Filmy spod znaku A24. Autorskie kino nowej generacji na 9. FKA

Filmy spod znaku A24. Autorskie kino nowej generacji na 9. FKA

Znak jakości A24. Autorskie kino nowej generacji

Podczas 9. edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Kamera Akcja widzowie będą mieli szansę zobaczyć najlepsze i najnowsze filmy wyprodukowane i dystrybuowane przez stosunkowo młode, amerykańskie studio-legendę: A24. Ci, którzy znają specyfikę produkcji sygnowanych logotypem A24 wiedzą, że należy spodziewać się mocnych wrażeń i wyrazistego kina. Ci, którzy nie wiedzą, czym charakteryzują się filmy z tego studia, koniecznie muszą nadrobić zaległości!

Studio A24 założone zostało w 2012 roku przez trójkę specjalistów z dziedziny produkcji oraz dystrybucji filmów i formatów telewizyjnych: Daniela Katza, Davida Fenkela oraz Johna Hodgesa. Właściciele firmy od początku jej istnienia sytuowali się w opozycji do hollywoodzkiego mainstream’u, promując kino niezależne, autorskie i takie, które wymagało wielkiej odwagi oraz brawury w zakresie inwestycji. Całe ryzyko związane z odejściem od głównego nurtu opłaciło się – filmy ze studia A24 regularnie są nominowane do Nagród Akademii bądź otrzymują Oscary (wśród uhonorowanych nominacją lub statuetką obrazów znalazły się m.in. „Lady Bird”, „Pokój”, „Amy”, „Moonlight” czy „Ex Machina”). Dziennikarze i krytycy porównują działania grupy A24 do poczynań wytwórni Miramax – podobnie jak oni, A24 nie boi się łamać utartych konwencji i daje reżyserom, aktorom i scenarzystom dużą swobodę w doborze środków wyrazu i realizacji autorskich pomysłów. Dzięki temu A24 jest jednym z niewielu producentów/ dystrybutorów, którzy wśród kinofilów zyskali status autora.

Popkulturowy kryminał i punkowa miłość z zaświatów

W ramach sekcji poświęconej filmom A24, widzowie będą mogli zobaczyć produkcję „Tajemnice Silver Lake” – kryminał o nieoczywistym klimacie, którego fabuła zaskoczy niejednego konesera kina. Jest to historia młodego chłopaka (nominowana w konkursie głównym w Cannes do Złotej Palmy), lubującego się w pochłanianiu różnorakich wytworów popkultury i marnotrawieniu czasu. Z letargu budzi go jednak zniknięcie dziewczyny z sąsiedztwa. W odpowiedzi na to wydarzenie, główny bohater rozpoczyna poszukiwania zaginionej na własną rękę. Odczytuje kody i wskazówki do rozwiązania zagadki z… wcześniej wspomnianych wytworów popkultury – plakatów, komiksów, taśm VHS. Dokąd zaprowadzą go zdobyte tropy? Tego dowiecie się już w październiku! 

Kolejny film, który pokażemy w ramach sekcji prezentującej dokonania studia A24, to „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”, w reżyserii Johna Camerona Mitchella. To zwariowana komedia w klimacie science fiction (niebanalne połączenie gatunków tworzy niebanalny miks emocji, dźwięków, obrazów – aż do oszołomienia widza), która z jednej strony bawi i szokuje, a z drugiej – wzrusza i rozczula. Muzycznym tłem historii jest oczywiście punk rock, a rozgrywa się ona w latach 70. w Londynie. Dajcie porwać się temu surrealistycznemu obrazowi!

To nie wszystkie filmy, które przygotowaliśmy w ramach sekcji poświęconej obrazom ze studia A24. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie produkcje pojawią się jeszcze na 9. FKA, śledźcie naszą stronę WWW oraz Facebook’a – tam zawsze pojawiają się najnowsze informacje o programie i wydarzeniach festiwalowych!