Gry wideo – jak o nich mówić, myśleć i pisać?

Gry wideo – jak o nich mówić, myśleć i pisać?

Warsztaty dziennikarskie z Michałem Walkiewiczem na 9. FKA!

8 lat temu użytkownicy Filmweb.pl zobaczyli na stronie serwisu news, który poinformował ich, że „Filmweb wciąż rośnie z Wami i dla Was. Teraz robimy kolejny ważny krok i uzupełniamy naszą bazę o zupełnie nowy dział gier wideo”. Redakcja przyznała, że podążając tropem największych serwisów filmowych (jak choćby IMDb.com), zamierza wzbogacić bazę przez powiązanie jej z kartami gier. Dlaczego? Bo „związki gier z filmami są więcej niż oczywiste”, a „ich światy zazębiają się na wielu poziomach”.

Równolegle z uruchomieniem bazy gier wideo wystartował nowy, dedykowany związkom kina i gier cykl publicystyczny „Reguły gry”. Pierwszy tekst pt. „Witajcie w labiryncie” napisał wtedy Michał Walkiewicz. Teraz, już jako redaktor naczelny Filmweb.pl, recenzent gier wideo, publicysta i wykładowca w Liceum Kreacji Gier, przyjedzie na festiwal Kamera Akcja poprowadzić warsztaty dziennikarskie poświęcone grom wideo. Ich uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami recenzowania gier. Czym pisanie o nich różni się od pisania o filmach i serialach? Na co powinniśmy zwracać uwagę pisząc o grach dla graczy, a na co pisząc dla szerszego grona odbiorców? Co trzeba zrobić, żeby móc się tym zająć zawodowo? Czy w erze dominacji vlogerów rozwijanie umiejętności opowiadania o grach jest równie istotne, jak doskonalenie warsztatu pisarskiego?

Michał Walkiewicz – dziennikarz filmowy, redaktor naczelny portalu Filmweb.pl. Absolwent filmoznawstwa UAM, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2008) i laureat dwóch nagród PISF. Współautor książek o grach wideo i filmach, m.in. Jamesie Bondzie, Jerzym Skolimowskim, Davidzie Lynchu oraz Davidzie Cronenbergu. Publikował w „Filmie”, „Kinie”, „Machinie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Playboyu”, „Maximie” i „K-Magu”. Felietonista miesięcznika „PSX Extreme”, stały współpracownik portali Dwutygodnik.com oraz Newonce.net. Uczy krytyki i analizy gier wideo w warszawskim Liceum Kreacji Gier.

Na warsztaty dziennikarskie z Michałem Walkiewiczem oraz na inne wydarzenia i spotkania w ramach 9 edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja można zapisać się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *