Pociąg do miłości. Co się stało z Walerianem Borowczykiem?

Pociąg do miłości. Co się stało z Walerianem Borowczykiem?

„Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” na 9. FKA!

Podczas 9 edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się pokaz filmu „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” w reżyserii Kuby Mikurdy – polskiego dziennikarza, filmoznawcy, psychologa i filozofa w jednej osobie. Dokument jest jego debiutem, który został świetnie przyjęty zarówno przez krytyków jak i publiczność festiwalową. Case study poprowadzi Marcin Radomski, dziennikarz i krytyk filmowy.

Wydarzenie to jest wyjątkowe z kilku powodów: po pierwsze widzowie będą mogli sprawdzić, jak Kuba Mikurda – znany już publiczności festiwalowej FKA – poradził sobie w roli reżysera. Po drugie, sam dokument jest gratką nie tylko dla fanów twórczości Waleriana Borowczyka, ale również dla osób, które z pasją zagłębiają się w biografie artystów oraz lubią zaglądać za kulisy procesu twórczego. Po trzecie – na naszym festiwalu, po projekcji filmu odbędzie się pierwsze case study z udziałem jego twórców.

Podczas spotkania Marcin Radomski przepyta Kubę Mikurdę m.in. o to, jak wyglądał research do filmu – gdzie reżyser poszukiwał materiałów archiwalnych oraz jak docierał do współpracowników Borowczyka, którzy zgodzili się udzielić mu wywiadów. Oprócz tego widzowie dowiedzą nieco więcej o samym procesie twórczym – skąd reżyser wziął pomył na estetykę filmu, jak przebiegała praca nad montażem, które decyzje w kwestii wyboru fragmentów do umieszczenia w ostatecznej produkcji były najtrudniejsze. Dodatkowo uczestnicy case study będą mogli zobaczyć niepublikowane nigdzie fragmenty filmu wraz z autorskim komentarzem reżysera.

 

Miłość do filmu. Film o miłości.

Film „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” to studium kariery tytułowego artysty, który mimo ogromnego dorobku, chwilowego bycia na świeczniku światowej branży filmowej oraz wyjątkowych prac plastycznych oraz animacji, dziś znany jest w Polsce i na świecie głównie jako autor filmów erotycznych o charakterystycznej specyfice. Reżyser stara się w filmie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób droga artystyczna Waleriana Borowczyka skręciła z ambitnego kina pokazywanego na festiwalach filmowych (m.in. w Cannes) w kierunku erotycznych obrazów, wpisujących się w ówcześnie trwającą w Paryżu rewolucję obyczajową i seksualną. W filmie udział wzięli współpracownicy Borowczyka, a także znawcy kina oraz twórcy, na których wpływ miała sztuka bohatera dokumentu. Wśród nich znajdują się m.in. Terry Gilliam, Neil Jordan czy Slavoj Žižek.

Reżyser „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” to Kuba Mikurda – osoba, która zawsze stała „po drugiej stronie”. Jest jednym z pomysłodawców think tanku „RESTART”, wykładowcą PWSFTViT w Łodzi,  laureatem polskiej edycji konkursu „International Young Screen Entrepreneur”, organizowanego przez British Council, był wiceszefem Redakcji Filmowej Canal+, a także prezesem Stowarzyszenia Film 1,2. Pięciokrotnie nominowany do nagrody PISF w kategoriach: książka o filmie oraz audycja radiowa/program telewizyjny. Współredagował publikacje o twórczości Terry’ego Gilliama, Braci Quay, Waleriana Borowczyka i o surrealizmie w kinie polskim. Jak to się stało, że sam postanowił chwycić za kamerę i uwiecznić artystyczne losy Waleriana Borowczyka? Tego dowiemy się już w październiku!

 

Case study poprowadzi Marcin Radomski, dziennikarz i krytyk filmowy.

Ukończył kulturoznawstwo na UW. Studiował również Film&Media na Uniwersytecie w Amsterdamie i dziennikarstwo filmowe w Collegium Civitas. Robi wywiady, pisze o polskim i zagranicznym kinie. Publikował w „Kinie”, „Dzienniku. Gazecie Prawnej”, „Magazynie Filmowym”, Onet.pl, Wp.pl, Weekend. Gazeta.pl. Relacjonuje zagraniczne festiwale filmowe w Berlinie i Cannes. Pracował jako redaktor i wydawca „Hali odlotów” w TVP Kultura, „Kocham kino” i „Rozmów poszczególnych” w TVP 2. Od kilku lat koordynator programowy festiwalu filmowego Cinemaforum w Warszawie.