EduAKCJA – ruszają zapisy na warsztaty

EduAKCJA – ruszają zapisy na warsztaty

Rozpoczyna się EduAKCJA Festiwalu Kamera Akcja. Mnogość wydarzeń, z których można wynieść nie tylko gadżet festiwalowy – zachwyca, imponuje i … powoduje zawrót głowy.

Zapisy ruszają 16 września. Liczba miejsc ograniczona, a tematy i prowadzący jedyni w swoim rodzaju.

Festiwal Kamera Akcja myślą przede wszystkim o tych, którzy stawiają pierwsze kroki w krytyce filmowej. Specjalnie dla nich przygotowywane są warsztaty: „Diabeł tkwi
w szczegółach. Jak pisać o kostiumach?” z Jagodą Murczyńską, „Krytyk mówi: dykcja” z filmoznawczynią i logopedą Pauliną Orzeszyną-Pabiś. Oprócz tego odbędą się zajęcia
z analizy i interpretacji filmu na podstawie „Szyfrów” Wojciecha Jerzego Hasa prowadzone przez filmoznawczynię dr Nataszę Korczarowską. O tym, jak doskonalić swój warsztat krytyczno-filmowy i pisać recenzje na najwyższym poziomie opowie Adam Kruk, który poprowadzi warsztaty pod patronatem Konkursu im. Krzysztofa Mętraka „Być jak Mętrak: o recenzji filmowej”. O sile twórczego tandemu producencko-reżyserskiego opowiedzą Łukasz i Natalia Grzegorzek, twórcy filmu „Kamper”. Jak ciekawie, z pazurem, ale i z dyplomacją rozmawiać z twórcami opowie Max Cegielski.

Od 16 września ruszają zapisy na warsztaty, które mają charakter kameralnych spotkań ze specjalistami z branży filmowej. To niezwykła okazja do dyskusji z udziałem autorytetów krytyczno-filmowych i twórców, którzy zdradzą tajniki swojej pracy i swoich umiejętności.

 

NA WARSZTATY MOŻNA ZAPISYWAĆ SIĘ POPRZEZ FORMULARZ DOSTĘPNY TUTAJ

 

Podczas 7. edycji Festiwalu Kamera Akcja będzie okazja do uczestnictwa w siedmiu spotkaniach warsztatowych:

 

Wideo-esej. Warsztaty

Termin: 6 października, czwartek, godz. 10:00–17:00

Prowadzący: Kuba Mikurda, Stanisław Liguziński

Kuba-Mikurda-post-kamera-akcja-2016-01-01-01 Stanislaw-Liguzinski-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01-01

 

 

 

 

 

 

 

 

Krytyk mówi: radio

Termin: 7 października, piątek, godz. 9:45

Gość: Magdalena Miśka-Jackowska

magda-miska-jackowska-post-kamera-akcja-2016-01

 

 

 

 

 

 

 

 

Złam szyfr. Analiza filmu

Termin: 7 października, piątek, godz. 11:30

Gość: Natasza Korczarowska-Różycka

natasza-korczarowska-radio-lodz
foto: Konrad Ciężki

 

 

 

 

 

 

 

Ogarnij się. Case study filmu „Kamper”

Termin: 7 października, piątek, godz. 13:15

Goście: Natalia Grzegorzek, Łukasz Grzegorzek

kamper-case-study-post-kamera-akcja-2016-01-1

 

 

 

 

 

 

 

 

Krytyk mówi: dykcja

Termin: 8 października, sobota, godz. 9:45

Gość: Paulina Pabiś-Orzeszyna

paulina-orzeszyna-post-kamera-akcja-2016-01

 

 

 

 

 

 

 

 

Diabeł tkwi w szczegółach. Jak pisać o kostiumach filmowych?

Termin: 8 października, sobota, godz. 11:30

Gość: Jagoda Murczyńska

jagoda-murczynska-post-kamera-akcja-2016-01-01-01-01

 

 

 

 

 

 

 

 

Dyplomatyczna rozgrywka. Jak rozmawiać z twórcą?

Termin: 9 października, niedziela, godz. 9:45

Gość: Max Cegielski

foto: Piotr Bławicki / East News

 

 

 

 

 

 

 

Być jak Mętrak: o recenzji filmowej

Termin: 9 października, niedziela, godz. 11:30

Gość: Adam Kruk

adam-kruk-post-kamera-akcja-2016-01-01-01

 

 

 

 

 

 

 

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT WYBRANYCH WARSZTATÓW:

 

Ogarnij się. Case study filmu „Kamper”

Termin: 7 października, piątek, godz. 13:15

Goście: Natalia Grzegorzek, Łukasz Grzegorzek

Nie jest tajemnicą, że film to gra zespołowa, w otwarte karty, bez zbędnych trików. O sile twórczego tandemu podczas case study opowiedzą twórcy filmu „Kamper” – Łukasz Grzegorzek – reżyser oraz Natalia Grzegorzek – producentka. To niezależne kino, które powstało dzięki pasji i energii twórczej przyjaciół – tak najkrócej można napisać o realizacji tego szalonego projektu, który miał swoją premierę na MFF w Karlowych Warach.

Film o trzydziestolatkach na zakręcie, bez cienia fałszu i o tym, jak w zagubieniu można się zatracić – to coś, czego brakowało do tej pory w polskim kinie. Porównywany do „Take This Waltz” doskonale oddaje pokoleniowe rozterki. Bo Grzegorzek zrobił film o… sobie. Żarliśmy się jak Kinski z Herzogiem, ale byliśmy drużyną pierścienia – mówił reżyser w wywiadzie na Onet Film Marcinowi Radomskiemu.

Widzowie FKA podczas case study filmu dowiedzą się o szczegółach pracy na planie. Będą mieli okazję zapytać o współpracę z Czarny HIFI lub o to, jak uczyć się od najlepszych nie kończąc reżyserii. Może ktoś skorzysta również z doświadczenia twórców, którzy z własnego mieszkania stworzyli plan filmowy, a także spowodowali, że wśród członków ekipy wytworzyła się niepowtarzalna energia dzięki… usadzeniu na jednej kanapie. Do tego stopnia, że główni aktorzy – Piotr Żurawski i Marta Nieradkiewicz – zamieszkali razem. Ogarnij się! Tego spotkania nie możesz opuścić.

 

Diabeł tkwi w szczegółach. Jak pisać o kostiumach filmowych?

Termin: 8 października, sobota, godz. 11:30

Gość: Jagoda Murczyńska

Kostium jest cichym bohaterem filmu, nienachalnym, ale sugestywnym. Zawsze wystawiony na pierwszy plan ma być komplementarny wobec każdego szczegółu scenograficznego, uzupełniający grę aktorską. Ma dać widzowi możliwość uwierzenia w iluzję świata przedstawionego. Przybliżać tożsamość bohatera i świata, w którym żyje.

Za każdym kostiumem kryje się skomplikowany proces twórczy obejmujący wieloetapową pracę. Praca kostiumografa to nie tylko zmagania z archiwaliami pozwalającymi odtworzyć styl epoki, ale także mierzenie się z bohaterem, kreowanie go, uzupełnianie. Odpowiedni kostium daje bohaterowi duszę, a widzom pozwala na odczuwanie postaci w sposób najsilniej odwzorowujący intencje twórców filmu.

Dzięki warsztatom z Jagodą Murczyńską uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób analizować pracę kostiumografa. Co można odczytać z szarego garnituru, ekstrawaganckiej stylizacji bohaterów „Fight Club”? Dlaczego szara koszulka znana ze „Szklanej pułapki” stała się kultowa? Dlaczego kostiumograf pogniótł kapelusz Indiany Jonesa?

Warsztaty będą wzbogacone o sekcję filmową, w ramach której zaprezentowane zostaną m.in. „Carol” Todda Haynesa, „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego oraz „Baby Bump” Kuby Czekaja.

 

Wideo-esej. Warsztaty

Termin: 6 października, czwartek, godz. 10:00–17:00

Prowadzący: Kuba Mikurda, Stanisław Liguziński

W trakcie 7. Festiwalu Kamera Akcja odbędą się, po raz pierwszy w Polsce, bezprecedensowe ośmiogodzinne warsztaty z tworzenia wideo-esejów filmowych dla profesjonalnych krytyków filmowych. Wcielą się oni w rolę twórców-montażystów, a materiałem bazowym będzie film „Baby Bump” w reżyserii Kuby Czekaja. Uczestnicy na podstawie filmu stworzą własne wypowiedzi krytyczne, które oceni publiczność podczas pokazu. Będzie to pierwszy przypadek na świecie, w którym wideo-eseje powstaną za zgodą producenta filmu, aby później legalnie zaistnieć w sieci. Swój udział potwierdzili: Błażej Hrapkowicz, Michał Matuszewski, Jagoda Murczyńska, Diana Dąbrowska, Kaja Kilmek. Warsztatom towarzyszyć będzie także sekcja filmowa prezentująca nowatorską formę krytyki filmowej wykorzystującą technikę found footage. Zajęcia poprowadzą Kuba Mikurda i Stanisław Liguziński.

 

Filmoznawca-filmowiec: Wojciech Smarzowski

Termin: 9 października, niedziela, godz. 17:00

Gość: Wojciech Smarzowski

Bohaterem tegorocznego cyklu „Filmoznawca-filmowiec” będzie Wojciech Smarzowski. Dyskusja będzie dotyczyć pierwszych kroków reżysera na filmowej ścieżce. Jakie wydarzenia, decyzje, wybory doprowadziły do tego, że od filmoznawcy przez studenta wydziału operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi został jednym z najwybitniejszych najbardziej charakterystycznym polskich reżyserów.

Karnety w cenie 50 zł i 25 zł dostępne są za pośrednictwem strony: www.kameraakcja.com.pl