Kino dyskomfortu – dyskusja czasopisma Ekrany

Kino dyskomfortu – dyskusja czasopisma Ekrany

Dyskusja o filmach, które uwierają

Zażenowanie, znudzenie, złość, wstręt, strach – oglądając filmy w dużych ilościach trzeba przygotować się na okazjonalny napływ negatywnych emocji. Zresztą, wbrew powszechnym intuicjom, jako widzowie nie zawsze szukamy w kinie przyjemności i relaksu. Kino to bowiem również doświadczenia trudne, przykre i uwierające, prowokujące do konfrontacji z własnymi ograniczeniami, nowymi ideami i problemami współczesnego świata. Krótko mówiąc – budzące dyskomfort. O rodzajach, wymiarach i celach filmowego dyskomfortu porozmawiamy w „Ekranowej” debacie w kontekście twórczości Gaspar Noé i nie tylko.

W spotkaniu wezmą udział:

  • Marta Stańczyk – doktorantka na WZiKS UJ, gdzie zajmuje się ucieleśnionym doświadczeniem kinowym. Pracuje nad rozprawą o sensuous theory oraz książką na temat slow cinema. Redaktorka magazynu „FUSS”, czasopisma „Ekrany” oraz książki Poszukiwacze zaginionych znaczeń (2016; z Kają Łuczyńską).
  • Miłosz Stelmach – filmoznawca i krytyk filmowy, redaktor naczelny czasopisma o tematyce audiowizualnej „Ekrany”, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, gdzie przygotowuje rozprawę o modernizmie w polskim kinie. 
  • Bolesław Racięski – doktor nauk humanistycznych, współtwórca i prowadzący kanału czasopisma „Ekrany” w serwisie YouTube oraz podcastu „Ścieżka dźwiękowa”. Na „Kamerę Akcję” jeździ od początku, z kilkoma zawstydzającymi przerwami. 

 

Spotkanie odbędzie się 19 października (piątek) o godz. 22:00 (kino Z, Szkoła Filmowa w Łodzi), przed seansem filmu „Climax”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *