Ogłaszamy Krytyczne Premiery. Część I

Ogłaszamy Krytyczne Premiery. Część I

Nagradzane, oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach filmowych, pokazujące trendy w światowym kinie. Takie filmy zagoszczą w tegorocznej sekcji Krytyczne premiery Festiwalu Kamera Akcja. Czterodniowa podróż od Berlina przez Cannes po Toronto obejmie aż 14 produkcji, wśród których są zarówno najważniejsze odkrycia, które nie znajdą się w polskiej dystrybucji kinowej, jak i głośne filmy uznanych twórców, które na festiwalu zostaną zaprezentowane przed polską premierą kinową.

Wydarzeniem festiwalu będzie pokaz „Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”. Zapierająca dech w piersiach historia rywalizacji najlepszych tenisistów świata wywołała poruszenie wśród krytyków na całym świecie. Janus Metz Pedersen opowiada w swoim filmie nie tylko historię wybitnych sportowców i ich życia, ale przede wszystkich tworzy obraz fizycznych i psychicznych kosztów drogi do sukcesu. Na ekranie pojawią się gwiazdy światowego kina m.in. Shia LaBeouf i Stellan Skarsgård.

 

 

Z selekcji festiwalu w Toronto podczas Kamery Akcji premierowo zaprezentowany zostanie także film „Niknięcie” w reżyserii Boudewijn Koole. Gęsta i chłodna atmosfera szwedzkiej prowincji, bagaż trudnej przeszłości matki i córki, tajemnica która z każdą minutą przeradza się w tykającą bombę. Film przywodzi na myśl Jesienną sonatę Ingmara Bergmana, przykuwa uwagę, żongluje emocjami i na długo zapada w pamięć. Premiera odbyła się w ramach sekcji Contemporary World Cinema na festiwalu w Toronto.

 

 

Wyreżyserowany przez Fien Troch „Home” to z kolei inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, porównywany do wczesnego kina Larry’ego Clarka, portret belgijskiej młodzieży. Świat powierzchownych relacji z Facebooka, szczątkowej komunikacji ze Snapchata, frustracji i niedomówień, podkreśla rodzinną patologię, w cieniu której rozgrywają się kolejne drastyczne sceny. Agresja pokazana jest tu z dystansem, która dotyka widza i nie pozwala przejść obok filmu obojętnie. Film zdobył nagrodę główną w Konkursie Horyzonty na festiwalu w Wenecji.

 

 

Widzowie zobaczą także obsypany nagrodami, nominowany do Oscara za scenariusz najnowszy film w reżyserii Mike’a Millsa „20th Century Woman”. Historia rozgrywająca się w latach siedemdziesiątych z nostalgią i urokiem przenosi na ekran temat dojrzewania i wchodzenia w dorosłość grupy bohaterów mieszkających w komunie. Doskonała obsada, w której znaleźli się m.in. Elle Fanning, Annette Benning czy Greta Gerwig gwarantuje doskonałą zabawę.

 

 

„Brimstone (Wendeta)” Martina Koolhovena to jedna z najbardziej brutalnych produkcji prezentowanych w konkursie głównym ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji. Zaskakuje achronologiczną formą narracji, urzeka zdjęciami Rogiera Stoffersa i muzyką Junkie XL. Przyprawiający o dreszcze film o mrocznej relacji młodej kobiety i jej rodziny z pastorem – zwolennikiem surowego karania za grzechy i występki, który daje sobie prawo do bycia narzędziem boskiej sprawiedliwości to także znakomite role Guy’a Pearce’a i Dakoty Fanning.

 

 

Specjalnie dla wielbicieli filmów muzycznych na Festiwalu Kamera Akcja zostanie zaprezentowane „Sing Street”. To kolejna produkcja Johna Carney’a, która została doceniona nominacją do Złotego Globu. Twórca kinowych hitów „Once” czy „Zacznijmy od nowa” po raz kolejny tworzy film muzyczny, który uwodzi widza nie tylko warstwą dźwiękową. Conor mieszka z rodzeństwem i rodzicami w Dublinie. Właśnie przeniósł się do nowej szkoły, gdzie poznaje Raphinę. Chłopak jest zafascynowany muzyką i chcąc zaimponować dziewczynie, zaprasza ją do udziału w teledysku swojego zespołu, który… jeszcze nie istnieje. “Sing Street zdobyło 14 nagród i 38 nominacji na całym świecie. John Carney staje się powoli niekwestionowanym mistrzem gatunku.

 

 

Dla tych, którzy chcą odkryć tajemnice przemysłu filmowego doskonałą pozycją będzie pokazywany premierowo w Wenecji „Cinema Futures”. To dokumentalne i kreacyjne spojrzenie na świat technologii kinowych, w których twórcy zdradzają mroczne tajemnice związane z przejściem kina do epoki cyfrowej. W filmie w roli ekspertów wystąpili m.in. Christopher Nolan czy Martin Scorsese.

 

 

To dopiero połowa tytułów premierowych!

8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 19 do 22 października w Łodzi.

Karnety na festiwal można zamawiać za pośrednictwem strony internetowej w cenie 25 zł i 50 zł.