Kinofilia po końcu kina oraz jego zmysły – kolejne panele dyskusyjne na 9. FKA

Kinofilia po końcu kina oraz jego zmysły – kolejne panele dyskusyjne na 9. FKA

Grażyna Torbicka o współczesnej kinofilii, Thomas Elsaesser o kinie zmysłowym

Oprócz dyskusji dotyczących przemocy w kinie oraz roli producenta kreatywnego, w trakcie 9 edycji Festiwalu Kamera Akcja będziemy rozmawiać również o tym, jaką transformację przeszedł współczesny odbiorca sztuki filmowej, a także o tym, w jaki sposób kino może oddziaływać na zmysły. A to wszystko z udziałem wybitnych gości – m.in. z Grażyną Torbicką oraz Thomasem Elsaesserem.

Kinofilia po końcu kina

19 października (w piątek), o godzinie 15:00 w murach Szkoły Filmowej dyskutować będziemy o współczesnej kinofilii. Z jednej strony „udomowionej” i cyfrowej, praktykowanej przed ekranem telewizora czy komputera, w której królują platformy VOD zalewające widzów ogromem nowości. Takiej, która w dużej mierze uzależniona jest od marketingu i „edycji rozszerzonych”, a kinofil to ten, który “łyknie” nowy sezon serialu w jedną noc. Z drugiej strony festiwalowej, traktującej kino jako enklawę legalnego fetyszyzmu i snobizmu, w dużej mierze nastawionej na przeżycie niezwykłego wspólnotowego doświadczenia. Takiej, w której kinoman staje się festiwalowym flâneurem łaknącym “retro” aury, szukającym powrotu do korzeni kinofilii, tęskniącym za ukradkowym oglądaniem filmów czy spotkaniami w sekciarskiej wręcz atmosferze. Rozmówczynie odpowiedzą na pytanie, co znaczy kochać kino w czasach, gdy tak często mówi się o jego śmierci? Dyskutować będą: Grażyna Torbicka, krytyczka filmowa, która przez dwadzieścia lat prowadziła autorski magazyn filmowy “Kocham kino”, Barbara Hollender krytyczka filmowa związana z dziennikiem “Rzeczpospolita”, Paulina Kwiatkowska teoretyczka kina, autorka książki “Nowa Kinofilia: przestrzenie i afekty”, Patrycja Mucha blogerka filmowa, z trzyletnim stażem jako prowadząca DKF.

Zmysły kina

Ta dyskusja, która odbędzie się 21 października (w niedzielę) o godzinie 15:00, to spojrzenie na kino z perspektywy wszystkich zmysłów. Porozmawiamy o możliwościach kreatywnego przekształcania całej tradycji kina, wraz z jego radykalnymi eksperymantami – w rodzaju kina zapachowego czy “rozszerzonego” – w świetle możliwości oferowanych przez współczesne nam, nowe media. Poruszymy temat “retro” technologii, które fascynują dzisiejszego odbiorcę (np. Cinerama czy Vitarama). Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie o twórcze i krytyczne obcowanie z kinem jako medium wciąż żywym i fluktuującymi. Porozmawiamy o wirtualnej rzeczywistości będącej – być może – przyszłością doświadczenia kolektywnego. Teraz niemal każdy festiwal, od Cannes, Sundance, po SXSW i Wenecję, ma w programie sekcję poświęconą VR, więc i ten temat nie może zostać pominięty na FKA. Stawiając w centrum zainteresowania zmysły, rozmówcy na nowo przyjrzą się językowi kina i skonfrontują go ze współczesnymi technologiami, które mają do dyspozycji twórcy. Rozmawiać będą: Thomas Elsaesser – światowej sławy teoretyk filmu, Iwona Pomianowska, projektantka, reżyserka, która wraz z Jackiem Nagłowskim i Milenią Fiedler zapoczątkowała polskie badania nad zjawiskiem Cinematic VR oraz Iwo Sulka, który swój doktorat poświęcił formatowi szerokoekranowemu.

Dyskusję poprzedzi projekcja filmu Thomasa Elsaessera – „The Sun Island”, która rozpoczyna się o godzinie 12:30, a także spotkanie z reżyserem w formule Q&A. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *