Panel dyskusyjny FKA poprzedzony premierą hitu z Berlinale podczas Transatlantyk Festival

Panel dyskusyjny FKA poprzedzony premierą hitu z Berlinale podczas Transatlantyk Festival

Po raz drugi w ramach współpracy z łódzkim Transatlantyk Festival zapraszamy na nasz panel dyskusyjny, w którym udział wezmą laureaci i finaliści konkursów „Krytyk mówi” i „Krytyk pisze” doskonale znani publiczności ostatnich edycji FKA.

To doskonała forma na rozgrzewkę przed gorącymi dyskusjami o branży filmowej, które będą czekać na widzów jesienią. 9 edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 18 do 21 października 2018 r. w Łodzi. 

Dyskusję poprzedzi polska premiera jednego z najlepszych filmów tegorocznego Berlinale tj. „Profile” w reżyserii Timura Bekmabetova.

 

Termin wydarzenia:

14.07.2018 (sobota), godz. 13:00 

Projekcja filmu „Profile” oraz panel dyskusyjny Festiwalu Kamera Akcja „Wolność online. Krytyczne spory w internecie”

Bilety na projekcję w cenie 7 zł dostępne tutaj.

Wstęp na dyskusję po zakończeniu projekcji będzie bezpłatny.

UWAGA: Zgodnie z życzeniem producentów film prezentowany będzie w wersji oryginalnej (język angielski) bez polskich napisów.

 

Polska premiera filmu „Profile” reż. Timur Bekmabetov przed dyskusją! 

Opis filmu:

Londyn, 2014 rok. Amy, młoda dziennikarka śledcza, dostaje zlecenie na materiał o Europejkach wyprawiających się na wojnę w Syrii. Gdy tylko zakłada konto na Facebooku i zaczyna, podając się za świeżo konwertowaną muzułmankę, udostępniać treści publikowane przez radykałów, odzywa się do niej niejaki Bilel – młody Brytyjczyk walczący w szeregach ISIS. Choć każde z nich prowadzi podwójną grę, która w każdej chwili okazać się może śmiertelnie niebezpieczna, rodzi sięmiędzy nimi coś autentycznego. A może tylko tak jej się wydaje? Złożony ze skajpowych rozmów i internetowych riserczów Profile to niezwykły eksperyment filmowy, rozgrywający się w całości na ekranie komputera. Jego autor, osiadły w USA rosyjski reżyser Timur Bekmambetov, oparł historię na autentycznych wydarzeniach opisanych przez Annę Erelle w książce Dżihadystka. Relacja z wnętrza komórki rekrutacyjnej Państwa Islamskiego.

                 
Adam Kruk

 

Wolność online. Krytyczne spory w internecie

Internet to demokratyczna przestrzeń, w której każda opinia znajduje zwolenników i przeciwników. Dynamiczne wchodzenie w krytyczny dialog umożliwia konfrontację poglądów autora i czytelników. Za czasów dominacji mediów tradycyjnych teksty krytyczne nie potrafiły tak silnie i szybko rezonować w postawach odbiorców jak te, które komentowane są na gorąco – online. Tym bardziej nie potrafiły wpływać aktywnie na postawy samych krytyków filmowych, co ma miejsce obecnie w internecie, w przypadku zaistnienia dialogu z czytelnikiem. Wspólnie z gośćmi dyskusji, laureatami konkursów krytyczno-filmowych Festiwalu Kamera Akcja zastanowimy się nad wpływem internautów i ich komentarzy na aktywność krytyków filmowych w internecie. Porozmawiamy zarówno o vlogach, blogach jak i o tekstach, które powstają pod parasolem dużych korporacji medialnych. Na czym polega dziś wolność działań twórczych krytyka filmowego działającego w sieci? Czy nie jest jedynie pozorna? Czy krytycy nie są więźniami ocen własnych czytelników, którzy w każdym momencie mogą kliknąć “unsubscribe”? Czym w rzeczywistości jest wolność online widziana okiem młodych krytyków – freelancer’ów? Wspólnie z gośćmi porozmawiamy o metamorfozie jakiej uległy sposoby odbioru form krytyczno-filmowych na przestrzeni lat oraz o ich wpływie na postawy krytyków filmowych w internecie.


Organizatorem panelu dyskusyjnego jest Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA.

 

Uczestnicy dyskusji:

 

Aniela Janowska

Jest laureatka konkursów Skrytykuj (42. FPFF) oraz Krytyk Mówi (8. Kamera Akcja). W portfelu nosi zdjęcie Joaquina Pheonixa, z którym kiedyś przeprowadzi wywiad rzekę. O kinie może rozmawiać godzinami, bez żadnej przerwy. Uwielbia dłużące się romansidła, a „La La Land” widziała ponad dwadzieścia razy.

 

Karolina Przeklasa

Absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, gdzie kształciła się na specjalności reżyserskiej. Studentka na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej w PWSFTviT w Łodzi. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych 2016 oraz finalistka konkursu Krytyk Mówi 2015 organizowanego w ramach Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. W przeszłości związana z MFF Etiuda&Anima jako Video Production Coordinator, z redakcją portalu naEKRANIE.pl, dla którego tworzyła cykl krytycznofilmowych materiałów wideo, a także Centrum Prasowym Uniwersytetu SWPS. Obecnie swoje różnorodne doświadczenie wykorzystuje w pracy dla agencji reklamowej DDB&tribal.

 

Mateusz Demski

Urodzony w 1993 roku. Publikował m.in. w Czasie Kultury, Ekranach, Interii, Dzienniku. Gazecie Prawnej, Dzienniku Zachodnim, Popmodernie, artPapierze. Kiedyś związany z MFF T-Mobile „Nowe Horyzonty” oraz Festiwalem Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi, gdzie pracował w gazetach festiwalowych. Laureat konkursu „Krytyk Pisze” organizowanego w ramach Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej „Kamera Akcja”. Redaktor naczelny czasopisma studenckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego „16mm”.

 

Dawid Dróżdż

Student łódzkiego filmoznawstwa. W kręgu jego zainteresowań znajduje się kino skandynawskie, kultura popularna oraz socjologia kultury. Do jego ulubionych reżyserów filmowych należą Jim Jarmusch, Carlos Saura i Joachim Trier. Związany z Wirtualną Polską, Reflektor. Rozświetlamy Kulturę oraz Anywhere.pl.

 

Prowadzenie: Przemek Glajzner