„Dzika grusza” i „Dogman” na 9. FKA!

„Dzika grusza” i „Dogman” na 9. FKA!

Krytyczne Premiery i Głos Krytyków – o jakich filmach będziemy dyskutować w tym roku?

Od lat w trakcie Festiwalu Krytków Sztuki Filmowej Kamera Akcja widzowie mogą oglądać najgorętsze tytuły filmowe ostatniego roku, które zachwycały publiczność festiwalową od Berlina, przez Cannes po Wenecję. Na FKA są one prezentowane w sekcji Krytyczne Premiery, której nie zabraknie na festiwalu również i w tym roku. Podobnie jest z sekcją Głos Krytyków, stanowiącą kalejdoskop filmów ostatniego sezonu dostrzeżonych i docenionych przez krytyków i znawców kina na całym świecie.

Jak rozprawić się z przeszłością?

W tym roku w ramach sekcji Krytyczne Premiery widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Dziką gruszę” w reżyserii Nuri Bilge Ceylana. To niezwykła iopowieść o mężczyźnie powracającym z wielkiego miasta w rodzinne strony. Główny bohater ukończył studia i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie będzie to zadanie łatwe, ponieważ mężczyzna chce napisać i wydać książkę. Przeszkadza mu w tym konieczność konfrontacji z ojcem – prostym człowiekiem, który – jak łatwo się domyślić – nie do końca rozumie swojego syna. To rodzi w głównym bohaterze frustrację i poczucie wyższości nad otaczającymi go ludźmi, a także ironiczny i sarkastyczny stosunek do świata. Okazuje się, że sielankowa, jesienna sceneria obrazu nawet w najmniejszym stopniu nie przystaje do problemów, z którymi musi zmierzyć się bohater tejże historii.

Nuri Bilge Ceylan, ze względu na specyfikę konstruowania historii, nazywany jest przez krytyków tureckim Czechowem. Jego „Dzika grusza” zdobyła uznanie na festiwalu w Cannes, na którym była nominowana do Złotej Palmy w konkursie głównym. Ten obraz warto zobaczyć nie tylko ze względu na piękną scenerię oraz świetną grę aktorską, ale również na sam klimat opowieści snutej przez autora – gęsty, powolny, a zarazem niezwykle wymowny.

O psim fryzjerze, który nie potrafił odmawiać

W tym roku w ramach sekcji Głos Krytyków widzowie będą mogli zobaczyć „Dogmana” w reżyserii Matteo Garrone. Historia poruszyła zarówno publiczność, jak i jury konkursu głównego w Cannes, gdzie film otrzymał Złotą Palmę dla najlepszego aktora (Marcello Fonte – odtwórcy głównej roli) oraz Nagrodę Specjalną – Psią Palmę dla wszystkich psów występujących w filmie.

„Dogman” to historia psiego fryzjera, który pomimo umiejętności opanowania nawet największych psich bestii, nie potrafi poradzić sobie w relacjach międzyludzkich – zwłaszcza w kontakcie z miejscowym osiłkiem, który na każdym kroku uprzykrza mu życie. Film jest przepełniony surrealistycznym humorem, a jednocześnie z przymrużeniem oka opowiada o ogromnej roli asertywności, która jest potrzebna w życiu każdego człowieka. „Dogman” zmusza widzów do refleksji na temat walki o własną tożsamość, prawa i przywileje.