Warsztaty i śniadania z książką

Warsztaty i śniadania z książką

Kto z kinomaniaków nie chciałby porozmawiać z twórcami filmu „Twój Vincent”, dopytać o szczegóły scenariusza filmu „Zwierzęta” Grega Zglińskiego? Niejedna osoba marzy o tym, aby dowiedzieć się jak zaprogramować festiwal filmowy! Dla przyszłych krytyków filmowych prawdziwa gratka: EKRANy zdradzą tajemnice idealnego tekstu, a nominowany do nagrody PISF Michał Piepiórka opowie o tajnikach sukcesu swojego bloga „Bliżej ekranu”. 

Terminarz warsztatów i śniadań z książką:

20.10, piątek, godz. 10:00, Mała Sala, Łódzki Dom Kultury / Szkoła teledysków – pokazy wideoklipów i warsztaty z twórcami

20.10, piątek, godz. 11:00, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury / Twój Vincent: producenckie case study

20.10, piątek, godz. 13:00, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury / Zwierzęta: Scenariuszowe case study

21.10, sobota, godz. 9:45, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury / Warsztaty: EKRANy: między kinofilią a akademią

21.10, sobota, godz. 11:30, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury / Śniadanie z książką: Chroma Dereka Jarmana

22.10, niedziela, godz. 9:45, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury / Warsztaty: Jak zaprogramować festiwal? 

22.10, niedziela, godz. 10:00, Mała Sala, Łódzki Dom Kultury / Śniadanie z książką: projekcja filmu Maniac i spotkanie z autorami publikacji „Stracone dusze. Amerykańska eksploatacja filmowa 1929-1959”

22.10, niedziela, godz. 11:30, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury / Warsztaty: Bliżej ekranu: Krytyk czy bloger?

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY (zakończone)

 

 

 

Szkoła teledysków – pokazy wideoklipów i warsztaty z twórcami

20.10, piątek, godz. 10:00, Mała Sala, Łódzki Dom Kultury

Goście: Roman Przylipiak, Agnieszka Gomułka, Maciej Michalski, Wojciech Augustyniak

Prowadzenie: Patrycja Mucha

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak tworzy się teledyski? Czy praca nad nimi jest tak samo spektakularna, jak jej efekt końcowy? Ile trwa nakręcenie i zmontowanie krótkiego klipu? I wreszcie: czy każdy może to robić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kamera Akcja, w trakcie warsztatów zorganizowanych w ramach projektu Szkoła Teledysków. Jest to projekt, dzięki któremu młodzi filmowcy mają okazję sprawdzić się na profesjonalnych planach filmowych, a teledyski, które tworzą funkcjonują jako oficjalne klipy najbardziej znanych polskich artystów. Do tej pory powstały klipy min dla : Mariki, Kamila Bednarka, Vienia, Bovskiej, Monika Urlik, Sorry Boys, Solar/Białas i wielu innych. Uczestnicy warsztatów zorganizowanych w ramach 8 edycji Festiwalu Kamera Akcja będą mieli okazję porozmawiać z gośćmi na stałe współpracującymi ze Szkołą Teledysków: Romanem Przylipiakiem, Agnieszką Gomułką, Maciejem Michalskim oraz Wojciechem Augustyniakiem.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY (są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed seansem, zapisy zakończyły się 19.10 o godz. 12:00)

Twój Vincent: producenckie case study

20.10, piątek, godz. 11:00, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury

Goście: Sean Bobbitt, Michał Jankowski

Prowadzenie: Małgorzata Stasiak

Zespół 125 malarzy z całego świata. 65 tysięcy klatek powstałych z malowanych olejnymi farbami obrazów. 95 minut niesamowitych doznań estetycznych. To film „Twój Vincent” w liczbach, które są imponujące, ale niewiele mówią o faktycznej pracy nad filmem. Jak dokładnie wyglądał proces twórczy w przypadku tego przedsięwzięcia? Dowiecie się tego od twórców filmu podczas 8 edycji Festiwalu Kamera Akcja! Na spotkanie z widzami do Łodzi przyjedzie Sean Bobbitt (jeden z producentów filmu) oraz Michał Jankowski (dźwiękowiec). Goście opowiedzą o procesie powstawania „Twojego Vincenta” – od idei do realizacji. Sean Bobbitt zdradzi, co kierowało nim, kiedy zdecydował się wziąć udział w projekcie, a Michał Jankowski przekaże słuchaczom ciekawostki związane z udźwiękowieniem tak nietypowego filmu, jakim jest animacja poklatkowa stworzona z malarskich obrazów.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY (są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem, zapisy zakończyły się 19.10 o godz. 12:00)

Zwierzęta: Scenariuszowe case study

20.10, piątek, godz. 13:00, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury

Gość: Greg Zglinski

Prowadzenie: Małgorzata Stasiak

Praca z ukształtowanym już scenariuszem jest niezwykle ciężkim zadaniem. Greg Zglinski, który będzie gościem 8. edycji Festiwalu Kamera Akcja opowie o tym, w jaki sposób zmierzył się z tym wyzwaniem i jakie problemy napotkał w trakcie tworzenia ostatecznej wersji. Spotkanie będzie swoistym case study filmu „Zwierzęta” i – mamy nadzieję – stanie się przyczyną ożywionej dyskusji dotyczącej nie tylko interpretacji najbardziej tajemniczego obrazu w dorobku Zglinskiego, ale również warsztatu i sposobu pracy scenarzysty. Projekcja filmu i połączone z nią spotkanie powinno zainteresować nie tylko miłośników psychodelicznych dramatów nakręconych w klimacie „Mulholland Drive” Davida Lyncha (bo to właśnie do tego filmu krytycy najczęściej porównują „Zwierzęta”), ale przede wszystkim – osoby zaciekawione pracą z pierwszą, pisaną wersją filmowej historii – ze scenariuszem.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY (są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem, zapisy zakończyły się 19.10 o godz. 12:00)

Warsztaty: EKRANy: między kinofilią a akademią

21.10, sobota, godz. 9:45, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury 

Prowadzenie: Miłosz Stelmach

Wykształcenie filmoznawcze czy filmowa pasja? Co pomaga lepiej mówić o filmie i dyskutować o niuansach poszczególnych produkcji? Na te pytania postara się odpowiedzieć Miłosz Stelmach – redaktor czasopisma „EKRANy”, które od pierwszego numeru związane jest ze sztukami audiowizualnymi. Na „EKRANowych” warsztatach uczestnicy zastanowią się nad różnymi pozycjami i strategiami krytyków filmowych (zarówno tych z akademickim backgroundem, jak i amatorów-kinomanów), nad tym, jakie są ich zalety oraz ograniczenia, a także gdzie przecinają się ich ścieżki. Na podstawie przykładów zaczerpniętych z redaktorskiej praktyki „EKRANów” oraz innych źródeł prowadzący i słuchacze porównają ze sobą różne poetyki, narzędzia i strategie możliwe do wykorzystania we własnej pracy krytycznej. Spróbują też napisać atrakcyjny abstrakt, sformułować tezę i przybrać właściwy styl artykułu popularnonaukowego.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY (brak miejsc)

Śniadanie z książką: Chroma Dereka Jarmana

21.10, sobota, godz. 11:30, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury

Goście: Paweł Świerczek, Dagmara Rode

Jaki kolor ma spotkanie z pierwszą miłością? Którą z barw przybiera fascynacja pasjonującym filmem? Jaki odcień opisuje uczucie gniewu? Wszystkie te pytania na pierwszy rzut oka brzmią dziwnie, jednak po lekturze książki „Chroma. Księga kolorów”, nabierają zupełnie nowego znaczenia. Podczas 8. edycji Festiwalu Kamera Akcja, w ramach cyklu „Śniadanie z książką”, porozmawiamy o publikacji Dereka Jarmana – brytyjskiego pisarza, poety i reżysera. Uczestnikami dyskusji będą Paweł Świerczek, który podjął się przetłumaczenia książki „Chroma. Księga kolorów” na język polski oraz Dagmara Rode – filmoznawczyni i badaczka twórczości Jarmana. Książka Dereka Jarmana ma formę zbioru krótkich esejów, w których pierwsze skrzypce gra kolor w różnych ujęciach. Autor pisze o tym, jak różne odcienie mogą oddziaływać na ludzką psychikę i zachowania, jakie mogą wywoływać nastroje lub wspomnienia. Dodatkowo publikacja zawiera elementy autobiograficzne – Derek Jarman pisał ją tuz przed śmiercią, kiedy z powodu powikłań po AIDS częściowo stracił wzrok.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY (są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem, zapisy zakończyły się 19.10 o godz. 12:00)

Warsztaty: Jak zaprogramować festiwal?

22.10, niedziela, godz. 9:45, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury 

Prowadzenie: Joanna Łapińska

Joanna Łapińska obecnie programuje Festiwal Transatlantyk. Przez wiele lat była dyrektorką artystyczną Festiwalu Nowe Horyzonty. Przez cały rok jeździ po świecie, ogląda premiery filmowe i wybiera dla festiwalowiczów te obrazy, które poruszają, wzbudzają emocje i zachwycają. Brzmi jak bajka? Nie do końca. Na barkach osoby komponującej festiwalowy repertuar i kompletującej poszczególne sekcje filmowe spoczywa ogromna odpowiedzialność – jej pracę zweryfikują przecież setki widzów podczas kilku dni filmowej uczty. Joanna Łapińska w trakcie warsztatów podczas 8 edycji Festiwalu Kamera Akcja podzieli się z uczestnikami własnym doświadczeniem i opowie o tym, jakie niespodzianki oraz przeszkody może napotkać w swojej pracy osoba komponująca program festiwalowy. Podpowie, na co powinno się zwracać uwagę i czym kierować się przy wyborze konkretnych dzieł filmowych. Warsztaty skierowane są nie tylko do osób, które planują związać swoją przyszłość z organizacją wydarzeń kulturalnych, ale również do miłośników festiwali pragnących dowiedzieć się, jak programowanie takich eventów wpływa na atmosferę ich uczestników. Partnerem wydarzenia jest Transatlantyk Festival.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY (brak miejsc)

 

Śniadanie z książką: projekcja filmu Maniac i spotkanie z autorami publikacji „Stracone dusze. Amerykańska eksploatacja filmowa 1929-1959”

22.10, niedziela, godz. 10:00, Mała Sala, Łódzki Dom Kultury 

Gość: Jacek Rokosz

Prowadzenie: Anna M. Zarychta

Jacek Rokosz, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, podczas 8. edycji Festiwalu Kamera Akcja opowie o nurcie eksploracji filmowej, czyli exploration cinema. Czy ten termin brzmi znajomo? Nie? To dobrze, bo produkcje kategoryzowane dziś zgodnie z powyższym określeniem powstawały w kinematograficznym podziemiu Ameryki, do którego zstępowało niewielu widzów.

Dziś eksploracja filmowa staje się przedmiotem badań i rozpraw naukowych, a Jacek Rokosz uczynił z niej temat przewodni swojej książki – „Stracone dusze. Amerykańska eksploracja filmowa 1929–1959”.

Twórcy tego okresu, ze względu na ograniczone środki, często popadali w swoich produkcjach w groteskę, wykorzystując konwencję horrorów, oper mydlanych czy musicali. Im dziwniejszy i ciężkostrawny dla widza był efekt końcowy, tym lepiej – to kino miało szokować brawurą, zaskakiwać i wwiercać się w świadomość odbiorców. Łamanie schematów i estetyczny rollercoaster – oto, co przedstawiciele exploration cinema serwowali swoim widzom. Dowiedzcie się, dlaczego to robili!

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY (są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem, zapisy zakończyły się 19.10 o godz. 12:00)

Warsztaty: Bliżej ekranu: Krytyk czy bloger?

22.10, niedziela, godz. 11:30, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury

Prowadzenie: Michał Piepiórka

Michał Piepiórka – krytyk filmowy i bloger – podczas warsztatów 8 edycji Festiwalu Kamera Akcja wraz z uczestnikami zastanowi się, co współcześnie określa granice pomiędzy krytykiem filmowym publikującym w branżowych czasopismach a blogerem filmowym, posiadającym własne miejsce w sieci. Czy granice te są nieprzekraczalne i silnie zarysowane? Czy może w dzisiejszym świecie, wraz z powstaniem terminu „influencerzy” zatarły się, nie pozostawiając po sobie śladu? Czy bloger i krytyk filmowy mają tę samą publiczność? Czy powinni mówić jednym głosem, czy dostosowywać styl przekazu do medium, w którym akurat się wypowiadają? Prowadzący, wchodząc w interakcję z uczestnikami warsztatów postara się również porozmawiać o warsztacie krytyka filmowego, który niekoniecznie jest taki sam jak warsztat blogera, a z drugiej strony – jest źródłem inspiracji, z których bloger może (a nawet powinien) czerpać.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY (są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem, zapisy zakończyły się 19.10 o godz. 12:00)