Akcja: edukacja. Przeanalizuj z nami film!

Akcja: edukacja. Przeanalizuj z nami film!

Jak złamać kod? Warsztaty z analizy filmu z dr Kamilą Żyto

Ogłaszamy temat kolejnych warsztatów z cyklu Akcja: edukacja, które odbędą się podczas 9 edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Będzie to case study głośnego filmu „Niedzielne igraszki” w reżyserii Roberta Glińskiego. Spotkanie odbędzie się drugiego dnia festiwalu (w piątek), między godziną 10.00 a 12.00. Poprowadzi je dr Kamila Żyto.

Warsztaty z analizy filmu będą miały na celu pokazanie uczestnikom, jakie narzędzia mogą wykorzystywać podczas badania poszczególnych warstw obrazu: w tym fabularnej oraz technicznej. Nie zabraknie zaskakujących ciekawostek o tworzeniu dzieła filmowego, a także o sposobach na odkrycie tajemnic reżysera czy operatora – wyłącznie za sprawą tego, co odbiorca może zobaczyć na ekranie. Warsztaty te skierowane są nie tylko do filmoznawców, ale również do osób, które chcą swoją przyszłość związać z krytyką filmową i już dziś planują kolekcjonowanie doświadczeń ułatwiającym im późniejsze rozpoczęcie kariery krytyka. Wstęp na warsztaty jest wolny – obowiązują jednak zapisy, które rozpoczną się na początku października. Bądźcie czujni!

Warsztaty poprowadzi dr Kamila Żyto – adiunkt w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej. Współpracuje z Młodzieżową Akademią Filmową „Bliżej kina” i Gabinetem Edukacji Filmowej w Łodzi, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (przy projektach „Filmoteka Szkolna”, „Akademia Filmu Polskiego”), DKF PWSFTviT; jest wykładowcą UŁ, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Aleksandrowie Łódzkim. W 2010 roku opublikowała książkę „Strategie labiryntowe w filmie fikcji” (Łódź, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego), w 2017 „Film noir i kino braci Coen”. Współredagowała tomy „Filmowe ogrody Wojciecha Jerzego Hasa”, „Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidzkiej” oraz Od „Cervantesa do Perez-Reverte’a. Adaptacje literatury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej, Autorzy kina europejskiego VII”. W kręgu jej z interesowań znajduje się: kino polskie (ze szczególnym uwzględnieniem wątków związanych z wizerunkami Żydów i relacjami polsko-żydowskimi oraz twórczości Roberta Glińskiego), kino amerykańskie (kino noir, zarówno klasyczne, hollywoodzkie z lat czterdziestych i pięćdziesiątych, jak i współczesne filmy neo-noir) oraz kino świata hiszpańskojęzycznego (głównie twórczość Carlosa Saury czy Juana Antonio Bardema z okresu późnego frankizmu i transformacji). Prywatnie jest wielbicielką literatury pięknej i podróży.

Kolejne spotkanie z cyklu Akcja: edukacja

Spotkanie z dr Kamilą Żyto odbędzie się w ramach cyklu „Akcja: edukacja”. Jest to seria otwartych spotkań, warsztatów i analiz, przeprowadzanych w formie case study, związanych z szeroko pojęta branża filmową. Projekt daje szansę na uczestnictwo w spotkaniach z twórcami i specjalistami z tej dziedziny i na zdobycie praktycznej wiedzy. Goście cyklu to absolwenci łódzkich uczelni (Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Sztuk Pięknych czy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej), którzy swoją praca i osiągnięciami udowadniają, jak wielką rolę w budowaniu wizerunku Łodzi Filmowej odgrywa edukacja realizowana na wysokim poziomie.

Spotkanie jest realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2018”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *