Twórcza krytyka. Warsztaty z Sebastianem Smolińskim

Twórcza krytyka. Warsztaty z Sebastianem Smolińskim

Co dwie głowy, to nie jedna – krytyku, otwórz się!

Choć niektórzy tego nie wiedzą lub o tym zapominają, krytyk także jest twórcą! Podczas 9 edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja postaramy się o tym przypomnieć wraz z Sebastianem Smolińskim – aktywnym krytykiem filmowym, publikującym na co dzień m.in. w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” czy w „Kulturze Liberalnej”. Nasz gość jest również laureatem XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

Podczas 9. FKA widzowie będą mieli szansę uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach, które mają na celu przybliżenie procesu twórczego powstawania recenzji filmowych. Poprowadzi je wyżej wspomniany Sebastian Smoliński, dobrze znany publiczności festiwalowej FKA. Podczas zajęć prowadzący wraz z uczestnikami będzie zgłębiał tajniki krytyki filmowej rozumianej jako… gatunek literacki. Porównanych zostanie kilka recenzji jednego filmu, napisanych zarówno po polsku, jak i po angielsku – po to, aby uwypuklić rolę języka w konstruowaniu tekstu oraz przekazu. Oprócz tego uczestnicy warsztatów poznają wachlarz narzędzi, którymi krytyk może operować podczas pracy. Ale to jeszcze nie wszystko!

Celem Sebastiana Smolińskiego oraz poprowadzonych przez niego warsztatów będzie unaocznienie młodym adeptom sztuki pisania faktu, że krytyk nie żyje w próżni. Oprócz bodźców twórczych w postaci obrazów filmowych, krytyk może – a nawet powinien – inspirować się tym, co przed nim napisali inni. Co dwie głowy, to nie jedna – ta powszechnie znana dewiza idealnie opisuje formułę warsztatów. Oprócz innych tekstów kultury, krytyk czerpie także z konwencji tekstu recenzenckiego oraz z tradycji, silnie zakorzenionej w każdej szerokości geograficznej (właśnie dlatego przytoczone zostaną zarówno teksty polskie, jak i amerykańskie).

Każde oko jest w stanie dostrzec coś innego – i tak właśnie rodzi się polemika, tak ważna w przypadku pracy krytyka filmowego. Podczas warsztatów Sebastian Smoliński wraz z uczestnikami stworzy mapę różnych stylów pisania o filmach oraz poprowadzi praktyczne ćwiczenia mające na celu eksperymentowanie z językiem. Na warsztaty zapraszamy wszystkie te osoby, które pragną w przyszłości pisać o filmie, a także chcą poznać tajniki procesu twórczego od kuchni.