Rewelacja tegorocznego Cannes przedpremierowo na uroczystym otwarciu 8. FKA

Rewelacja tegorocznego Cannes przedpremierowo na uroczystym otwarciu 8. FKA

“Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa to jeden z najbardziej poruszających obrazów tegorocznego konkursu głównego na festiwalu w Cannes. Rosyjski reżyser po raz kolejny portretuje współczesną Rosję. Tym razem rdzeniem dla historii staje się współczesna rodzina w trakcie głębokiego kryzysu. Rozwód jest przesądzony. Nowi partnerzy wybrani. Obok kolejnych kłótni, wrzasków, potencjalnych kupców rodzinnego mieszkania i przerażającej znieczulicy dorosłych, krząta się ośmiolatek Alosza. Kolejne przeżycia traumatycznie wpływają na jego psychikę. Wydaje się być niepotrzebny, niewidzialny, niekochany. Co oznacza jego zniknięcie dla rozwodników?  

Film Zwiagincewa jest zrealizowany z niebywałą precyzją. Chłodny klucz zdjęć potęguję eskalację napięcia wśród bohaterów i przyprawia widza o ciarki. Rodzinny dramat rozrysowany jest na trzy postaci, ale każda drugoplanowa rola dopełnia obraz emocjonalnej pustki. Każde z potencjalnych wyborów rozwodników oddala ich od dziecka. Jest też iluzją lepszego życia, w którym trudno jest znaleźć miejsce dla Aloszy. Widzimy bohaterów stojących nad przepaścią i jednocześnie bujających w obłokach, szukających miłości, a może jedynie jej złudzenia?

Zdjęcia do filmu ukończono 5 kwietnia 2017 roku, 9 kwietnia film był gotowy, a termin zgłaszania filmów do selekcji festiwalu w Cannes mijał 10 kwietnia. Tego dnia rano producenci dostarczyli do Paryża gotowy materiał i 13 kwietnia dyrektor festiwalu Thierry Frémaux ogłosił program 70 edycji festiwalu w Cannes, w którym znalazła się „Nelyubov”. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie Głównym.

 

W świecie, który przedstawia Zwiagincew, nie ma wymiany spojrzeń. Nie ma wolności. Spokojna powierzchnia życia, na pozór uregulowanego, nowoczesnego, dostatniego, kryje prawdziwe piekło. Pierwszy wybitny film tegorocznego canneńskiego konkursu dotyka potworności życia z zimnym spokojem, przypominającym filmy Michaela Hanekego. Chłopiec ucieka z domu wypełnionego nienawiścią rozwodzących się rodziców. Wyczuwa, że to on właśnie jest główną przeszkodą uniemożliwiającą im szczęście, pojmuje, że jest dzieckiem niechcianym. Znika z domu bez śladu, tak jakby nigdy go nie było.

Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Brak czułości wobec drugiego człowieka przenika społeczeństwo na wszystkich poziomach – w „Loveless” jest ono obojętne wobec skutków ekonomicznych dysproporcji, ambiwalentne moralnie i skorumpowane etycznie. Chociaż twórcę rozliczeniowego „Lewiatana” podejrzewamy o to, że nie wszedł na plan z zamiarem nakręcenia jedynie kameralnej psychodramy, to metafora współczesnej Rosji budowana jest powoli i inteligentnie. A kiedy Zwiagincew wreszcie odkrywa wszystkie karty, wiemy, że gra o najwyższą stawkę.

Michał Walkiewicz, Filmweb

 

“Niemiłość” zostanie zaprezentowana na uroczystym otwarciu festiwalu. 8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 19 do 22 października 2017 r. w Łodzi. Karnety są dostępne na stronie: www.kameraakcja.com.pl