„The World is Yours” i „Sofia” w sekcji Krytyczne Premiery

„The World is Yours” i „Sofia” w sekcji Krytyczne Premiery

Znamy pierwsze tytuły sekcji Krytyczne Premiery na 9. FKA!

Jak co roku, również podczas 9 edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zostanie zaprezentowana sekcja „Krytyczne Premiery”. Filmy umieszczone w jej ramach to starannie wyselekcjonowane przez organizatorów produkcje, cechujące się nieszablonowymi rozwiązaniami fabularnymi, operatorskimi, montażowymi czy estetycznymi. Wybierając filmy do tej sekcji, zawsze staramy się zwracać uwagę na to, by historią lub swoją formą pobudzały widzów do dyskusji. Dziś prezentujemy dwa tytuły, które pojawią się na 9. FKA w ramach pokazów premierowych!

„Sofia” – kobieta, która walczyła o dwa życia

„Sofia” to film według scenariusza i reżyserii pochodzącej z Maroka Meryem Benm’Barek-Aloïsi. Obraz dotyka bardzo aktualnego na całym świecie tematu, jakim są prawa kobiet. Historia rozgrywa się w Maroko – kraju, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością. Pomimo rozwoju Maroka na wielu płaszczyznach, to właśnie tutaj zamyka się w więzieniu kobity, które zaszły w ciążę przed zawarciem związku małżeńskiego. W takiej sytuacji znalazła się Sofia – tytułowa bohaterka filmu. Kiedy dowiaduje się o dziecku, musi podjąć najważniejszą decyzję w jej życiu – mogącą uratować zarówno ją samą, jak i jej dziecko. Film nie jest jedynie obrazem jednostkowego przypadku – maluje przed widzem obraz społeczeństwa, pełnego lęków, wewnętrznych sprzeczności i obaw przed nieznanym.

Film „Sofia” zdobył do tej pory nagrodę w sekcji Un Certain Regard w Cannes za najlepszy scenariusz, a także nagrodę Young Film Critics Award za najlepszy debiut reżyserski przyznaną przez jury złożone z laureatów FKA na Festiwalu Transatlantyk. Warto wspomnieć, że obraz Meryem Benm’Barek-Aloïsi stanowi nie tylko wiwisekcję społeczeństwa, ale jest również przepięknym obrazem, na który składają się barwy i krajobrazy orientalnego Maroka.

„The World is Yours” – nie oszukasz przeszłości

Na drugim biegunie filmowego termometru umieściliśmy komedię kryminalną w reżyserii Romaina Gavrasa – „The World is Yours”. To historia opowiadająca o tym, że przeszłości – szczególnie tej niechlubnej – nie da się oszukać. Bohaterem filmu jest François – drobny dealer narkotykowy, uwikłany w wiele niebezpiecznych relacji – w tym w relację z własną matką, co rusz przegrywającą pieniądze syna i nie ułatwiającą mu wyjścia na prostą. Mimo tego chłopak pragnie odmienić swoje życie i założyć własny, uczciwy biznes. Zanim się to jednak wydarzy, musi załatwić jeszcze jedną kwestię – pociągnie to za sobą szereg zabawnych wydarzeń, których nie spodziewa się ani widz, ani sam bohater produkcji.

Reżyser – Romain Gavras – ma doświadczenie w kręceniu porywających i brawurowych teledysków. Ta brawura nie opuściła go również podczas tworzenia filmu „The World is Yours”. Warto zobaczyć tę produkcję choćby dla kunsztu, z jakim twórca posługuje się tworzywem filmowym, montażem, muzyką oraz fabularnymi zagraniami, które potrafią zbić z pantałyku nawet najbardziej przewidujących widzów.