Dokumenty kreacyjne: Piotr Stasik

Dokumenty kreacyjne: Piotr Stasik

W programie sekcji:

21 x Nowy Jork

Opera o Polsce

Dziennik z podróży

Jak zrobić film

Ponad chodnikami

7 x Moskwa

Po kolei

Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie

Koniec lata

 

Bohaterem sekcji Dokumenty kreacyjne podczas 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja będzie Piotr Stasik, który za swój transowy dokument „21 x Nowy Jork” został nominowany w 2015 roku do Europejskiej Nagrody Filmowej. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaprezentujemy najważniejsze pozycje z filmografii reżysera. Przy okazji spotkania z publicznością porozmawiamy z twórcą o gatunku dokumentów kreacyjnych, czyli filmach będących pomostem pomiędzy klasycznym dokumentem i kinem fabularnym. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje granica swobody artystycznej, której dokumentalista nie powinien przekraczać w portretowaniu rzeczywistości przed kamerą.

Piotr Stasik jest absolwentem Szkoły Wajdy i Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Dzieciństwo spędził na wsi. W przerwach pomiędzy pracą w rodzinnym gospodarstwie chłonął książki z miejscowej biblioteki, a na telewizorze odbierającym jeden kanał, oglądał kino Bergmana, Tarkowskiego, Zanussiego czy Wajdy. Jak sam twierdzi, brakowało mu pewności siebie, a perspektywa zostania reżyserem była trudna do wyobrażenia. Fascynacja obserwacją, poznawaniem nowych środowisk, byciem blisko ludzi, a przy tym duża wrażliwość i wyobraźnia w ich portretowaniu opisują najtrafniej twórczość reżysera.

Już jego pierwszy projekt „7 x Moskwa”, zrealizowany w ramach programu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie” cieszył się dużym uznaniem na festiwalach oraz w oczach wykładowców moskiewskiego VGIK-u, którzy pokazują go studentom podczas zajęć. Podczas kursu w Wajda School zrealizował etiudę dokumentalną „Po kolei” o mieszkańcach niewielkiego miasteczka, którzy z tajemniczych przyczyn porzucają codzienne obowiązki i wyruszają w drogę. W Ponad chodnikami Stasik zajął się historią wybitnie uzdolnionego chłopca z prowincjonalnej szkoły w Szklarskiej Porębie. Jednym z pierwszych dużych sukcesów reżysera okazał się Koniec lata. Filmem tematycznie powrócił do współczesnej Rosji, znanej już z wcześniejszych projektów – tym razem przestrzenią zdarzeń została prowincja oddalona od Moskwy o 700 km, która reżyserowi przypominała Polskę sprzed 20 lat. Stasik opowiedział o codzienności młodych chłopców w szkole kadetów. Koniec lata zdobył nagrodę główną w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych na Camerimage, a także na festiwalu kina dokumentalnego w Wiesbaden i utorował drogę reżysera do kolejnych sukcesów.

21 x Nowy Jork, produkcja: Lava Films

Te przyszły bardzo szybko. Dziennik z podróży z 2013 roku to filmowy portret prekursora polskiej fotografii reportażowej – Tadeusza Rolkego. To opowieść o magii fotografii i procesie fotografowania, a także o uniwersalnej i ważnej dla każdego człowieka potrzebie tworzenia. Film zdobył 9 nagród na festiwalach na całym świecie.

W 2015 roku przyszedł czas na 21 x Nowy Jork, czyli próbę zmierzenia się z problemami kondycji współczesnego człowieka w oparciu o opowieści 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze. Niezwykły splot historii o poszukiwaniu miłości, potrzebie komunikacji, ale i o samotności, podany niekonwencjonalnym językiem filmowym, dał wyjątkowy obraz świata ludzkich emocji, stłoczonych w jednym wagonie.

Ostatnim i głośnym projektem reżysera była Opera o Polsce. To filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.