Krytycy królują! Pierwsi goście festiwalu

Krytycy królują! Pierwsi goście festiwalu

Uwaga! Nadchodzą! Ulubieni i rozchwytywani – goście siódmej edycji Festiwalu.

W rundzie otwarcia pochwalimy się pierwszą trójką.

KRYTYK, doktor filmoznawstwa, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni.

KRYTYK, dziennikarz, auor książek, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz Federacji Krytyków Filmowych Fipresci.

KRYTYK, felietonista, redaktor naczelny Filmweb, czyli drugiej co do wielkości bazy filmowej na świecie.

Michał Oleszczyk, Łukasz Maciejewski i Michał Walkiewicz już niedługo wyłożą swoje karty na nasz festiwalowy stół.

Michal Oleszczyk fot. Sławomir Pultyn
fot. S.Pultyn
Lukasz Maciejewski fot. Marcin Oliva Soto
fot. M. Oliva Soto

Walkiewicz

 

 

 

 

 

 

Michał Oleszczyk ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Publikował, bądź publikuje w takich czasopismach, jak „Kino”, „Tygodnik Powszechny”, „Przekrój”, „Dwutygodnik”, „Fandor” i „RogerEbert.com”, jest też stałym współpracownikiem Filmwebu. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i stypendysta miesięcznika „Polityka”. Jego blog filmowy „Ostatni fotel po prawej stronie” otrzymał tytuł „Bloga Roku” w kategorii „Kultura” w konkursie Onet.pl (2010). Zdobywca nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa (2012). W latach 2011-2013 tarnogórzanin był programerem i rzecznikiem prasowym festiwalu Off Plus Camera, którym zarządzał jako dyrektor artystyczny przy pierwszej edycji w 2008 roku.

Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, członek Europejskiej Akademii Filmowej, dyrektor programowy „Kina na Granicy” w Cieszynie. Autor cenionych książek (Przygoda myśli, Aktorki. Spotkania, Wszystko jest lekko dziwne, Flirtując z życiem), stały współpracownik kilkunastu czasopism, ekspert PISF i telewizji HBO Europe oraz stały komentator Tygodnika Kulturalnego w TVP Kultura. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: m.in. statuetki „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”.

Michał Walkiewicz – krytyk filmowy, dziennikarz. Redaktor naczelny portalu Filmweb. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2008 zdobył główną nagrodę im. Krzysztofa Mętraka przyznawaną młodym krytykom filmowym. W tym samym roku rozpoczął współpracę z portalem Filmweb, którego redaktorem naczelnym został w 2013. W 2011 roku prowadzony przez niego dział publicystyczny Filmweb24 otrzymał nagrodę MediaTOR-a w kategorii promoTOR za „oryginalne wykorzystanie internetu w pracy dziennikarskiej”. We wrześniu 2015 wyróżniono go nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka Filmowa.