„The Sun Island” – gdy filmoznawca chwyta za kamerę…

„The Sun Island” – gdy filmoznawca chwyta za kamerę…

Filmoznawca w roli filmowca. Odkrywamy pierwszy punkt programu 9. FKA!

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja widzowie będą mieli okazję spotkać się ze znanym na całym świecie filmoznawcą – Thomasem Elsaesserem. Spotkanie to nie odbędzie się jednak w takich okolicznościach, jakich można byłoby spodziewać zarówno po profesji wykonywanej przez tego międzynarodowego gościa, jak i po formule festiwalu…

Thomas Elsaesser jest znanym i cenionym filmoznawcą. Jego publikacja „Teoria filmu. Wprowadzenie przez zmysły” to jedno z najsłynniejszych, współczesnych opracowań filmoznawczych, które zostało przetłumaczone na wiele języków – w tym również polski. Elsaesser jest również profesorem studiów filmowych i telewizyjnych na Uniwersytecie w Amsterdamie, a także laureatem licznych nagród (m.in. nagroda Jay Leyda czy Kathy Singer Kovacs za publikację „Nowe kino niemieckie: historia”). Po wielu latach uprawiania pracy na polu filmoznawstwa, niemiecki historyk filmowy postanowił zajrzeć na drugą stronę medalu. Co z tego wynikło?

Thomas Elsaesser i jego „The Sun Island”

Uczestnicy 9. FKA będą mogli przekonać się o tym, jak filmoznawca poradził sobie w roli filmowca już w październiku. Organizatorzy przygotowali bowiem pokaz specjalny filmu Thomasa Elsaessera „The Sun Island”, po którym nastąpi spotkanie z twórcą. Wizualny esej dokumentalny opowiada historię dziadka krytyka – Martina Elsaessera, który pracował jako architekt i urbanista we Frankfurcie w latach 1925-1932. Jest to opowieść nie tylko o burzliwych nastrojach panujących wówczas w Niemczech, ale również portret ojca, który musi pogodzić rodzicielstwo i trudne wyzwania, stawiane mu przez życie. Wzruszające wspomnienia syna skłaniają do refleksji nad upływającym czasem i związanymi z tym konsekwencjami.

Cały dokument składa się z obszernej kolekcji domowych ujęć, zarówno fotograficznych, jak i filmowych, a także ze współcześnie przeprowadzonych wywiadów. Seans jest niepowtarzalną okazją do odkrycia historii, w której wątki życia niemieckiej rodziny oraz sytuacji politycznej splatają się wzajemnie, tworząc poruszający obraz tamtych czasów. Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu, a także do uczestnictwa w spotkaniu z jego twórcą, który objaśni widzom nie tylko motywy powstania „The Sun Island”, ale również to, w jaki sposób wcześniej wykonywany zawód krytyka ukształtował jego sposób pracy nad dokumentem.