Laureaci 5. FKA

Laureaci 5. FKA

ZNAMY ZWYCIĘZCÓW!

Poznaliśmy laureatów 5. jubileuszowej edycji Festiwalu Krytyków Filmowych Kamera Akcja. Jury w składzie: Balbina Bruszewska, Błażej Hrapkowicz i Tomasz Rachwald, ogłosiło werdykt w konkursie na najlepszą etiudę i animację. Przyznało też jedno wyróżnienie: za mistrzowską adaptację dzieła literackiego i profesjonalny język filmowy rokujący duży potencjał komercyjny w przyszłej twórczości autora. Doceniamy rzadką, a bardzo w Polsce potrzebną umiejętność rozbawienia widza w inteligentny sposób wyróżnienie otrzymał film „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego.

Najlepszą animacją została ogłoszona praca Andrei Guizar pt. „Konstrukcja” za pomysłowy i dopracowany kształt plastyczny filmu, który świetnie współgra z jego bezpretensjonalną poezją.

Główną nagrodę 5. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej za nadzwyczajną sprawność w posługiwaniu się środkami filmowymi służącymi opisowi rzeczywistości, oraz za przytomność, z jaką reżyserka dba, aby ich uroda nie przesłoniła funkcji, jaką pełnią w budowie portretu ogarniętej kryzysem warszawskiej wyższej klasy średniej, otrzymała Agnieszka Woszczyńska za etiudę „Fragmenty”.

Serdecznie gratulujemy!

[Fot. Marta Strzelczyk]