3, 2, 1… start! Oto pierwsze propozycje filmowe na 9. FKA!

3, 2, 1… start! Oto pierwsze propozycje filmowe na 9. FKA!

O matce sportowca słów kilka

Życie sportowca nie jest usłane różami – męczące treningi, serie porażek, rosnący apetyt na sukces, wygórowane ambicje, kontuzje… Wszyscy wiemy, że droga na szczyt nie jest łatwa. Nagrodą są jednak laury, zwycięstwa, uwielbienie fanów, satysfakcja i pieniądze. A co jest nagrodą dla… matki i rodziny sportowca?

Reżyser Gustavo Pizzi w swoim filmie „Loveling” pokazuje historię młodego chłopaka, mieszkającego na obrzeżach Rio de Janeiro, który świetnie gra w piłkę ręczną. Robi duże postępy, a w końcu zostaje zaproszony do występów w profesjonalnej drużynie w… Niemczech. W tym momencie widzowie wiedzą już, że nie będzie to obraz wschodzącej gwiazdy sportu, ale pełnej wątpliwości i strachu matki Fernanda, która musi zmierzyć się z ważną, życiową decyzją dotyczącą jej pierworodnego. Oprócz chłopca ma pod opieką jeszcze trzech synów, zajmuje się domem i nie wie, jak poradzi sobie bez ukochanego dziecka. Film przewrotnie pokazuje nierozerwalny związek pomiędzy ważną decyzją a jej ogromnymi konsekwencjami, spadającymi nie tylko na decydenta, ale również na jego otoczenie – o czym często zapomina się, obserwując karierę młodego człowieka. Film otrzymał nominację do Nagrody Głównej Jury na festiwalu Sundance i  porwał widzów szczerością, wyjątkowym nastrojem bijącym z ekranu i prostą historią, która ma swoje skomplikowane konsekwencje. Na 9. FKA zostanie zaprezentowany w sekcji „Głos krytyków”.

 

 

 

Brudna pierwsza miłość

Drugi film, który pojawi się podczas 9. FKA to „Pod ciemnymi gwiazdami” w reżyserii Michaela Pearce’a. Opowiada on z pozoru o miłosnej historii, która przydarzyła się nieśmiałej dziewczynie w małym, nadmorskim miasteczku. To jednak tylko pozory, ponieważ historia posiada wiele odcieni i wątków, które widz raz po raz odkrywa w trakcie seansu. Główna bohaterka – Moll – mieszka z matką, która okazuje się być zaborczą rodzicielką, zabijającą w swoim dziecku poczucie samodzielności i pewności siebie. Kiedy więc dziewczyna zakochuje się w silnym, świeżo poznanym mężczyźnie o wyglądzie łobuza, w pełni poddaje się nowemu uczuciu które daje jej pozory niezależności. Nie wie jednak, że ten przystojny przybysz skrywa pewną tajemnicę…

Film otrzymał nominację na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach do nagrody Złotego Aleksandra. Obraz uwiódł widzów specyficznym klimatem i indywidualną narracją, która idealnie oddaje złożoność historii oraz jej bohaterów. „Pod ciemnymi gwiazdami” jest bowiem opowieścią o trudnej miłości – matki do dziecka, dziewczyny do zbrodniarza – w której każdy z nas może znaleźć maleńki ułamek własnych przeżyć i wrażeń. Film zostanie pokazany podczas 9.FKA w sekcji „Głos krytyków”.