Spotkania z twórcami

Spotkania z twórcami

Terminarz spotkań:

20.10, piątek, godz. 17:00, Sala Cine Project, Łódzki Dom Kultury / Spotkanie z Piotrem Stasikiem w ramach sekcji „Dokumenty kreacyjne”, po seansie filmów

20.10, piątek, godz. 20:00, Duża Sala, Łódzki Dom Kultury / Spotkanie z twórcami filmu „Soyer” po uroczystej przedpremierze produkcji

21.10, sobota, godz. 13:00, Sala Cine Project, Łódzki Dom Kultury / Aktor a krytyk. Łukasz Maciejewski a Agata Kulesza

21.10, sobota, godz. 17:00, Sala Cine Project, Łódzki Dom Kultury / „Kim jest producent kreatywny?” Spotkanie z Darkiem Dikti, po seansie filmu

21.10, sobota, godz. 19:15, Mała Sala, Łódzki Dom Kultury / Krytyk kradnie? Przegląd wideoesejów filmowych i spotkanie z kuratorami: Kubą Mikurdą, Jakubem Majmurkiem

22.10, niedziela, godz. 17:00, Sala Cine Project, Łódzki Dom Kultury / Spotkanie z Agnieszką Smoczyńską w ramach sekcji „Filmoznawca-filmowiec”, po seansie filmu 

ZAPISZ SIĘ NA SPOTKANIA (zakończone 19.10 o godz. 12:00, ale są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem)

 

Spotkanie z Piotrem Stasikiem w ramach sekcji „Dokumenty kreacyjne” po seansie filmów „Opera o Polsce” i „Dziennik z podróży”

20.10 (piątek), g. 17:00, Sala Cine Project, Łódzki Dom Kultury 

Gość: Piotr Stasik

Prowadzenie: Marcin Radomski

Bohaterem sekcji Dokumenty kreacyjne podczas 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja będzie Piotr Stasik, który za swój transowy dokument „21 x Nowy Jork” został nominowany w 2015 roku do Europejskiej Nagrody Filmowej. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaprezentujemy najważniejsze pozycje z filmografii reżysera m.in. nagrodzonym na Krakowskim Festiwalu Filmowym niesamowitą „Operę o Polsce”. Przy okazji spotkania z publicznością porozmawiamy z twórcą o gatunku dokumentów kreacyjnych, czyli filmach będących pomostem pomiędzy klasycznym dokumentem i kinem fabularnym. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje granica swobody artystycznej, której dokumentalista nie powinien przekraczać w portretowaniu rzeczywistości przed kamerą. 

ZAPISZ SIĘ NA SPOTKANIE (zakończone 19.10 o godz. 12:00, ale są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem)

Spotkanie z twórcami filmu „Soyer” po przedpremierowym seansie

20.10 (piątek), g. 20:00, Duża Sala Kinowa, Łódzki Dom Kultury

Goście: Łukasz Barczyk (reżyser), Karina Kleszczewska (autorka zdjęć), Marianna Zydek (odtwórczyni roli Marianny), Aleksandra Przesław (odtwórczyni roli Lekarki), Agata Golańska (producentka) i Katarzyna Kania (kierowniczka produkcji).

Prowadzenie: Sebastian Smoliński

Jednym z festiwalowych wydarzeń specjalnych 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja będzie przedpremierowy pokaz filmu dyplomowego Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi –„Soyer” – według scenariusza i w reżyserii Łukasza Barczyka. W nietypowej produkcji występują studenci dyplomowego roku Wydziału Aktorskiego. Widzowie zobaczą na dużym ekranie m.in. Cezarego Kołacza, Macieja Musiałowskiego, Mariannę Zydek czy Aleksandrę Chapko. Tytułowy Soyer w oczach niektórych może być nawiedzonym wariatem, irytującym dziwakiem, a dla innych może być przykładem altruisty, człowiekiem, który zwyczajnie pragnie dobra dla każdej żyjącej istoty. Jego przemyśleń można słuchać albo z rozpalonym sercem, albo zaciskającą się pięścią. Dlatego nikomu nie jest i nie będzie obojętny. Soyer to postać przez duże „P”.

ZAPISZ SIĘ NA SPOTKANIE (zakończone 19.10 o godz. 12:00, ale są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem)

Aktor a krytyk. Łukasz Maciejewski a Agata Kulesza

21.10 (sobota), g. 13:00, Sala Cine Project, Łódzki Dom Kultury

Goście: Agata Kulesza, Łukasz Maciejewski

Prowadzenie: Marcin Radomski

Jak aktorzy postrzegają pracę krytyków? Dlaczego tekstom krytycznym dotyczącym ról aktorskich brakuje precyzji? Po raz kolejny na Festiwalu Kamera Akcja odbędzie się spotkanie, którego pretekstem będzie rozmowa o postrzeganiu krytyki filmowej przez aktorów oraz odwrotnie – spojrzenia na aktorów okiem krytyków. Gościem tegorocznej edycji będzie Agata Kulesza, ceniona aktorka, której światowy rozgłos przyniosła rola Wandy Gruz w „Idzie” Pawła Pawlikowskiego. Aktorka opowie Łukaszowi Maciejewskiemu o własnych doświadczeniach współpracy z krytykami filmowymi. Podczas spotkania przepytany zostanie również Łukasz Maciejewski, który premierowo opowie o rozmowach z gwiazdami polskiego kina przy pracy nad nową książką „Aktorki. Odkrycia”, która stanowi zbiór opowieści o kluczowych momentach w karierze bohaterek. O wydarzeniach, od których wszystko się zaczęło. O tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie – zwłaszcza życie gwiazd.

ZAPISZ SIĘ NA SPOTKANIE (zakończone 19.10 o godz. 12:00, ale są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem)

 

„Kim jest producent kreatywny?” Spotkanie z Darkiem Dikti po seansie filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”

21.10 (sobota), g. 17:00, Sala Cine Project, Łódzki Dom Kultury

Gość: Darek Dikti

Prowadzenie: Błażej Hrapkowicz

Ostateczna wersja dzieła filmowego zależy od wielu twórców i artystów – reżysera, dźwiękowca, operatora kamery, aktorów, osób odpowiedzialnych za dobór kostiumów i… od producenta kreatywnego. Jaką rolę pełni ten ostatni w procesie powstawania filmu? Co decyduje o tym, że producent chce wziąć udział w danym projekcie? I wreszcie: jak wygląda współpraca pomiędzy nim a innymi członkami zespołu? Na wszystkie te pytania spróbuje odpowiedzieć producent kreatywny filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”. Ten dokument jest zbiorem materiałów audiowizualnych z archiwum tytułowej rodziny. Połączenie ich w jeden filmowy obraz było wyzwaniem, którego podjął się reżyser – Paweł Borchardt oraz producent kreatywny – Darek Dikti. W ramach 8. Festiwalu Kamera Akcja Dikti opowie o tym, na czym polegała jego rola w procesie powstawania filmu oraz w jaki sposób przebiegała komunikacja pomiędzy nim a resztą twórców, biorących udział w całym przedsięwzięciu.

ZAPISZ SIĘ NA SPOTKANIE (zakończone 19.10 o godz. 12:00, ale są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem)

Krytyk kradnie? Przegląd wideoesejów filmowych połączony ze spotkaniem z kuratorami

21.10 (sobota), g. 19:15, Mała Sala, Łódzki Dom Kultury

Goście i prowadzenie: Kuba Mikurda, Jakub Majmurek

Pamiętacie zeszłoroczne warsztaty, których tematyką było tworzenie profesjonalnych wideoesejów? Wtedy materiałem źródłowym był film „Baby Bump” Kuby Czekaja, a uczestnicy wydarzenia pod okiem prowadzących tworzyli własne produkcje. Z przyjemnością informujemy, że kuratorzy  cyklu „Krytyk kradnie” – Kuba Mikurda, Jakub Majmurek i Stanisław Liguziński – powrócą podczas 8. edycji Festiwalu Kamera Akcja. W ramach przeglądu przedstawią i skomentują najciekawsze wideoeseje powstałe w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. W zestawie nie zabraknie prac polskich krytyków opartych o najciekawsze produkcje filmowe oraz dobrych znajomych Festiwalu Kamera Akcja.

ZAPISZ SIĘ NA SPOTKANIE (zakończone 19.10 o godz. 12:00, ale są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem)

Spotkanie z Agnieszką Smoczyńską w ramach sekcji „Filmoznawca-filmowiec”, po seansie filmu „Wasza Wysokość”

22.10 (niedziela), g. 17:00, Sala Cine Project, Łódzki Dom Kultury

Gość: Agnieszka Smoczyńska

Prowadzenie: Błażej Hrapkowicz

Zapisy zakończone 19.10 o godz. 12:00, ale są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy przed spotkaniem

Wszechstronne wykształcenie w połączeniu ze szczególnego rodzaju talentem, opierającym się na wrażliwości filmowej i doświadczeniu spowodowały, że produkcje Agnieszki Smoczyńskiej zostały docenione przez krytyków w Polsce i na świecie. Podczas festiwalu reżyserka opowie, w jaki sposób wieloetapowa ścieżka edukacji filmowej – od kulturoznawstwa aż po Mistrzowską Szkołę Wajdy – wpłynęła na jej późniejszą twórczość i sposób postrzegania zawodu filmowca. Dyskusja oraz projekcje zaplanowane w ramach sekcji „Filmoznawca-filmowiec” zainteresują nie tylko fanów twórczości Agnieszki Smoczyńskiej, ale również osoby, które zastanawiają się nad wyborem ścieżki edukacji w obrębie szeroko pojętego filmoznawstwa i reżyserii. Czy ukończenie kulturoznawstwa wystarczy, aby stać się filmowcem? Czy warsztat jest ważniejszy od teorii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieli reżyserka, która podobne wątpliwości ma już za sobą.