Aktorstwo i krytyka. Agata Kulesza i Łukasz Maciejewski gośćmi 8. FKA!

Aktorstwo i krytyka. Agata Kulesza i Łukasz Maciejewski gośćmi 8. FKA!

Jak aktorzy postrzegają pracę krytyków? Dlaczego tekstom krytycznym dotyczącym ról aktorskich brakuje precyzji? Po raz kolejny na Festiwalu Kamera Akcja odbędzie się spotkanie, którego pretekstem będzie rozmowa o postrzeganiu krytyki filmowej przez aktorów oraz odwrotnie – spojrzenia na aktorów okiem krytyków. Gościem tegorocznej edycji będzie Agata Kulesza, ceniona aktorka, której światowy rozgłos przyniosła rola Wandy Gruz w „Idzie” Pawła Pawlikowskiego. Aktorka opowie Łukaszowi Maciejewskiemu o własnych doświadczeniach współpracy z krytykami filmowymi.

21.10, g. 13:00 Aktor a krytyk. Łukasz Maciejewski a Agata Kulesza, prowadzenie: Marcin Radomski, 90’, warsztaty i spotkania, Sala Cine Project, Łódzki Dom Kultury

Podczas spotkania przepytany zostanie również Łukasz Maciejewski, który premierowo opowie o rozmowach z gwiazdami polskiego kina przy pracy nad nową książką “Aktorki. Odkrycia”, która stanowi zbiór opowieści o kluczowych momentach w karierze bohaterek. O wydarzeniach, od których wszystko się zaczęło. O tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. A zwłaszcza życie gwiazd.

 

 

Agata Kulesza na ekranie zadebiutowała w 1993 roku w obrazie „Goodbye Rockefeller”. W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem PWST w Warszawie. Za tytułową kreację w dramacie „Róża” Wojciecha Smarzowskiego otrzymała nagrodę Orła, stając się jedną z najpopularniejszych aktorek w kraju. Światowy rozgłos przyniosła jej rola Wandy Gruz w „Idzie” Pawła Pawlikowskiego. Na początku 2013 r. otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Los Angeles dla najlepszej aktorki za rolę w “Idzie”. Razem z reżyserem i partnerującą jej na ekranie Agatą Trzebuchowską, pojawiła się w Los Angeles, zdobywając pierwszego w historii Polskiego kina Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Na co dzień Agatę Kuleszę można zobaczyć na deskach warszawskiego Teatru Ateneum.

Łukasz Maciejewski jest krytykiem filmowym i teatralny, wykładowcą na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, dyrektorem programowym Festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Jest autorem cenionych książek (“Przygoda myśli”, trzech tomów “Aktorek”, “Wszystko jest lekko dziwne”, “Flirtując z życiem”). Jest stałym współpracownikiem kilkunastu czasopism, ekspertem PISF i telewizji HBO Europe oraz stałym komentatorem Tygodnika Kulturalnego w TVP Kultura. W swojej karierze zdobył wiele nagród i wyróżnień dziennikarskich: m.in. statuetkę „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”.