Śniadanie z książką: śmiesznie straszny „Maniak”

Śniadanie z książką: śmiesznie straszny „Maniak”

Śmiesznie straszny „Maniak”, czyli słów kilka o eksploracji filmowej

22.10, g. 10:00 Śniadanie z książką, projekcja filmu Maniac, reż. Dwain Esper, 51’, przed filmem spotkanie z autorami publikacji „Stracone dusze. Amerykańska eksploatacja filmowa 1929-1959”, Gość: Jacek Rokosz, Anna M. Zarychta, Mała Sala Kinowa, Łódzki Dom Kultury

Jacek Rokosz, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, podczas 8. edycji Festiwalu Kamera Akcja opowie o nurcie eksploracji filmowej, czyli exploration cinema. Czy ten termin brzmi znajomo? Nie? To dobrze, bo produkcje kategoryzowane dziś zgodnie z powyższym określeniem powstawały w kinematograficznym podziemiu Ameryki, do którego zstępowało niewielu widzów.

Dziś eksploracja filmowa staje się przedmiotem badań i rozpraw naukowych, a Jacek Rokosz uczynił z niej temat przewodni swojej książki – „Stracone dusze. Amerykańska eksploracja filmowa 1929–1959”.

Kiedy hollywoodzkie produkcje osiągały największe sukcesy i kształtowały historię kina, poza kontrolą budżetów i świadomością wielkich gwiazd rozwijał się nurt exploration cinema – produkcji niskobudżetowych, o wątpliwej estetyce, z dziurami w scenariuszu, drewnianymi dialogami i płaskimi w wyrazie postaciami. Filmy te dotykały jednak tematyki, od której ówczesne kino stroniło. Eksploracja filmowa okazała się być odważnym nurtem, który rezygnował z efektowności (ale nigdy z efekciarstwa) na rzecz pokazania problemów związanych z narkotykami, alkoholem, gender, rasizmem, szowinizmem oraz ludzką seksualnością.

Twórcy tego okresu, ze względu na ograniczone środki, często popadali w swoich produkcjach w groteskę, wykorzystując konwencję horrorów, oper mydlanych czy musicali. Im dziwniejszy i ciężkostrawny dla widza był efekt końcowy, tym lepiej – to kino miało szokować brawurą, zaskakiwać i wwiercać się w świadomość odbiorców, a nie przedstawiać wyidealizowany obraz świata z miłosnymi intrygami w tle. Łamanie schematów i estetyczny rollercoaster – oto, co przedstawiciele exploration cinema serwowali swoim widzom.


Podczas 8. edycji Festiwalu Kamera Akcja widzowie będą mieli okazję zobaczyć reprezentatywną dla nurtu eksploracji filmowej produkcję pod tytułem „Maniak” w reżyserii Dwaina Espera. Film opowiada o szalonym naukowcu i o jego jeszcze bardziej szalonym uczniu, który postanawia zabić mistrza i rozpocząć eksperymenty na ludziach. W filmie przeplatają się ze sobą groza i humor – wstrząśnięte i… zmieszane.