Gabriela Muskała i jej „Cicha noc” na 9. KFA!

Gabriela Muskała i jej „Cicha noc” na 9. KFA!

Frustracja, irytacja, a może inspiracja? Jakie relacje wiążą aktorów i krytyków filmowych?

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób aktorzy postrzegają pracę krytyków filmowych? Czy artykuły i recenzje, publikowane bezpośrednio po premierach filmowych i teatralnych wpływają na późniejszą drogę artystyczną odtwórców głównych ról? Czy krytycy w swoim fachu są coraz bardziej cyniczni wobec nowych form uprawiania ich profesji, czy może dominuje wśród nich postawa otwartości na rosnącą popularność wideoesejów i filmowych vlogów?

Na te i inne pytania odpowiedzą podczas 9 edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Kamera Akcja zaproszeni goście: Łukasz Maciejewski oraz Gabriela Muskała. Rozmowa odbędzie się w ramach dobrze znanego widzom FKA cyklu Aktor a Krytyk. Podobnie jak w zeszłym roku (kiedy to gościliśmy w ramach wspomnianego cyklu zjawiskową Agatę Kuleszę), punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Łukasza Maciejewskiego – „Aktorki. Odkrycia”. Wydarzenie poprzedzi projekcja teatroteki „Cicha noc”, której scenarzystką jest uzdolniona na wielu polach i uwielbiana przez widzów Gabriela Muskała. Rozmowa dotyczyć więc będzie nie tylko relacji pomiędzy aktorem a krytykiem, ale również tego momentu, w którym to aktor decyduje się pokazać swój talent od innej strony – a w przypadku Gabrieli Muskały, która współtworzyła również najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej („Fuga”) – od strony scenopisarskiej. Wstęp na spotkanie jest wolny – obowiązują jednak zapisy, które rozpoczną się na początku października. Bądźcie czujni!

Gabriela Muskała (ur. 1969) – aktorka filmowa i teatralna, dramatopisarka. Jest laureatką wielu festiwali a także prestiżowych nagród przyznawanych przez krytyków i publiczność. Grała m.in. w przedstawieniach Mariusza Grzegorzka, Barbary Sass, Marka Fiedora. Za rolę w filmie Wymyk w reż. Grega Zglińskiego została nagrodzona na festiwalu filmowym w Gdyni (2011). Popularność przyniosły jej m.in. role w serialach Londyńczycy, Głęboka woda i Paradoks i w filmie Moje córki krowy w reż. Kingi Dębskiej (nominacja do Orła dla najlepszej aktorki – 2016). Obecnie można ją oglądać w kinach w najnowszym filmie Marka Koterskiego p.t. 7 Uczuć. Gra również główną rolę i jest autorką scenariusza do filmu p.t. Fuga (reż. Agnieszka Smoczyńska), który miał swoją prapremierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes w konkursie Semaine de la Critique. Film wchodzi na ekrany w grudniu.

Jej sztuki (Podróż do Buenos Aires i Daily Soup) pisane razem z siostrą Moniką Muskałą pod pseudonimem Amanita Muskaria zostały przetłumaczone na wiele języków i od lat grane są z powodzeniem w Polsce i za granicą.
W grudniu 2017 zadebiutowała jako reżyserka przedstawieniem o Nowej Hucie („Tożsamość Wila” – najnowsza sztuka Amanity Muskarii) w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Jest wykładowcą w Łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie prowadzi zajęcia z improwizacji.

Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych („AICT”) oraz Federacji Krytyków Filmowych („Fipresci”). Dyrektor programowy festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, juror na kilkuset festiwalach filmowych, moderator i organizator dziesiątek imprez filmowych. We wrześniu 2018 otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „filmowa książka roku” (ex aequo z tomem „Od Munka do Maślony” Barbary Hollender), a także statuetkę „Art-Kciuka 2018” dla „wybitnego człowieka instytucji”. Ambasador akcji „Kultura Dostępna w kinach”, ekspert stacji „HBO” i „Cinemax”. W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino „Millennium”.

Autor wielu książek (m.in. dwujęzycznego, polsko-angielskiego albumu „Koniec świata wartości. Rozmowy z Krystianem Lupą”, „Przygoda myśli”, „Wszystko jest lekko dziwne” – wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem, „Flirtując z życiem” – wywiad-rzeka z Danutą Stenką, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”, „Aktorki. Odkrycia”), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu oraz łódzkiego „Kalejdoskopu”, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, autor cyklu „Z fotela Łukasza Maciejewskiego” (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych). Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”, trzykrotnie nominowany do Nagrody PISF, czterokrotnie nominowany do tytułu „Człowieka Roku Małopolski”.

Spotkanie jest realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2018”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *