Jury FKA oceni debiuty podczas Transatlantyk Festival!

Jury FKA oceni debiuty podczas Transatlantyk Festival!

Po raz drugi laureaci konkursów „Krytyk mówi” i „Krytyk pisze” stworzą wyjątkowe Jury Młodych Krytyków, które wnikliwie obejrzy 15 debiutów reżyserskich z sekcji „Nowe kino” podczas Transatlantyk Festival i wybiorze najlepszy z nich. Filmy ocenią: Aniela Janowska, Karolina Przeklasa, Mateusz Demski, Dawid Dróżdż.

Pełny program sekcji „Nowe kino” dostępny jest tutaj. 

 

 

Sylwetki naszych jurorów:

 

Aniela Janowska

Jest laureatka konkursów Skrytykuj (42. FPFF) oraz Krytyk Mówi (8. Kamera Akcja). W portfelu nosi zdjęcie Joaquina Pheonixa, z którym kiedyś przeprowadzi wywiad rzekę. O kinie może rozmawiać godzinami, bez żadnej przerwy. Uwielbia dłużące się romansidła, a „La La Land” widziała ponad dwadzieścia razy.

 

Karolina Przeklasa

Absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, gdzie kształciła się na specjalności reżyserskiej. Studentka na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej w PWSFTviT w Łodzi. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych 2016 oraz finalistka konkursu Krytyk Mówi 2015 organizowanego w ramach Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. W przeszłości związana z MFF Etiuda&Anima jako Video Production Coordinator, z redakcją portalu naEKRANIE.pl, dla którego tworzyła cykl krytycznofilmowych materiałów wideo, a także Centrum Prasowym Uniwersytetu SWPS. Obecnie swoje różnorodne doświadczenie wykorzystuje w pracy dla agencji reklamowej DDB&tribal.

 

Mateusz Demski

Urodzony w 1993 roku. Publikował m.in. w Czasie Kultury, Ekranach, Interii, Dzienniku. Gazecie Prawnej, Dzienniku Zachodnim, Popmodernie, artPapierze. Kiedyś związany z MFF T-Mobile „Nowe Horyzonty” oraz Festiwalem Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi, gdzie pracował w gazetach festiwalowych. Laureat konkursu „Krytyk Pisze” organizowanego w ramach Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej „Kamera Akcja”. Redaktor naczelny czasopisma studenckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego „16mm”.

 

Dawid Dróżdż

Student łódzkiego filmoznawstwa. W kręgu jego zainteresowań znajduje się kino skandynawskie, kultura popularna oraz socjologia kultury. Do jego ulubionych reżyserów filmowych należą Jim Jarmusch, Carlos Saura i Joachim Trier. Związany z Wirtualną Polską, Reflektor. Rozświetlamy Kulturę oraz Anywhere.pl.