Czarna owca Grega Zglińskiego: scenariuszowe case study filmu „Zwierzęta”

Czarna owca Grega Zglińskiego: scenariuszowe case study filmu „Zwierzęta”

20.10, g. 13:00 Zwierzęta: Scenariuszowe case study, Gość: Greg Zgliński, 90’, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury. Na spotkanie obowiązują zapisy.

Greg Zgliński jest reżyserem filmowym, kompozytorem muzyki, producentem i scenarzystą. Ukończył Szkołę Filmową w Łodzi na Wydziale Reżyserii (opiekę artystyczną w trakcie studiów sprawował nad nim sam Krzysztof Kieślowski). Zgliński przez 15 lat mieszkał w Szwajcarii, gdzie grał w zespołach rockowych. Jego filmy zostały docenione na MFF w Wenecji czy na Festiwalu w Gdyni, a najnowsza produkcja – „Zwierzęta” doczekała się premiery na tegorocznym MFF w Berlinie.

Filmy Zglińskiego to opowieści wykorzystujące deformacje, rysy i rozwarstwienia, pojawiające się w różnych sferach życia. Do tej pory reżyser przedstawiał je w sposób dość dosłowny – w „Wymyku” bohaterowie muszą zmierzyć się ze szczeliną powstałą na styku ich relacji, a w „Całej zimie bez ognia” – z pęknięciem, które nastąpiło w życiu bohaterów po śmierci córki.

Nie inaczej jest z filmem „Zwierzęta”, jednak w tym przypadku od deformacji rzeczywistości historia dopiero się zaczyna. Później Zgliński coraz gwałtowniej rozrywa przedstawiony świat na oczach widza, by w końcu zostawić go z niemożliwą do odgadnięcia tajemnicą.

Niewątpliwie najbardziej tajemniczym elementem całego przedsięwzięcia, jakim stało się stworzenie filmu „Zwierzęta” był scenariusz. Autorem jego pierwotnej wersji jest bowiem Jörg Kalt – austriacki reżyser, który chorował na schizofrenię i w 2007 roku popełnił samobójstwo. Zgliński podjął się kontynuacji prac nad scenariuszem – doprecyzował pewne wątki, uspójnił je i na tej podstawie zrealizował film, który już od swojej premiery na festiwalu w Berlinie zrodził mnóstwo pytań.

Kanwą historii opowiedzianej w produkcji jest małżeństwo Anny (Birgit Minichmayr) oraz Nicka (Philipp Hochmair). Bohaterowie przeżywają kryzys i postanawiają wyjechać do Szwajcarii, aby popracować nad swoim związkiem. Dodatkowo Anna chce dokończyć pisanie książki, a Nick – zainspirować się tamtejszą kuchnią i wprowadzić nowe smaki do swojej restauracji. Na drodze prowadzącej do urokliwego domku staje jednak… owca, która jest przyczyną wypadku i zwiastunem późniejszych, dziwnych i mrocznych wydarzeń.

Praca z ukształtowanym już scenariuszem jest niezwykle ciężkim zadaniem. Greg Zgliński, który będzie gościem 8. edycji Festiwalu Kamera Akcja opowie o tym, w jaki sposób zmierzył się z tym wyzwaniem i jakie problemy napotkał w trakcie tworzenia ostatecznej wersji. Spotkanie będzie swoistym case study filmu „Zwierzęta” i z pewnością okazją do dyskusji nie tylko o interpretacji najbardziej tajemniczego obrazu w dorobku Zglińskiego, ale również warsztatu i sposobu pracy scenarzysty.

Projekcja filmu i połączone z nią spotkanie powinno zainteresować nie tylko miłośników psychodelicznych dramatów nakręconych w klimacie „Mulholland Drive” Davida Lyncha (bo to właśnie do tego filmu krytycy najczęściej porównują „Zwierzęta”), ale przede wszystkim – osoby zaciekawione pracą z pierwszą, pisaną wersją filmowej historii – ze scenariuszem.