Grażyna Torbicka gościem 9. FKA!

Grażyna Torbicka gościem 9. FKA!

O współczesnej kinofilii z Grażyną Torbicką

Jednym z najważniejszych punktów w programie Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja są panele dyskusyjne. W tym roku organizatorzy również sięgają po tę formułę, by porozmawiać z prelegentami, a także z uczestnikami wydarzenia o nowych szatach kinofilii. Gościem panelu „Kinofilia po końcu kina”, który odbędzie się w piątek, podczas drugiego dnia festiwalu, będzie Grażyna Torbicka. W rozmowie towarzyszyć jej będą Barbara Hollender („Rzeczpospolita”), Paulina Kwiatkowska (IKP Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Patrycja Mucha (z bloga „Filmowe odloty”).

Dyskusja w gronie zaproszonych gości oraz moderatora będzie toczyła się wokół zagadnienia nowej odmiany kinofilii – z jednej strony „udomowionej” i cyfrowej, uprawianej w zaciszu własnych czterech ścian przez rzesze odbiorców, determinowanej przez akcje marketingowe i serwisy oferujące video na żądanie. Po drugiej stronie bieguna plasuje się z kolei kinofilia uprawiana na festiwalach, traktująca je jako miejsce fetyszu – czasem nieco snobistycznie, a czasem z nastawieniem na kolekcjonowanie niezwykłych doświadczeń. Która postawa jest lepsza? Czy wrażenia, jakie odczuwa festiwalowy flâneur są cenniejsze od tych, jakie dotyczą fana formatu VOD? Czy w dobie nowych mediów istnieje inna, kinofilska droga? Odpowiedzi na te pytania widzowie będą mogli poznać już w październiku – zapraszamy!

Grażyna Torbicka – absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, w stopniu magistra sztuki. Dziennikarka, krytyczka filmowa. Współtwórczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu nad Wisłą. Od 1986 do 2016 roku związana z Programem 2 TVP. Autorka licznych programów telewizyjnych i reportaży o tematyce filmowej. W latach 1996-2016 autorka magazynu filmowego „Kocham Kino” na antenie TVP2. Jest laureatką wielu nagród m.in. za działalność w dziedzinie kultury otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Srebrny Medal Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Członkini Europejskiej Akademii Filmowej . Jurorka na wielu Międzynarodowych Festiwalach Filmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *