Filmoznawca-filmowiec: Agnieszka Smoczyńska

Filmoznawca-filmowiec: Agnieszka Smoczyńska

Tegoroczną bohaterką sekcji Filmoznawca-filmowiec podczas 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja będzie Agnieszka Smoczyńska – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.


22.10, g. 17:00 Wasza Wysokość, reż. Agnieszka Smoczyńska, 52’, spotkanie z Agnieszką Smoczyńską z cyklu „Filmoznawca-filmowiec” poprowadzi Błażej Hrapkowicz, Sala Cine Project, Łódzki Dom Kultury


Wszechstronne wykształcenie w połączeniu ze szczególnego rodzaju talentem, opierającym się na wrażliwości filmowej i doświadczeniu spowodowały, że jej produkcje zostały docenione przez krytyków w Polsce i na świecie. Podczas Festiwalu Agnieszka Smoczyńska opowie, w jaki sposób wieloetapowa ścieżka edukacji filmowej – od kulturoznawstwa aż po Mistrzowską Szkołę Wajdy – wpłynęła na jej późniejszą twórczość i sposób postrzegania zawodu filmowca.

Dyskusja oraz projekcje zaplanowane w ramach sekcji Filmoznawca-filmowiec zainteresują nie tylko fanów twórczości Agnieszki Smoczyńskiej, ale również osoby, które zastanawiają się nad wyborem ścieżki edukacji w obrębie szeroko pojętego filmoznawstwa i reżyserii. Czy ukończenie kulturoznawstwa wystarczy, aby stać się filmowcem? Czy warsztat jest ważniejszy od teorii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieli reżyserka, która podobne wątpliwości ma już za sobą.

W ramach sekcji widzowie będą mogli obejrzeć aż osiem produkcji Agnieszki Smoczyńskiej. Pierwszą z nich będzie etiuda szkolna pod tytułem „Kapelusz”, którą reżyserka nakręciła w 2003 roku. „Kapelusz” jest opowieścią o rodzicielskiej rozterce, potyczce dwóch autorytetów: despotycznego ojca i nieznajomego sędziego. Historia została zamknięta w 10 minutach, jednak emocje związane z „Kapeluszem” towarzyszą widzom dużo dłużej.

kadr z filmu „Kapelusz”

Druga etiuda Smoczyńskiej, która zostanie pokazana podczas Festiwalu to „Guanipa”. Opowieść została nakręcona w 2003 roku, na podstawie „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa. Widzowie będą mieli szansę obejrzeć również „3 LOVE” – etiudę opowiadającą o konfrontacji wirtualnej znajomości z rzeczywistością.

W ramach sekcji Filmoznawca-filmowiec na dużym ekranie pojawi się również dokument Smoczyńskiej pod tytułem „Artykuł 567”. Nawiązuje on do głośnej historii Artura Brylińskiego i Sławomira Sikory, którą zajął się również Krzysztof Krauze w filmie „Dług”. Mężczyźni zostali skazani za zabójstwo, jednak ich przypadek pokazuje, że nic nie jest czarno-białe, a zbadanie motywów postępowania oskarżonych może rzucić na sprawę zupełnie nowe światło. Dokument reżyserki to zapis kilkutygodniowego pobytu Sławomira Sikory poza murami więzienia – ubiegał się w tym czasie o ułaskawienie i oczekiwał na decyzję prezydenta.

kadr z filmu „Artykuł 567”

Oprócz tego widzowie będą mogli zobaczyć film „Aria Diva”, który na Festiwalu w Nowym Jorku zdobył nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz nagrodę Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także etiudę „Viva Maria!”, nagrodzoną na Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych. Oba filmy Smoczyńskiej nawiązują do jej fascynacji operą oraz divami, które lata świetności mają już za sobą.

Sekcję Filmoznawca-filmowiec, poświęconą osobie Agnieszki Smoczyńskiej, zakończy projekcja filmu „Córki dancingu” oraz spektaklu „Wasza Wysokość”. Za „Córki dancingu” – surrealistyczną historię o tętniących muzyką i błyskiem latach 80., Smoczyńska otrzymała wiele nagród (w tym za debiut reżyserski na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz nagrodę specjalną jury na Festiwalu Sundance). „Wasza Wysokość” jest z kolei zapisem niebezpiecznej wyprawy kilku osób, które powracają w góry po zaginione ciało alpinisty i, jak się okazuje – powracają również do pewnych zdarzeń z przeszłości, z którymi muszą się zmierzyć.

kadr z filmu „Córki Dancingu”