Goście będą dyskutować o zmowach milczenia w temacie tego, co dzieje się na planach filmowych, o akcji #metoo. Co ważne, nie skupimy się tylko na akcji “Kobiety filmu 50/50 w 2020”, porozmawiamy o szklanym suficie nie tylko ze względu na płeć. Jaką rolę pełnią kierownicy/czki produkcji, drugi reżyser/ka, na ile może pozwolić sobie dźwiękowiec/wczyni, a na ile aktor/ka na planie. Z kilku perspektyw o tym aktualnym temacie opowiedzą: światowej sławy reżyserka Agnieszka Holland, producentka filmów “Kamper” i “Córka trenera” Natalia Grzegorzek oraz badaczka mediów i członkini międzynarodowego sojuszu równości w mediach Greta Gober.

Twórca czy manager. Różne oblicza producenta kreatywnego

Producent to nie zawód a stan ducha – mawiają przedstawiciele tej profesji. Podczas dyskusji, która odbędzie się 20 października (w sobotę) o godzinie 15:00, porozmawiamy o współpracy między ekipą filmową a producentami i producentkami, spróbujemy określić, jakie stawiają przed sobą cele, co stoi za ich sukcesami. Kiedyś producent – najczęściej mężczyzna – kojarzony był z “osobą od kasy”, dziś wszyscy wiedzą, że sukces to współpraca z osobą, która – oprócz “zarządzania zasobami”- stanie się częścią zespołu kreatywnego. Ostatecznie bez pasji i pełnego zaangażowania trudno wyprodukować zarówno filmy komercyjne jak i artystyczne. Zarazem producent powinien być człowiekiem, który widzi więcej i zawsze jest jeden krok przed reżyserem. Marzeniem producenta jest zrobienie filmu wybitnego artystycznie jak najmniejszym kosztem, z dużą widownią i uznaniem krytyków i krytyczek… ale jak do tego doprowadzić? Zapytamy o to dwójkę producentów: Mariusza Włodarskiego z LAVA Films (“Intruz”, “Żniwa”), Agatę Szymańską z Balapolis (“Baby bump”, “Wilkołak”, “Walser”). Do dyskusji zaprosiliśmy również Urszulę Antoniak (“Cold blue”, “Pomiędzy słowami”), która z perspektywy reżyserki opowie o swoich doświadczeniach oraz Joannę Solecką, stratega komunikacji i marketingu, która naświetli jak wygląda jej współpraca z producentami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *